Сега е точно : Maрт 28th, 2024, 1:04 pm

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]




Испрати нова тема Одговори на тема  [ � теми ]  Оди на страна Предходна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следна

Каков рап слушате највеќе ?
Underground Рап 82%  82%  [ 146 ]
Комерцијален Рап 3%  3%  [ 5 ]
Од се по нешто 15%  15%  [ 26 ]
Вкупно гласови : 177
Автор Порака
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Jуни 11th, 2008, 3:11 pm 
Отсутен
Модератор

Регистриран: Авдуст 13th, 2005, 12:32 pm
Мислења: 3275
Локација: Битола
Баш на то мислев дека , дур те издржват твојте ќе бидиш андерграунд , ако мислиш да се занимаваш сериозно со рап..Натака други правци , а со то и губење на квалитет.
А за тие шо ги наброја то4но е дека не се комерцијала.Али има групи и артисти ( нејќам да набројвам шо земат не знам колку пари за настап. ) ..
Ми се скршила и мене сликата ко сум сфатил , али нема веза..


_________________
Поет ..


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Jуни 11th, 2008, 3:26 pm 
Отсутен

Регистриран: Maј 18th, 2008, 10:39 pm
Мислења: 230
Локација: karposh III
aleksandar blazevski Напиша:
per sea za sea iam mnogu vreme od koe 95% od nego na rap ke go posvetam,a pod toa seriozno podrazbirav snimanje traki,poise fs rokanje,grafiti i taka,inaku za zena,deca i rabota ke razmisluvam koa ke bidam pogolem,oti sea iam samo 15 i dur moite me izdrzuvaat ke se zanimavam so rap poseriozno na neoj na4in,ina4u ne sum vo muzi4ko ,vo gimnazija sum,a inaku ago stanal dobar?...da,komercijala e?...ne,rns stanal dobar?...da,komercijala e?..ne,i uste mnogu drugi da ne gi nabrojuvam,i plus ne planiram jas DO TOLKU seriozno da se zanimavam so rap za da zarabotuvam od nego,ke se najde rabota na nekoe drugo mesto pa zimaj od tamu kes,od tamu zarabotuvaj i taka....

I'm out


e dobro de,vikni gi da ti nastapuvaat bez pari hehehe
aj ima vreme bratce ke vidis.. :)
btw. tvoite te podrzuvaat,blaze si ti :)
kaj mene tatko mi uste ne znae deka snimiv pesni,a prvata ja snimiv vo 2007 na 1 septemvri,zamisli ucilisteto so rap mi trgna :)
e aj sea :)[/b]


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Jуни 11th, 2008, 3:32 pm 
Отсутен

Регистриран: Maј 18th, 2008, 10:39 pm
Мислења: 230
Локација: karposh III
i uste nesto...
napr. BAD COPY potocno Ajs Nigrutin i Wikler Sky pred da bidat vo realnoto show VELIKI BRAT..ako ste gledale..cena za nastap im bese 300 evra..
od koga zavrsi relnovo show..ne sakaat da slusnat za nastap pod 800 evra..

http://au.youtube.com/watch?v=nt2RV2Wr0EY

slushaj go samo AJS koga veli deka 2 godini nastapuvale za gajba pivo..
wtf nigga??

i toa za ziveenje od rapot..treba da imas nekoj da te turka i sekogas da te zema so sebe na nastapi..kako sho e primerot so Edo i Frenkie..

edinstveni sho zarabotuvaat i mozi da ziveat od rapot se Edo maajka,frenkie,sky wikler,diyala i uste nekoi..


PEACE!!


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Jуни 11th, 2008, 5:49 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Декември 30th, 2007, 10:35 pm
Мислења: 732
Локација: Чаир
ado iam popravka za tvojot komentar,moite ne me podrzuvaat nego dur me IZDRZUVAAT,mislev so hrana i topol dom,inaku za traki sam si zarabotuvam pari na posten na4in,a tatko mi neznae ni sto muzika slusam,a majka mi e protiv rapot,misli deka se gluposti,a koa ke bidam polnoleten znam deka ke bide mnogu potesko,ke studiram togas,i valjda ke se ima vreme i za rap,mora da se ima,a inaku za kes za traki i takvi stvari,ke se snajdam nekako,stop posto ne sum edinstveniot sto mu sledi ova.ajt sea...

_________________
Неам потпис...


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Jуни 11th, 2008, 7:26 pm 
Отсутен

Регистриран: Maј 18th, 2008, 10:39 pm
Мислења: 230
Локација: karposh III
RaP-RiVaL Напиша:
Не е комерцијала онај шо зароботва од рап , а песните му се неговиот живот и негови гледишта..


celo vreme se obiduvam ova da mu go objasnam na narodoF :)


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Jуни 12th, 2008, 10:01 am 
Отсутен
Модератор

Регистриран: Авдуст 13th, 2005, 12:32 pm
Мислења: 3275
Локација: Битола
mc_ado Напиша:
i uste nesto...
napr. BAD COPY potocno Ajs Nigrutin i Wikler Sky pred da bidat vo realnoto show VELIKI BRAT..ako ste gledale..cena za nastap im bese 300 evra..
od koga zavrsi relnovo show..ne sakaat da slusnat za nastap pod 800 evra..

http://au.youtube.com/watch?v=nt2RV2Wr0EY

slushaj go samo AJS koga veli deka 2 godini nastapuvale za gajba pivo..
wtf nigga??

i toa za ziveenje od rapot..treba da imas nekoj da te turka i sekogas da te zema so sebe na nastapi..kako sho e primerot so Edo i Frenkie..

edinstveni sho zarabotuvaat i mozi da ziveat od rapot se Edo maajka,frenkie,sky wikler,diyala i uste nekoi..


PEACE!!


Има и многу други , овдешни , а и пошироко.. :)

_________________
Поет ..


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Jуни 13th, 2008, 7:11 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Aприл 3rd, 2005, 4:48 pm
Мислења: 1567
Локација: "...I appear everywhere and nowhere at once..." - Veles
glasav za underground rap
i go slusam zatoa sto (da obrazlozam na kratko - spored mene - sto e UNDERGROUND, a sto KOMERCIJALA, zatoa sto mislam deka nikoj ne kaza tocno sto e razlikata)
razlikata pomegu UNDERGROUND i KOMERCIAL rapot nema BLAGE VEZE so parite...razlikata e vo ljubovta...ima sranje komercijala i sranje under...ima dobri i od dvete grupi (koi, btw ne se podeleni za dzabe, i podelbata voopsto NE E GLUPA, kako sto kaza MC ADO)
znaci, underground artistite se grizat SAMO za kulturata, a pari za nastap baraat - isklucivo za da im se isplati trosokot, i zatoa sto si go cenat trudot - a ne za da zarabotat (a i da zarabotat, nikoj ne moze da gi obvini, zatoa sto investirale, i sepak se umetnici koi ziveat od toa, i dobra rabota e da pobaraat pari, ako ne pobaraat, nema da mozam profesionalno da se zamaraat so hip hop, i seto toa ke bese na MNOGU ponizok rang otkolku sto e - zatoa go cenam UNDERGROUNDOT, pretstavuva eden vid STOLB - spored mene)...ne moze da kazete deka NE treba da baraat pari, sepak nekoj gi viknal za da zaraboti na niv, ne se tie robovi...
komerc. artistite baraat pari za da si go resat zivotniot problem, a od istite pobudi i gi pravat pesnite, znaci NEMA LJUBOV
isto taka ne e tocno deka ako rimite mu se zivotot pa e underground...rimite treba da bidat poraka...recisi sekoj 3 covek na planetava imal licna tragedija...eden kup luge ziveat na ulica...znaci deka mozat da bidat UNDERGROUND raperi? sekako deka NE
rabotata e da se clenuva vo kulturata, da se veruva vo religijata, da se ispraka poraka, da se siri ljubovta
a toa deka koga ke imas zena i deca ne moze da ostanes underground, samo dokazuva DALI i KOLKU te interesira kulturata...ako te spreci zena ti, jebiga u tebe e problemot :twisted:
ako e taka kako sto vikate, znaci ni slikarot moze da ostane slikar, ni poetot poet, ni muzicarot muzicar, umetnikot (vo bilo koe pole) da ostane umetnik???
ima vreme za se u zivotot, i toj sto ja saka i ceni kulturata, moze da najde nacin i da ja manifestira cel zivot (so odredeni starosni granici, sekako:))
zatoa ne moze kulturata, a so toa i kvalitetot na muzikata da se razvie kaj nas, zatoa sto ima mn deca sto mislat deka treba i deka mozat rap da pravat do 18 godini, a posle toa, otkako ke se isplasat od fax ili od zenacka da batalat taa rabota i da kazuvaat: eee ja koa praev rap, vreme bese toa, ama nema leb od taa rabota batali ja
se nadevam deka ne dolzev mnogu, i se nadevam deka ke razberete deka ova e MOE mislenje, zatoa sto jas planiram da se zamaram so HIP HOPot DODEKA MOZAM, sto znaci deka SEKOGAS ke naogam nacin da bidam zamesan vo tie vodi, i ke go prenesuvam iskustvoto i znaenjeto za kulturata na moeto pokolenie (se nadevam deka ke uspeam, znam deka ke bide tesko, ama ljubovta e taa:))
RESPECT za UNDERGROUND RAPot, ONE LOVE HIP HOP
peace!

_________________
"...to speak the truth it takes bravery,
and no man could stop my flow
because i know what i speak, and i speak what i know..."The RZA


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Jуни 13th, 2008, 7:13 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Aприл 3rd, 2005, 4:48 pm
Мислења: 1567
Локација: "...I appear everywhere and nowhere at once..." - Veles
FCUK!
znam deka e mnogu, ama jebiga, MORAV da se iskazam
izvinuvanje do moderatorite, znam deka ne bese za tuka ama site kazale po nesto, pa kazav i ja
ako smeta, premestete go ili izbrisete go
peace

_________________
"...to speak the truth it takes bravery,
and no man could stop my flow
because i know what i speak, and i speak what i know..."The RZA


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Jуни 13th, 2008, 11:14 pm 
Отсутен

Регистриран: Maј 18th, 2008, 10:39 pm
Мислења: 230
Локација: karposh III
c-sativa Напиша:
znaci, underground artistite se grizat SAMO za kulturata, a pari za nastap baraat - isklucivo za da im se isplati trosokot, i zatoa sto si go cenat trudot - a ne za da zarabotat (a i da zarabotat, nikoj ne moze da gi obvini, zatoa sto investirale, i sepak se umetnici koi ziveat od toa, i dobra rabota e da pobaraat pari, ako ne pobaraat, nema da mozam profesionalno da se zamaraat so hip hop, i seto toa ke bese na MNOGU ponizok rang otkolku sto e - zatoa go cenam UNDERGROUNDOT, pretstavuva eden vid STOLB - spored mene)...ne moze da kazete deka NE treba da baraat pari, sepak nekoj gi viknal za da zaraboti na niv, ne se tie robovi...



toa e toa...


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Jуни 16th, 2008, 1:15 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Jуни 3rd, 2008, 9:13 pm
Мислења: 40
Локација: Gostivar REpublik:)))
A.S. brate so koj kur znae nekoja smizla so e toa underground a so e komercijala???Vrcak si e ok brat treba da se ima malce respekt za nego ima izvaeno nekolku traki sto stvarno vredat,,,,,ali sepak komercijala si e komercijala zabrail od kaj dosol zaboravil kako e da si STREEATER:D a toa ne treba da se zaboravi poso zivotot e trkalo ce se vrati pak kaj nas Bratot:D

_________________
What we are will never be changed..But who we are will never stop changing...:)BWS RULEZ:)


Кон врв
 Профил  
 
Покажи постара тема:  Сортирај по  
Испрати нова тема Одговори на тема  [ � теми ]  Оди на страна Предходна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следна

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: Нема регистрирани членови and 7 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди до:  
cron
Copyright © 2004-2023 Македонски Рап