Сега е точно : Aприл 18th, 2024, 10:06 pm

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]




Испрати нова тема Одговори на тема  [ � теми ]  Оди на страна 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Следна
Автор Порака
 Наслов на мислењето: Makedonija vs Grcija!
ТемаИспратено: Септември 23rd, 2008, 2:18 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Maрт 3rd, 2005, 12:56 am
Мислења: 685
Локација: Tetovo-Ajducko maalo
САД ќе упатат уште еден притисок кон Атина, пишуваат грчките медиуми. Доколку јужниот сосед не попушти, Македонија ќе ја напушти при- времената спогодба и ќе го добие спорот во ОН.

Вашингтон го презема следниот чекор за решавање на спорот Атина-Скопје за името, што би можело да го отвори патот за присоединување на Македонија кон НАТО, пишува денеска грчкиот весник “Катимерини“, како што пренесува Нетпрес.

Дипломатски извор за Катимерини наведува дека Атина е подложена на американски притисок, што е причина министерот за надворешни работи на Грција да се сретне и со македонскиот претседател, Бранко Црвенковски, откако веќе оствари средба во Париз со министерот за надворешни работи Антонио Милошоски.

„Неофицијално преговорите беа поставени на повисоко ниво, иако двете страни тврдат дека имаат доверба во специјалниот посредник на ООН за спорот со името, Метју Нимиц“, се вели во текстот.

Притисокот од страна на Вашингтон, пишува уште Катимерини, се очекува да продолжи и во наредните денови, со што би можело да се охрабрат Македонците да ја прекинат времената спогодба со Атина и да се предизвика гласање во Генералното собрание на ООН со барање ПЈРМ да биде признаена под уставното име.

„За одобрување на ова барање, треба да се добијат 2/3 од гласовите, односно да гласаат 128 од 192-та члена на Генералното собрание. Скопје тврди дека е признаено од 124 држави, при што следствено на тоа, ако се земе предвид помошта на САД, нема да биде тешко да се соберат 128 гласа“, појаснува весникот.

„Потоа треба да биде свикан Советот за безбедност, за да ја замени резолуцијата врз која се базира времената спогодба. За тоа се неопходни 9 од гласовите на 15-те члена, меѓу кои и петте на постојаните членки на советот за безбедност.“

„Тука Атина смета на Франција, која е единствената од петте членки на Советот, која не го признала уставното име на БЈРМ. Друга можност е прашањето да се постави на Генералното собрание, а генералниот секретар на ООН, прифаќајќи ја безизлезноста, да испрати извештај директно до Советот за безбедност, посочувајќи дека процесот не дал резултати и Советот да реши дали да ја промени резолуцијата“, пишува Катимерини.


_________________
Genocid-Ulicna Brigada-Tetovo
It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society!!!!!!


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Септември 23rd, 2008, 3:36 pm 
Отсутен
Модератор

Регистриран: Авдуст 13th, 2005, 12:32 pm
Мислења: 3275
Локација: Битола
Ако е вака , тогаш закон , али мислам не е баш вака..

_________________
Поет ..


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Септември 23rd, 2008, 10:38 pm 
Отсутен

Регистриран: Февруари 27th, 2005, 2:48 am
Мислења: 506
Ä༠áîæå äà áèäíå îâà ñî ÎÍ.

_________________
When the devil wants to dance with you, you better say never
because the dance with the devil might last you forever - Immortal Technique


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Септември 23rd, 2008, 11:26 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Maрт 3rd, 2005, 12:56 am
Мислења: 685
Локација: Tetovo-Ajducko maalo
mene mi izgleda sosema realno, ubavo i pametno resenie pa vreme i nie da zaigrame prljavo so grcite :)

_________________
Genocid-Ulicna Brigada-Tetovo
It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society!!!!!!


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Септември 24th, 2008, 2:15 pm 
Отсутен
Модератор

Регистриран: Авдуст 13th, 2005, 12:32 pm
Мислења: 3275
Локација: Битола
Да ама не е толку едноставно како шо пишат овде и сепак се работи за медиум.

а најмногу од се шо ме изнервира е за Косово муабетот.
Ние да го признајме Косово , а Косово ќе одберело кое име ќе ни го признај.Ц ц ..
И ова со амнестијата..
За Љубе Бошковски и Тр4уловски не важи амнестија , за парламентарецот - не знам како се викаше - важи.
Шо муабет.

_________________
Поет ..


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Септември 25th, 2008, 11:11 am 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Maрт 3rd, 2005, 12:56 am
Мислења: 685
Локација: Tetovo-Ajducko maalo
epa koj se zaebavmo i koj potpisavmo ramkoven ili kako i da go vikaja dogovor sea ce trpimo gluposti. a kosovo si ima svoe pravo koe ime ce go priznae, si vodi svoja politika brat usluga za usluga :)) ce go priznaemo mie kosovo toa ce ne priznae kako makedonija :))) jbg mada i kosovo ne e nekoja vazna zemja sto ce ne priznae ne imaa priznaeto 124 zemje pa za kosovo golem kur :)))

_________________
Genocid-Ulicna Brigada-Tetovo
It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society!!!!!!


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Септември 25th, 2008, 1:10 pm 
Отсутен
Модератор

Регистриран: Авдуст 13th, 2005, 12:32 pm
Мислења: 3275
Локација: Битола
Не знам дали ќе не признај Косово под уставно име , али би требало..
Пошто Америка го призна Косово , Америка не призна нас.
Така да ќе изврши притисок :)

_________________
Поет ..


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Септември 27th, 2008, 7:22 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Февруари 7th, 2006, 5:17 pm
Мислења: 473
абе убаво звучи... иааме среќа шо Буш малце врти накај нас, сеа ако дојде овој од неговата партија како беше Меккејн.. би требало ок да биде со Македонија... ама ако дое овој Обама... тој е ориентиран повише накај Грција ако сте му ги слушале говорите... и сме наебале...
абе убоо им вика Тупак we ain't ready to have a black president.. сеа ке видиме дали ќе го послушат Тупак или Нас хаха :)

_________________
Слика

Too many mc's not enough mic's
www.myspace.com/undergroundbrothers
www.myspace.com/spinin1
www.soundclick.com/underrb


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Септември 28th, 2008, 3:09 am 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Maрт 3rd, 2005, 12:56 am
Мислења: 685
Локација: Tetovo-Ajducko maalo
abe koj saka neka dojde u amerika nas ne ni prae golema razlika poso tia si imaa zacrtana politika ne sa kako nas koj ce dojde na vlast druga pesna :)) poso pretsedatelot ne ja vodi drzavata ja voda drugi on e samo piun sto dava izjave :))) taka da moze nema tolku javno da bide protiv grcija ili za makedonija ama sepak ne podrzuaa :)) za gabe nemaa CIA baza u skopje i najgolema ambasada :)))

_________________
Genocid-Ulicna Brigada-Tetovo
It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society!!!!!!


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Септември 28th, 2008, 12:11 pm 
Отсутен
Модератор

Регистриран: Авдуст 13th, 2005, 12:32 pm
Мислења: 3275
Локација: Битола
Genocid Напиша:
abe koj saka neka dojde u amerika nas ne ni prae golema razlika poso tia si imaa zacrtana politika ne sa kako nas koj ce dojde na vlast druga pesna :)) poso pretsedatelot ne ja vodi drzavata ja voda drugi on e samo piun sto dava izjave :))) taka da moze nema tolku javno da bide protiv grcija ili za makedonija ama sepak ne podrzuaa :)) za gabe nemaa CIA baza u skopje i najgolema ambasada :)))


То4но.

Политика си имат , од интерес му сме.
Буш мислиш го интересира многу Накедонија ? Му требаме - ина4е кур ги боли. ( не велам за тебе геноцид. )
И Косово му треба , зато се залагат толку.

_________________
Поет ..


Кон врв
 Профил  
 
Покажи постара тема:  Сортирај по  
Испрати нова тема Одговори на тема  [ � теми ]  Оди на страна 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Следна

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: Нема регистрирани членови and 6 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди до:  
cron
Copyright © 2004-2023 Македонски Рап