Сега е точно : Декември 13th, 2018, 12:58 am

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1, 2  Следна
Автор Порака
 Наслов на мислењето: Новиот владин закон
ТемаИспратено: Maрт 19th, 2010, 8:51 pm 
Отсутен

Регистриран: Aприл 6th, 2008, 1:18 pm
Мислења: 900
Едноставно морав да ја отворам темава :)
Бесплатен јавен превоз во Скопје секој петок во неделата обезбедува градот за своите највозрасни жители
Од 1 февруари сите жени пензионери постари од 62 години и мажите над 64 години, со лична карта ќе можат бесплатно да користат јавен превоз секој петок во неделата, информираат од Град Скопје.

Акцијата ќе ја финансира Град Скопје преку субвеници на Јавното сообраќајно претпријатие и годишно ќе чини околу 25 милиони денари.

При секое влегување во возилата на ЈСП-СКОПЈЕ задолжително треба да поседуваат и да приложат документ за лична идентификација.

Денес ( Петок ) имав повторно можност да го искусам овој закон како верен средношколец :) Вожњата од Хотел Карпош на Партизанска до северов мој (Скопје Север - Бутел ) што по обичај трае 35 минути,денес се претвори во Враќањето на Ацета Македонски од Индија, при што морав да се симнам на сред релација и да чекам еден од четирите автобуси кои возеа накај Чаир или пак,Бутел.Среќа немав,немаше О2 во нив па камоли уште еден копиљ да влезе.После пола саат чекање ,конечно дојде 19ка во која успеав да влезам ( али со ранецот заглавен на врата ,штета што не се отвори истиот ,ќе беше интересно ) и некако стигнав до Север.Вожњата овојпат траеше 1 саат и 57 минути,што мислам е топ за разлика од тоа што не пуштија доста порано и ја избегнав гужвата :)
Идејата да им се даде бесплатен превоз на пензионерите е топ,ја подржувам,голема почит for my old dirty bastards.Но фактот што Скопје е блокирано секој петок е стварно за нигде.Првиот петок кога законов беше спроведен ,се чудев зошто имаше толкава колона од Градска до Соборна Црква.
Симпл : Колку го подржувате овој закон ? :)
Ај вил би бек лејтр ,позз :mrgreen:Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: Re: Новиот владин закон
ТемаИспратено: Maрт 25th, 2010, 12:42 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Jaнуари 4th, 2008, 5:38 pm
Мислења: 201
Локација: Скопје, Капиштец
Ами што сакаш човек кога е бесплатно не се будали да се возат во други денови и да плаќаат. :D Се шалам. Иначе тоа е доста добро осмислено од страна на владата за разлика од тоа со интернетот. Но сепак и ја мислам дека треба малку повеќе да се организираат еве ко на пример да воведат нови автобуси пошто овие и не чинат баш. :D Иначе штета што ова важи само за постарите лица. :? :D

_________________
Кога си сам(а) никој не може да те остави!


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: Re: Новиот владин закон
ТемаИспратено: Maрт 26th, 2010, 6:57 pm 
Отсутен

Регистриран: Aприл 6th, 2008, 1:18 pm
Мислења: 900
Пер,фина е идејава и ја поштуем,само незнаат да се организираат,хаос е по градов секој петок.Мене не ми смета ,али си се сјебала ако ти завршуе смена у 1 ипол или 2 ,посебно ако живееш после Бит пазар :)
пс. Од Скопје ли си?


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: Re: Новиот владин закон
ТемаИспратено: Maрт 26th, 2010, 8:20 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Jaнуари 4th, 2008, 5:38 pm
Мислења: 201
Локација: Скопје, Капиштец
Да да од скопје сум иначе ја ако би одела со автобус до школо ни на седми час нема да стигнам па затоа си претпочитам пешки, а и блиску ми е школото за едно 15-20 минути и сум таму. Иначе да добра е идеата ама организацијата пропаст, ма со други зборови се согласувам со тебе. :D
Иначе која година си ако не е тајна? И зашто се те мислев за поголем? :D

_________________
Кога си сам(а) никој не може да те остави!


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: Re: Новиот владин закон
ТемаИспратено: Maрт 26th, 2010, 8:33 pm 
Отсутен

Регистриран: Aприл 6th, 2008, 1:18 pm
Мислења: 900
Блазе си ти,ем фискултура ем без гужва ем чисти патиките :)
пс.втора сум,средно бтв


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: Re: Новиот владин закон
ТемаИспратено: Maрт 26th, 2010, 8:39 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Jaнуари 4th, 2008, 5:38 pm
Мислења: 201
Локација: Скопје, Капиштец
dzole Напиша:
Блазе си ти,ем фискултура ем без гужва ем чисти патиките :)
пс.втора сум,средно бтв


Ме зезаш па ти си бил помал од мене ахахахаха како бе а ја те мислев поголем од мене. Иначе ја сум четврта исто така средно. :D А за патиките веруј и не се до толку чисти. :wink: :)

_________________
Кога си сам(а) никој не може да те остави!


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: Re: Новиот владин закон
ТемаИспратено: Maрт 27th, 2010, 2:30 pm 
Отсутен

Регистриран: Aприл 6th, 2008, 1:18 pm
Мислења: 900
ама зрело ми се насмеа ,се осеќам ко помал :)
според шо заклучи дека сум велики ? :mrgreen:
иначе петоков поминав топ,рекордно време од саат и триес кусур минути ..ќе се расплачам :cry:


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: Re: Новиот владин закон
ТемаИспратено: Maрт 27th, 2010, 3:42 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Jaнуари 4th, 2008, 5:38 pm
Мислења: 201
Локација: Скопје, Капиштец
Па шо знам едноставно мислев дека си поголем, според постовите најверојатно :roll:
А за автобусот остај па кога ќе се стопли ама баш стопли кузнај како ќе биде. :D Движечка сауна :lol: :lol: :lol:

_________________
Кога си сам(а) никој не може да те остави!


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: Re: Новиот владин закон
ТемаИспратено: Aприл 7th, 2010, 8:49 am 
Отсутен

Регистриран: Aприл 6th, 2008, 1:18 pm
Мислења: 900
кибиризли че јајме сред бит пазар летово господово ак рикне гумата


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: Re: Новиот владин закон
ТемаИспратено: Maј 1st, 2010, 7:37 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Jaнуари 4th, 2008, 5:38 pm
Мислења: 201
Локација: Скопје, Капиштец
Или ќе си ја фатите пешачката. :wink: :D

_________________
Кога си сам(а) никој не може да те остави!


Кон врв
 Профил  
 
Покажи постара тема:  Сортирај по  
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1, 2  Следна

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: Нема регистрирани членови и 1 гостин


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди до:  
Copyright © 2004-2009 Македонски Рап