Сега е точно : Декември 13th, 2018, 2:23 am

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна Предходна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Автор Порака
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Aприл 1st, 2008, 6:33 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Maрт 2nd, 2008, 3:20 pm
Мислења: 1012
Локација: Ljubljana, Slovenia
a jas se stavam vo isklucocite ;)Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Maрт 13th, 2009, 7:15 pm 
Отсутен

Регистриран: Jaнуари 2nd, 2009, 1:03 pm
Мислења: 8
Локација: Te
Луѓето се среѓни онолку колку што одлу~иле дека мо`ат да бидат среќни
-People are just as happy as they make up their minds to be


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Maрт 14th, 2009, 3:42 am 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Aприл 3rd, 2005, 4:48 pm
Мислења: 1567
Локација: "...I appear everywhere and nowhere at once..." - Veles
Проблем што не можеш да го решиш со малку пари, можеш да го решиш со многу пари

Кога гледаш дека на другите им врне, земи чадорче, да го ебам...

На овој век најарно се мине само со две работи: кур и пиштол

Чафка со чафка очите не си вадат

Жена, коњ и пушка на туѓа рака не се даваат

Кај шчо те болит забот, таму ти ојт јазикот

_________________
"...to speak the truth it takes bravery,
and no man could stop my flow
because i know what i speak, and i speak what i know..."The RZA


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Maрт 14th, 2009, 9:55 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Jaнуари 4th, 2008, 5:38 pm
Мислења: 201
Локација: Скопје, Капиштец
Еве некој мурди мисли и од мене. :)

-Пази што збориш, пошто тоа може да ти е последно нешто што ќе го изговориш!
-Почитувај го тоа што го имаш, а не тоа што го немаш!
-Времето можеби ги лечи раните но не ги зараснува!
-Глупавоста е човечка маана кој никој не ја сваќа, а секој ја има.
-Кој што пробал знае, а кој што знае не пробува.

А еве и некои мисли од некои писатели.

-Луѓето продаваат се освен вистината и искреноста. (Гете)
-Ние го убиваме времето а тоа нас не закопува. (Гете)
-Некој ќутат зошто немаат што да кажат, други ќутат зошто немаат кому да кажат. (Гете)
-Човекот го слуша само она што го разбира. (Гете)
-Она што не е започнато денес, никогаш нема да биде завршено утре. (Гете)
-За да создадеш нешто мора да си нешто. (Гете)
-Не е богат тој што има многу, туку тој што дава многу. (Ерих Фром)
-Простодушните луѓе размислуваат како да го потрошат времето, а паметните како да го искористат. (Артур Шопенхауер)
-Премногу луѓе го преценуваат тоа што не се и го потценуваат тоа што се. (Малколм С. Форбс)
-Има два вида светлина – светло што осветлува и сјај кој заслепува. (Џемс Тарбер)
-Тајната на среќниот брак засекогаш ќе остане тајна. (Хенри Јангмен)
-Песимист е човек кој кога има шанса да избира меѓу две зла, ги избира и двете. (Оскар Вајлд)
-Критичар е човек што го знае патот, но не знае да го вози автомобилот. (Кенет Тајнен)

Толку од мене. :D
Поздрав :)

_________________
Кога си сам(а) никој не може да те остави!


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Maрт 15th, 2009, 7:16 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Maрт 2nd, 2008, 3:20 pm
Мислења: 1012
Локација: Ljubljana, Slovenia
-Сократ: ,,Умни и морални се оние кои што знаат што е добро и тоа го прават и знаат што е лошо и тоа го
избегнуваат,,
-Платон: ,,Философија, одисеја на духот,,
-Питагора: ,,Филозофијата на животот не е само ars vivendi (уметност на живеење), туку таа е и ars moriendi
(уметност на умирање),,
Питагора: ,,Не мавај го кучето, во него го ја препознав душата на мојот пријател,,
-Robert Cody - ,,Имај храброст да живееш. Секој може да умре!,,
,,Сликата вреди илјада зборови,, (Стара кинеска поговорка)

Овие се од некои книги шо ги имам прочитано, ми се допаднале, па сум ги запишала: :)

,,Оние кои знаат - не зборуваат, оние кои зборуваат - не знаат,,
,,Кога мудрецот покажува кон месечината, идиотот го гледа само неговиот прст,,
,,Пријатните искуства го прават животот прекрасен, а болните водат кон созревање,,
,,Зборовите се само ознаки, не се описи на адекватната реалност,,
,,Оној ден кога ќе престанеш да патуваш, си стигнал,,
,,Ако некој те натера да поминеш милја, ти со него помини две,,
,,Од слободниот човек не може да се направи роб, затоа што слободниот човек е слободен дури и во затвор,,
,,Ако сакаш да бидеш маченичка, омажи се за светец,, :)
,,Блескавата тајна е чудотворната моќ на човечката потсвест, скриена во длабочините на умот во секој човек,,
,,Секоја мисла е причина, а секоја карактеристика е нејзина последица,,
,,Секоја доблест е вредна за пофалба.Љубезноста е доблест,,
,,Секој човек е капетан на својата душа и господар на својата судбина,,
,,Човекот е она што мисли дека е, не она што другите ќе му го кажат,,
,,Советот што му го давате на друг, си го давате себеси,,
,,Молитвата е искрена желба на човечката душа,,
,,Секој со глава плаќа, штом раката згреши,,
,,Познатото зло, помалку измачува,,
,,Староста е зора на мудроста,,


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Maрт 19th, 2009, 3:12 am 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Aприл 3rd, 2005, 4:48 pm
Мислења: 1567
Локација: "...I appear everywhere and nowhere at once..." - Veles
Моооре лејди глеј ја, мудрости редење... :roll:

_________________
"...to speak the truth it takes bravery,
and no man could stop my flow
because i know what i speak, and i speak what i know..."The RZA


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Maрт 31st, 2009, 1:20 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Maрт 2nd, 2005, 4:07 am
Мислења: 244
Локација: SKOPJE ,TOPANA GHETTO
1.Не ги буди кучињата освен ако не доагаш со лав по тебе.

2.Некои порази се подобри од победите. За жал некои победи се полоши од поразите.

3.Со пиштол и труд можеш повеке да направиш , одколку само со труд.

има и други паметни работи но не ми текнуваа

од книгата Менаџер на мафијашки начин - водич за современиот Макијавели

_________________
●/ You say Soulja Boy, I say Nas
/▌ You say Lil Wayne, i say B.I.G
/ \ You say DJ Khaled, I say DJ Premier


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Aприл 5th, 2010, 12:27 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Февруари 2nd, 2010, 12:34 pm
Мислења: 20
Локација: Драчево Република
Be cool fuck the school
Повторувањето е мајка на знаењето,затоа паѓај година во школо :lol: :lol: :lol:


Кон врв
 Профил  
 
Покажи постара тема:  Сортирај по  
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна Предходна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: Нема регистрирани членови and 3 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди до:  
Copyright © 2004-2009 Македонски Рап