Сега е точно : Maрт 29th, 2024, 1:11 pm

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]




Испрати нова тема Одговори на тема  [ � теми ]  Оди на страна Предходна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следна
Автор Порака
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Октомври 16th, 2008, 4:10 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

Регистриран: Септември 19th, 2006, 12:12 am
Мислења: 1003
Локација: Skopje Grada
freaky_dicky Напиша:
„Брат“, го поштувам и Нас па го неам Илматик дома на оргинал. И шо да прајме сеа?


Прекини да напињаш дете, на форумов е забрането постување линкови од македонски албуми кои се во продажба ако самите артисти не се решат да стават линк. А тоа дека поштуеш некој и самиот се лажеш. Ако си против ова иди барај и постувај по други форуми, овде нема да добиеш тоа што бараш. Не ни сакам и не ни очекувам одговор од твоја страна за ова, ако продолжиш со ова ке ги избришам сите твои идни мислења.
Ова се однесува и за сите други паразити кои само бараат а не даваат ништо на оваа сцена.
Поздрав.


_________________
Hardcore Rap Will Never Die

MC VOJNIK
http://www.myspace.com/mc_vojnik

DNS PRODUKCIJA
http://www.dnsproduction.com
http://www.myspace.com/dolinata

Macedonian Hip Hop Festival
http://www.hiphopfest.com.mk


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Октомври 16th, 2008, 4:39 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Февруари 7th, 2006, 5:17 pm
Мислења: 473
Еден збор само

Кине, најбољи, топ, фул, екстра, на рипит ми е деновиве :D

_________________
Слика

Too many mc's not enough mic's
www.myspace.com/undergroundbrothers
www.myspace.com/spinin1
www.soundclick.com/underrb


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Октомври 16th, 2008, 6:33 pm 
Отсутен
Модератор

Регистриран: Авдуст 13th, 2005, 12:32 pm
Мислења: 3275
Локација: Битола
freaky_dicky Напиша:
„Брат“, го поштувам и Нас па го неам Илматик дома на оргинал. И шо да прајме сеа?


А зошто би го купил Илматик или албум од кој и да е странски артист ?
На нашите артисти треба да му ги купваме албумите , пошто странските имат кој да му ги купва албумите таму..
И вадат по миљони копи.

_________________
Поет ..


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Октомври 16th, 2008, 7:30 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Jуни 14th, 2008, 5:05 am
Мислења: 184
Локација: право па лево
Оќеј бе возете си ваш филм. Извинете што ви ги прекршив правилата.

_________________
Фрлам шурикени како да се пенкала!


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Октомври 16th, 2008, 10:33 pm 
Отсутен
Модератор

Регистриран: Авдуст 13th, 2005, 12:32 pm
Мислења: 3275
Локација: Битола
Прекрши рап правило , не форумско . :)

_________________
Поет ..


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Октомври 17th, 2008, 2:38 am 
Отсутен
Администратор
Членски аватор

Регистриран: Maј 26th, 2004, 2:52 pm
Мислења: 1745
Локација: Los Angeles, CALIFORNIA USA
RaP-RiVaL Напиша:
Прекрши рап правило , не форумско . :)


кој рече дека е рап правило тоа? стварно кој шо сака нека си прави, нема правила за тоа нешто. ако ти речам да ми пратиш оригинална копија од легијата 500 денари плус поштарина 1000, треба да се спружам таа сума?!?

не е баш ни тоа во ред ако ме прашуват и мене.

како и да е, кој како ке се снајди!

нема такво правило

_________________
http://www.freewebs.com/agato
http://myspace.com/agatodemon
[email protected]
Слика


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Октомври 17th, 2008, 3:56 am 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Aприл 3rd, 2005, 4:48 pm
Мислења: 1567
Локација: "...I appear everywhere and nowhere at once..." - Veles
AGATO Напиша:
кој рече дека е рап правило тоа? стварно кој шо сака нека си прави, нема правила за тоа нешто. ако ти речам да ми пратиш оригинална копија од легијата 500 денари плус поштарина 1000, треба да се спружам таа сума?!?
не е баш ни тоа во ред ако ме прашуват и мене.
како и да е, кој како ке се снајди!
нема такво правило

стариот добар и мудар бато Агато отсекогаш знаел да се надоврзе на муабетот со одлична поента... 8)
на пример, јас ги почитувам сите артисти од Легијата, ама не би дал пари за албумот, оти не очекувам нешто посебно, значи, нема ни да го барам по рапидшер или шо знам каде.
а како второ, не треба да го почитуваш артистот за му го купиш албумот...само прашај се самиот кога би издвоил последна заштеда за да снимиш и организираш свој албум, и уште пред да отиде у продажба (од која најверојатно ќе немаш ќар, туку ќе гледаш барем да покриеш трошоци) некој ќе ти го акне на рапидшер, и на сето тоа ќе ти остаи пост овде дека албумот не ти чини, бла бла бла :!: :?:
овде лежи целиот секс кој ние самите не треба да си го правиме, чисто од почит кон самите себе, па од почит кон музиката која ја промовираме, и на крај од почит и кон другите :idea:
фала многу :)
респект
мир

_________________
"...to speak the truth it takes bravery,
and no man could stop my flow
because i know what i speak, and i speak what i know..."The RZA


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Октомври 17th, 2008, 5:57 am 
Отсутен
Администратор
Членски аватор

Регистриран: Maј 26th, 2004, 2:52 pm
Мислења: 1745
Локација: Los Angeles, CALIFORNIA USA
ова ме потсете да се надоврзам на едно нешто. ПРОМОЦИЈАТА И ПРОДАЖБАТА НА ЕДЕН АЛБУМ НА АРТИСТ ИЛИ ГРУПА, СО КОЈА ЦЕЛ Е? да се направи кеш ? немојш да ми речиш дека сакаш само парите назад да си ги вратиш кога цената на албумот шо го продавас е 350 денари минимум. да бидиме реални...не треба ни математика да ти кажувам, кога сите снимаат по свои продукции и трошокот е минимален (со исклучок на продукциите кои издаваат албуми преку заводот за заштитени права [ кое кошта упм многу ], а колку ми држи мозок таква е една во МКД за рап моментално).значи 350 Х 100 = 35000 денари?! од само во Скопје, нели ? немам свој албум, и можда грешам за математикиве, али знам дека за едно нешто не грешам! ЦЕЛТА НА СНИМАЊЕТО ПЕСНИ, И НИВНОТО ПРОМОВИРАНЈЕ, Е САМО ЗА ДА СЕ ШИРИ ПОРАКАТА НА ХИПХОПОТ, АКО ТОА ТИ УСПЕЕ СИ ЈА ПОСТИГНАЛ ЦЕЛТА, АКО ТВОЈАТА ПОРАКА СТИГНЕ ДО СЕЧИЕ УВО! СОГЛЕДАЈСЕ НА ЕДО МАЈКА, КАКОВ ИДОЛ, МАКАР И НА ПЕНЗИОНЕРИТЕ ВО ХРВАТСКА...ЈА ДАДОЛ ПОРАКАТА. ПОГЛЕДНИ ВО ПАРАЗИТИ ОД РОМАНИЈА, ШО И ПРОФЕСОРИТЕ НА ШКОЛО РЕЦИТИРАТ НИВНИ ПЕСНИ!...
ПРЕНЕСИЈА ПОРАКАТА, НА СЕКОЕ УВО, НАПРАВИ СЕКОЕ УВО ДА ЈА СВАТИ ЗАМИСЛАТА КОЈА ЈА ИМАШ ВО МЕТАФОРИТЕ, И ТОА Е ЦЕЛТА! а јас колку со ми држи памет, тоа можи да се направи и за 150 или 100 денари албум.
п.с.
пак ке речам, мое мисленје, можда грешам

_________________
http://www.freewebs.com/agato
http://myspace.com/agatodemon
[email protected]
Слика


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: За мислењата постирани на форумот
ТемаИспратено: Октомври 17th, 2008, 10:30 am 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Октомври 2nd, 2008, 9:53 pm
Мислења: 753
Локација: Кисела Вода, Скопје, Македонија
Вака сеа луѓе... ја разбирам да дадете свои мислења али ја ја отворив темава за новиот албум на ЛЕГИЈАТА а не за да се расправате за купување албуми....
А шо се однесува за купувањето... би требало да го купиш за да стигне до сите и да се шири хип-хопот во македонија...
На НАС има кој да му го купува албумот...али македонските артисти немаат... Разбирам за високата цена но тоа е одлука на артистот... Се согласувам со Агато, пристојна цена би била 100 до 150 ден.
Поздрав до Војник и Агато за постовите...
РЕСПЕКАТ

_________________
Hip-Hop nije fraza koja se pise. Hip-Hop je razlog radi koj ja disem. Rap is what we do. Hip-hop is how we live!!!


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Октомври 17th, 2008, 11:31 am 
Отсутен

Регистриран: Jaнуари 21st, 2005, 3:22 pm
Мислења: 403
AGATO Напиша:
ова ме потсете да се надоврзам на едно нешто. ПРОМОЦИЈАТА И ПРОДАЖБАТА НА ЕДЕН АЛБУМ НА АРТИСТ ИЛИ ГРУПА, СО КОЈА ЦЕЛ Е? да се направи кеш ? немојш да ми речиш дека сакаш само парите назад да си ги вратиш кога цената на албумот шо го продавас е 350 денари минимум. да бидиме реални...не треба ни математика да ти кажувам, кога сите снимаат по свои продукции и трошокот е минимален (со исклучок на продукциите кои издаваат албуми преку заводот за заштитени права [ кое кошта упм многу ], а колку ми држи мозок таква е една во МКД за рап моментално).значи 350 Х 100 = 35000 денари?! од само во Скопје, нели ? немам свој албум, и можда грешам за математикиве, али знам дека за едно нешто не грешам! ЦЕЛТА НА СНИМАЊЕТО ПЕСНИ, И НИВНОТО ПРОМОВИРАНЈЕ, Е САМО ЗА ДА СЕ ШИРИ ПОРАКАТА НА ХИПХОПОТ, АКО ТОА ТИ УСПЕЕ СИ ЈА ПОСТИГНАЛ ЦЕЛТА, АКО ТВОЈАТА ПОРАКА СТИГНЕ ДО СЕЧИЕ УВО! СОГЛЕДАЈСЕ НА ЕДО МАЈКА, КАКОВ ИДОЛ, МАКАР И НА ПЕНЗИОНЕРИТЕ ВО ХРВАТСКА...ЈА ДАДОЛ ПОРАКАТА. ПОГЛЕДНИ ВО ПАРАЗИТИ ОД РОМАНИЈА, ШО И ПРОФЕСОРИТЕ НА ШКОЛО РЕЦИТИРАТ НИВНИ ПЕСНИ!...
ПРЕНЕСИЈА ПОРАКАТА, НА СЕКОЕ УВО, НАПРАВИ СЕКОЕ УВО ДА ЈА СВАТИ ЗАМИСЛАТА КОЈА ЈА ИМАШ ВО МЕТАФОРИТЕ, И ТОА Е ЦЕЛТА! а јас колку со ми држи памет, тоа можи да се направи и за 150 или 100 денари албум.
п.с.
пак ке речам, мое мисленје, можда грешам


OK ti e muabetov i to4en e da,toa e celta na sekoj RAP artist vo Makedonija,ti drzi voda muabetot ali 90% samo,utkata ti e vo MATEMATIKATA!!:):):)
350 X 100 = 35000 e NISHTO!!!SAMO za shtampanje kaveri i printanje na albumot(vo druga drzava neli posto ovde nema)se dadeni DUPLO poveke pari !!!A kade e tuka i studiskata oprema vlozhena od nasha strana za snimanje na albumot,zna4i cel album e snimen i miksan na NOVA oprema,koja koshta i toa da re4eme debelo.
E sea od tie pri4ini sto tolku mnogu treba da se vlozi vo albumot,iako sme nie poveke dushi,pak nemame tolku zasteda da vlozime za samite da go izvadime,toa e toa 4udete se kolku sakate ama toa e,ima nekoi od nas koj sto ranat familii pa nemaat i bash pari za rasfrlanje!E od tie pri4ini potpishavme dogovor so izdava4ka kukja koja ni go izdade albumot i koja vlozhi pari vo izdavanje na albumot i DO SEGA so priblizno za nepoln mesec prodadeni nakaj 200 kopii oni parite 4isti vlozheni si gi imaat prodadeno,megutoa baraat i odreden procent od ostanatoto sto ke se prodava normalno,taka da ostanatoto sto ostanuva za nas e da si pokriesh toa sto si ulozuval vo oprema i snimanje!!!I sami da si go vadevme albumot so nashi pari IST e potpuno muabetot,samo sho go nema delot so onoj procent sho go zima izdava4kata kukja od prodazba!
Zatoa pak ke se nadovrzam na muabetot na AGATO,zarabotuva4ka od rap muzika vo NASHAVA DRZHAVA,NEMA!!!!!Sekoj sto pravi rap i sto ke pravi vo idnina nesto sli4no na ova,treba da e spremen deka toa e i toa ke si ostane,muzikata ja pravish od ljubov i samo od toa,zna4i PARI i nekakvi si drugi sranja NEMA!!Edinstveno sto mozesh da napravish nekogash e da zarabotish nesho za da preziveesh 2-3 dena(smeshno e duri),e da napravish nekoja zurka ili pak da te viknat na nekoj festival ili nesto da nastapuvash,pa da ti platat(mizerna suma)za toa,toa e drugo nema!:)
Zna4i za razlika od EVROPA i AMERIKA,kade sto sekoj artist so samoto pravenje na muzika znae deka nego toa mu e rabotata i deka so toa ke se trudi da zarabotuva za zivot,so potpishuvanje na milionski dogovori so izdava4ki i takvi raboti,promocii,koncerti,nastapi,epa za zal kaj nas vo Makeodnijava i na Balkanov toa go NEMA i ne se znae ni dali ke go ima nekad,taka da toa e,pravete muzika od ljubov i za vashe zadovolstvo i za da ja proshirite kulturata kolku tolku vo nashava drzhava,da bidete 4ueni,da se znae deka i vo Makedonija postoi HIP HOP KULTURA,da ne si mislat lugeto sto ne znaat deka Vr4ak i Toni Zen e RAP!:):)

Pozdrav!! 1L


Кон врв
 Профил  
 
Покажи постара тема:  Сортирај по  
Испрати нова тема Одговори на тема  [ � теми ]  Оди на страна Предходна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следна

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: Нема регистрирани членови and 19 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди до:  
cron
Copyright © 2004-2023 Македонски Рап