Сега е точно : Maрт 29th, 2024, 1:16 pm

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]




Испрати нова тема Одговори на тема  [ � теми ]  Оди на страна 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Следна
Автор Порака
 Наслов на мислењето: Зошто Underground
ТемаИспратено: Jaнуари 23rd, 2009, 9:40 pm 
Отсутен

Регистриран: Jaнуари 23rd, 2009, 9:33 pm
Мислења: 14
Локација: Битола
Здраво, нов сум на форумот, слушам рап негде околу 6-7 години, вклучувајќи ја и мак рап сцена и странската...

Немам ништо против Underground Рапот ниту пак против Комерцијалниот, искрено јас ги слушам и двете, но ме интересира зошто баш андергроунд? Што е тоа што ве прави баш вас, како поединци да ја нејќите комерцијалата и зошто толку сте против неа?

Сакам опширни и искрени одговори :D :D

Поздрав, благодарам на вниманието :lol: :lol:



Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Jaнуари 23rd, 2009, 9:46 pm 
Отсутен
Модератор

Регистриран: Авдуст 13th, 2005, 12:32 pm
Мислења: 3275
Локација: Битола
Има добар рап и лош рап.Има и комерцијални траки добри и андерграунд траки срање.
Не сум многу по комерцијала дека најголем дел од комерцијалните песни немат квалитет и се вештачки и на иста тема.
А андерграунд звукот обработува многу појќе теми , поискрени текстој поизразена вештина и така натака.

_________________
Поет ..


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Jaнуари 23rd, 2009, 9:48 pm 
Отсутен

Регистриран: Jaнуари 23rd, 2009, 9:33 pm
Мислења: 14
Локација: Битола
RaP-RiVaL Напиша:
Има добар рап и лош рап.Има и комерцијални траки добри и андерграунд траки срање.
Не сум многу по комерцијала дека најголем дел од комерцијалните песни немат квалитет и се вештачки и на иста тема.
А андерграунд звукот обработува многу појќе теми , поискрени текстој поизразена вештина и така натака.


Аха ме бендисва одговорот...значи слушаш андерграунд бидејќи мислиш дека повеќе теми се искажуваат и текстовите се поискрени?

А каде ја гледаш границата помеѓу комерцијалата и андерграундот?


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Jaнуари 23rd, 2009, 10:26 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Октомври 2nd, 2008, 9:53 pm
Мислења: 753
Локација: Кисела Вода, Скопје, Македонија
Повекето од нас ја мразат комерцијалата поради тоа што..темите се монотони...премногу филмање...премногу лаги во песните...истотака се вештачки...јас на пример..пораснав во социјална средина..пораснав со андерграунд..повеке ми се допаѓа...поискрени тесктови..разновидни теми...рап од љубов направен..знаеш дека артистот не ти продава срање..туку ти продава искрени мисли...ти го предава животот низ стихови што заслижува почит...но постои добар и лош рап...многу ретко се дели на комеријала и андерграунд бидејки...има добри траки комерцијала (ретки се али ги има) и има лоши траки андерграунд...границата се гледа по многу работи...зависи која ке ја земеш ти...но најважно е...секој има право на свој избор и да слуша каква музика сака...не е добро да се раководите според тоа..ако е комерцијала не слушам..слушајте она што ви се допаѓа вам..а не на другите... продолжете со темава интересна е....
РЕСПЕКАТ

_________________
Hip-Hop nije fraza koja se pise. Hip-Hop je razlog radi koj ja disem. Rap is what we do. Hip-hop is how we live!!!


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Jaнуари 23rd, 2009, 11:21 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Авдуст 30th, 2007, 5:49 am
Мислења: 1196
Се сложувам со РАП РИВАЛ и Иге..

Живеам Урбан Живот,Таков Ми Е Стилот! ... капираш нели? :D

_________________
I’m tired of people judging what’s real Hip Hop.


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Jaнуари 24th, 2009, 2:43 am 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Ноември 2nd, 2008, 2:15 pm
Мислења: 448
важно да е добро, ама повеќето комерцијала е тапа и тоа ..

_________________
myspace.com/absolus


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Jaнуари 24th, 2009, 2:46 am 
Отсутен

Регистриран: Jaнуари 23rd, 2009, 9:33 pm
Мислења: 14
Локација: Битола
Ок, фала ви на сите за одговорите, почит...али дали секогаш толку длабоко гледате на рапот, дали секогаш толку размислувате и дали некогаш не ви се прај ќеф да се опуштите на нешто пример џ-фанк, па дури и кранк пример.....знам дека кранкот е срање, се осеќа по самите лирики (Yep in my white tee, Yep in my white tee... :D), па и спотојте, ама некогаш искрено ме прави онака весел и разигран...или пример некоја класика (за мене барем) како на пример Gin & Juice едноставно ме опушта и заборавам на се си влегвам во некој тежок-генста филм и заминвам од реалноста барем на момент... Некогаш да, навлегвам длабоко и во текстот и во приказната и све...но некогаш едноставно сакам да уживам брат...без размислување дали батето го праел ова од душа или го праел за пари или го праел за пички....важно пичките се вртат наоколу :lol: :lol: ....нз некогаш едноставно не размислувам на тоа и сум хаппѕ :roll: :wink:

Поздрав и ПОЧИТ до сите


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Jaнуари 24th, 2009, 4:43 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

Регистриран: Септември 19th, 2006, 12:12 am
Мислења: 1003
Локација: Skopje Grada
feel-ip Напиша:
Ок, фала ви на сите за одговорите, почит...али дали секогаш толку длабоко гледате на рапот, дали секогаш толку размислувате и дали некогаш не ви се прај ќеф да се опуштите на нешто пример џ-фанк, па дури и кранк пример.....знам дека кранкот е срање, се осеќа по самите лирики (Yep in my white tee, Yep in my white tee... :D), па и спотојте, ама некогаш искрено ме прави онака весел и разигран...или пример некоја класика (за мене барем) како на пример Gin & Juice едноставно ме опушта и заборавам на се си влегвам во некој тежок-генста филм и заминвам од реалноста барем на момент... Некогаш да, навлегвам длабоко и во текстот и во приказната и све...но некогаш едноставно сакам да уживам брат...без размислување дали батето го праел ова од душа или го праел за пари или го праел за пички....важно пичките се вртат наоколу :lol: :lol: ....нз некогаш едноставно не размислувам на тоа и сум хаппѕ :roll: :wink:

Поздрав и ПОЧИТ до сите


Ако некој слуша андергроунд не значи дека се ограничува само на тоа, секогаш има исклучоци и тоа е индивидуално до вкусот. Убаво што го напомена Gin & Juice пошто и јас ја сакам таа песна ептен, закон ми е, а и не значи дека е песната стриктно комерцијала зашто е поприфатлива, тексот ми се свиѓа и можеби е вистинит, ништо екстремно. Мене на пример ми се свиѓа Тимберленд како продуцент, и дури слушам некои негови траки на кои пејат Џастин и Нели затоа што ритмот ми е ептен на место. Али во глобала земено повеќето рап песни што ги слушам се андергроунд баш поради тоа што повеќе ми се свиѓа и стилот и текстот и ритмот.
Поздрав.

_________________
Hardcore Rap Will Never Die

MC VOJNIK
http://www.myspace.com/mc_vojnik

DNS PRODUKCIJA
http://www.dnsproduction.com
http://www.myspace.com/dolinata

Macedonian Hip Hop Festival
http://www.hiphopfest.com.mk


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Jaнуари 24th, 2009, 1:05 pm 
Отсутен
Модератор

Регистриран: Авдуст 13th, 2005, 12:32 pm
Мислења: 3275
Локација: Битола
И јас слушам песни кај шо не ме интересира дали е комерцијала или не , ја слушам за да искулирам.И секој така.. :)
А граница меѓу комерцијалниот рап и андерграунд рапот пред се е експонирањето ( излегвање многу често на телевизија , давање изјави за добивање публицитет , серење на крупни ѕверки во рап музиката итн )Јас сум за експонирање и на андерграунд артисти , али интелектуалци ( со мозок , начитани , образовани ) за да покажат дека не сме раперите само џанкери и клошари и да ја претстават и подобрата страна на рапот за да се разбие малограѓанскиот комлекс за рапот.

_________________
Поет ..


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Jaнуари 24th, 2009, 4:27 pm 
Отсутен

Регистриран: Maј 18th, 2008, 10:39 pm
Мислења: 230
Локација: karposh III
RaP-RiVaL Напиша:
Јас сум за експонирање и на андерграунд артисти , али интелектуалци ( со мозок , начитани , образовани ) за да покажат дека не сме раперите само џанкери и клошари и да ја претстават и подобрата страна на рапот за да се разбие малограѓанскиот комлекс за рапот.


то е то :!: :!: :!:


Кон врв
 Профил  
 
Покажи постара тема:  Сортирај по  
Испрати нова тема Одговори на тема  [ � теми ]  Оди на страна 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Следна

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: Нема регистрирани членови and 22 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди до:  
cron
Copyright © 2004-2023 Македонски Рап