Сега е точно : Авдуст 22nd, 2019, 3:36 am

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна Предходна  1 ... 12, 13, 14, 15, 16  Следна

Зашто Македонскиот Рап се назадува наместо да оди напред?
Не го бива , секој е его-трипер. 42%  42%  [ 27 ]
Ќе го биде само овој статус кво период да престане. 50%  50%  [ 32 ]
Не ме интересира рапот , ме интересира само сопствениот Гз. 3%  3%  [ 2 ]
Не идам на туѓа журка освен на моите од маало! 5%  5%  [ 3 ]
Вкупно гласови : 64
Автор Порака
 Наслов на мислењето: Re: Зашто во МК рапот умира?
ТемаИспратено: Maрт 9th, 2010, 3:36 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Септември 1st, 2009, 6:53 pm
Мислења: 11
какво умирање..само период на слава за некој,за некој само подготовка за вистински бум,за некој период од мирување,све ќе помине ќе биде подобро нема да се враќаме назад ќе чекориме како луѓе и ќе го оправдаме она што сме,Вистински Хип Хопери,односно луѓе што живеат во хип хоп културата и кои се приврзани за неа на било каков начин.Е сега да ви кажам за некои појави што не ми се баш јасни.Денес со другариве дојдовме до опасна расправија морам да признам бев на крајот на нервите и ми изгледаше дека ќе залупам некој.Како да им објасниш на луѓево дека рапот не е создаден за правење текстови за коли,пари и фурање во текстот.Како да им објасниш дека доколку неколку поединци го прават тоа,дека не мора цел свет да го прави? :evil: еве сега е актуелен сларкар..односно глупакот за мене..зборат имал све,на настапи собирал повеќе публика од цел андергроунд заедно.Ајде бре мајката?Доколку на настап ми дојдат запалени пичиња од 16-20 години што во животот не слушнале што е рап,каде и што е создаден,односно ПРОСТА СЕЉАЧКА МАСА не фала НЕ МИ СЕ ПОТРЕБНИ.Но никако тоа да го сватат,зошто андергроундод не правел такви песни и да добие на популарност ?иии ако сите прават за тоа песни,каде е она малски собирања,фристајлови на заебанција,каде е духот кој ќе не води понатака да постигнеме нешто повеќе од "му повратив на келнерот" или незнам веќе што,односно доколку тоа го направат нема да бидат андер нели?со исклучоци.Дали мислите дека оние што не го живеат хип хопот не се достојни да зборат за рап и све останато поврзано околу хип хопот? тоа е моето мислење и мислам дека не треба да им се обрнува многу внимание на такви шупаци,но средината и неедуцираноста многу прават.Ја мислам дека луѓево што се подолги години во ова,треба да се соберат и да издадат една Асална книга што како зошто и глупациве да сватат што како функционира.Не викам дека нема книги знаеме за нашите македонските,но сепак тоа е малку и да има издадено сето тоа нема да биде покриено од медумите.Затоа што за нив е добро само она што е во нивна корист,не се вистински медиуми.Што сакам да кажам со ова ? кога беше концертот на слаткар ?дадоа 10 пати во една дегенска емисија дека концертот ќе започнел од 10 дека ова она..теее аман АМАН,по билборди низ град,а онаа емисија што е за хип хоп што иде на прва?ја знаете нели беше во 23 часот па сега мислам дека ја преместија во 1.Зошто зошто не им одговара,а зашто не им одговара?Се плашат од бунт,од оние кои ги чуваат дома.Може за некој изгледам смешен,за некој паметен но знам дека така си е и стојам на мојот збор.ДА ЖИВЕЕ АНДЕРГРАУНДОТ ! да видам ваши мислења ? а и да не постирам друг пост ако може овде едно прашање? "Друштвото на мртвите поети" дали излезе? или уште не е ? Фала кееп ит реал поздрав луѓе ! :DКон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: Re: Зашто во МК рапот умира?
ТемаИспратено: Aприл 9th, 2010, 9:15 pm 
Отсутен

Регистриран: Aприл 9th, 2010, 9:10 pm
Мислења: 2
Dechko! Rapot vo mk stotuki pocna da se razviva!!! I momentalno e vo najdobrite godini! Zatoa nemoj so ovie smesni postovi rapot umiral.. tezok debil si ti izglea!?? Koncertive na toksika, slatkar, toni zen neli ti kazuvaat deka se diga revolucija i deka so toa se otvara pat za site raperi u mk? :) pozdrav


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: Re: Зашто во МК рапот умира?
ТемаИспратено: Aприл 10th, 2010, 3:20 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Октомври 2nd, 2008, 9:53 pm
Мислења: 753
Локација: Кисела Вода, Скопје, Македонија
Nikleman Напиша:
Dechko! Rapot vo mk stotuki pocna da se razviva!!! I momentalno e vo najdobrite godini! Zatoa nemoj so ovie smesni postovi rapot umiral.. tezok debil si ti izglea!?? Koncertive na toksika, slatkar, toni zen neli ti kazuvaat deka se diga revolucija i deka so toa se otvara pat za site raperi u mk? :) pozdravСлаткар и тони зен развиваат рап..?!?! Пер си го утнал форумот ти... :D :D :D

_________________
Hip-Hop nije fraza koja se pise. Hip-Hop je razlog radi koj ja disem. Rap is what we do. Hip-hop is how we live!!!


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: Re: Зашто во МК рапот умира?
ТемаИспратено: Aприл 11th, 2010, 11:40 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Aприл 3rd, 2005, 4:48 pm
Мислења: 1567
Локација: "...I appear everywhere and nowhere at once..." - Veles
Ige Напиша:
Слаткар и тони зен развиваат рап..?!?! Пер си го утнал форумот ти... :D :D :D
Без размислување го делам ова мислење, освен ако не се шалеше типот...

_________________
"...to speak the truth it takes bravery,
and no man could stop my flow
because i know what i speak, and i speak what i know..."The RZA


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: Re: Зашто во МК рапот умира?
ТемаИспратено: Aприл 11th, 2010, 11:51 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Октомври 2nd, 2008, 9:53 pm
Мислења: 753
Локација: Кисела Вода, Скопје, Македонија
c-sativa Напиша:
Ige Напиша:
Слаткар и тони зен развиваат рап..?!?! Пер си го утнал форумот ти... :D :D :D
Без размислување го делам ова мислење, освен ако не се шалеше типот...


Пер изглеа не се шалеше..се уфилмал...револуција ау...утнал web адреса 10000% :D :D :D

_________________
Hip-Hop nije fraza koja se pise. Hip-Hop je razlog radi koj ja disem. Rap is what we do. Hip-hop is how we live!!!


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: Re: Зашто во МК рапот умира?
ТемаИспратено: Aприл 12th, 2010, 3:13 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Aприл 3rd, 2005, 4:48 pm
Мислења: 1567
Локација: "...I appear everywhere and nowhere at once..." - Veles
Ige Напиша:
Пер изглеа не се шалеше..се уфилмал...револуција ау...утнал web адреса 10000% :D :D :D
море мене се ми стои и дека правецот го утнал. стај го у поп/турбо фолк секција. 8)
hardcore rap will NEVER DIE!!!

_________________
"...to speak the truth it takes bravery,
and no man could stop my flow
because i know what i speak, and i speak what i know..."The RZA


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: Re: Зашто во МК рапот умира?
ТемаИспратено: Aприл 12th, 2010, 9:36 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Октомври 2nd, 2008, 9:53 pm
Мислења: 753
Локација: Кисела Вода, Скопје, Македонија
c-sativa Напиша:
Ige Напиша:
Пер изглеа не се шалеше..се уфилмал...револуција ау...утнал web адреса 10000% :D :D :D
море мене се ми стои и дека правецот го утнал. стај го у поп/турбо фолк секција. 8)
hardcore rap will NEVER DIE!!!Хахах...пер он е неопределен...!!! У разно спаѓа... :D :D :D

_________________
Hip-Hop nije fraza koja se pise. Hip-Hop je razlog radi koj ja disem. Rap is what we do. Hip-hop is how we live!!!


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: Re: Зашто во МК рапот умира?
ТемаИспратено: Aприл 14th, 2010, 12:40 am 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Aприл 3rd, 2005, 4:48 pm
Мислења: 1567
Локација: "...I appear everywhere and nowhere at once..." - Veles
Ige Напиша:
Хахах...пер он е неопределен...!!! У разно спаѓа... :D :D :D
чоек, батали...негова работа.
ако слаткар му е револуција, нека оди нека востанува на тој фронт, слободно. и поарно.
hardcore rap will NEVER die!!!
и да ги ебам сите шо не мислат така

_________________
"...to speak the truth it takes bravery,
and no man could stop my flow
because i know what i speak, and i speak what i know..."The RZA


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: Re: Зашто во МК рапот умира?
ТемаИспратено: Aприл 14th, 2010, 10:37 am 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Октомври 2nd, 2008, 9:53 pm
Мислења: 753
Локација: Кисела Вода, Скопје, Македонија
c-sativa Напиша:
Ige Напиша:
Хахах...пер он е неопределен...!!! У разно спаѓа... :D :D :D
чоек, батали...негова работа.
ако слаткар му е револуција, нека оди нека востанува на тој фронт, слободно. и поарно.
hardcore rap will NEVER die!!!
и да ги ебам сите шо не мислат така


Кратко и Јасно..така е...слагвам се... :D :D :D

_________________
Hip-Hop nije fraza koja se pise. Hip-Hop je razlog radi koj ja disem. Rap is what we do. Hip-hop is how we live!!!


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: Re: Зашто во МК рапот умира?
ТемаИспратено: Јули 27th, 2010, 1:44 pm 
Отсутен

Регистриран: Јули 26th, 2010, 1:03 pm
Мислења: 8
Локација: Радовиш
Вака, глеам нешто зборите за Underground рап и рапот како умирал во Македонија. За Underground рап, тој веќе на еден начин не постои, Underground се сметаат локалните артисти, кој не се ама ич познати, а овие сеа што велат дека се Underground, не се, но прават квалитетен рап. Тие ако беа Underground немаше да си ги ставаат албумите на iTunes за да продаваат, и да се прошируваат преку Youtube, Facebook и Myspace, нели е така? Веќе се се работи за парата, тоа било во 80's и 90's кога се рапувало луѓето да ги искажат своите ставови, тоа е и целата поента на ЦЕЛАТА Hip-Hop култура!. Но немојте да ме сватите погрешно, има многу квалитетен рап, и тој никогаш нема да умре!

А за рапот во Македонија, личнода ви кажам е ме интересира МК Рап, и не го слушам до душа, па затоа и неможам да коментирам на таа тема.

Chronic over and out!

_________________
There is no place like CHROME!


Кон врв
 Профил  
 
Покажи постара тема:  Сортирај по  
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна Предходна  1 ... 12, 13, 14, 15, 16  Следна

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: Нема регистрирани членови и 1 гостин


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди до:  
cron
Copyright © 2004-2009 Македонски Рап