Сега е точно : Октомври 15th, 2019, 5:30 am

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна Предходна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следна
Автор Порака
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Aприл 9th, 2009, 7:58 am 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Maрт 2nd, 2005, 4:07 am
Мислења: 244
Локација: SKOPJE ,TOPANA GHETTO
хип хоп музиката што се правеше во 90 те изумре со овие новите рап шминкери и позери,последните добри работи
излегоа 2000 год ,од тогаш имаме само фејк типови како 50 cent , Lil Wayne , Flo Rida и др...

Времето кога рокаа со полн здив како KRS ONE , GANG STARR ,NAS , KOOL G RAP ,MOP ,MOBB DEEP ,AZ ,BAHAMADIA

и др мислам дека помина, некако новиве раперишта диригираат некој лажен хип хоп звук.

Но мислам дека сеуште постојат луѓе како DJ PREMIER , NAS , THE GAME одржуваат баланс помегу квалитетот и

позерите на сцена.


_________________
●/ You say Soulja Boy, I say Nas
/▌ You say Lil Wayne, i say B.I.G
/ \ You say DJ Khaled, I say DJ Premier


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Aприл 9th, 2009, 8:01 pm 
Отсутен

Регистриран: Февруари 14th, 2009, 3:41 am
Мислења: 44
Локација: Krusevo
Цитат:
од тогаш имаме само фејк типови како 50 cent , Lil Wayne , Flo Rida и др...


првиот албум на 50 Cent Get Rich or die tryin' беше многу добар, а другите стварно се катастрофа


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Aприл 27th, 2009, 12:34 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

Регистриран: Maрт 26th, 2005, 4:17 pm
Мислења: 2628
Локација: ваму таму
Се мислев дали да отворам нова тема или не, но сметам дека може ова интересно делче да се додаде на оваа тема.

Наслов: Прв македонски хип-хоп фест - освестување од лажните урбани концепти

Извор: http://www.utrinskivesnik.com.mk/defaul ... 2CD472D43A


Утрински весник:
Има ли во Македонија доволно урбан дух за да може да просперира хип- хопот?

Аго и Војник:
Ретки се луѓето кај нас кои правилно го интерпретираат поимот хип- хоп и затоа оваа година фестивалот се реализираше под мотото „Освести се“ (да се освестиме од лажните урбани концепти), при што беше презентирана хип-хоп културата во вистинска светлина со основните четири елементи: Ем-Си (Мастер оф серемони), диџеи, брејкденс, графити. Се' уште наидуваме на позитивни критики од многу страни. Странските гости повторно сакаат да дојдат да гостуваат на фестивалот. Се надеваме дека фестивалот ќе поттикне многу млади артисти да бидат дел од ова урбано движење.

_________________
http://www.myspace.com/SpeciaListMK

„Или ќе чекориме заедно, или ќе умреме како робови“ АГО


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Jуни 5th, 2009, 4:20 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Maрт 6th, 2008, 11:48 am
Мислења: 85
Локација: nekade na ulica
за умирањето на вистинскиот хип-хоп самите ние сме криви, доволен пример се слаткар и тони зен, кои пред да им се даде шанса за слава, со рака на срце се колнеа една љубов, улицата, засекогаш хардкор и бла бла, мислам она што го направија е во некоја смисла предавство што во вековите наназад се казнувало со смрт...ама ова е време на демократија и цивилизација каде што секој гледа да украде и нив да им е добро, а за другите кој ги ебе...
исто така пример е и тоа што славата нивна ке треа 5минути а аго опстојува на сцена веќе 20г, самите ја гледате разликата, ама ај валда ке се свестат... не дека сеа ке се рекламирам али отворив тема во ундергроунд рап... дали воопшто форумов е андерграунд со тоа што има се повеќе песни и текстови од ебени комерцијални гадови со се нарекуваат урбани копилиња.. али нема врска мислам дека е само време за револуција и ништо друго оти вака ќе пропаднеме и за 10-15г нема ни да се знае што било тоа ундерграунд, ќе се изгуби бувално значењето на хип-хопот
поздрав
ганги (една љубов)

_________________
Рапот Верно Го Чува ДнС Екипа...(една љубов)


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Jуни 5th, 2009, 6:53 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

Регистриран: Maрт 26th, 2005, 4:17 pm
Мислења: 2628
Локација: ваму таму
gang-lady во скоро секој збор што го кажа се согласувам. Браво!

_________________
http://www.myspace.com/SpeciaListMK

„Или ќе чекориме заедно, или ќе умреме како робови“ АГО


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Jуни 5th, 2009, 7:34 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Maрт 6th, 2008, 11:48 am
Мислења: 85
Локација: nekade na ulica
фала, но тоа е само вистина подржана со факти

_________________
Рапот Верно Го Чува ДнС Екипа...(една љубов)


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Jуни 6th, 2009, 2:12 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Ноември 13th, 2006, 8:18 pm
Мислења: 105
Локација: Skopje
ниШо хип хопот умре више готово. И артистиве од голден ерата го имаат призвукот од ова модерново комјутеризирано срање. Сега само да чекаме некој нов правец у музиката

_________________
''I got the right to sing the blues''


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Jуни 6th, 2009, 2:25 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Ноември 29th, 2008, 10:32 pm
Мислења: 122
Локација: Кисела Вода
AceLAhc Напиша:
ниШо хип хопот умре више готово. И артистиве од голден ерата го имаат призвукот од ова модерново комјутеризирано срање. Сега само да чекаме некој нов правец у музиката

Мислам дека хип-хопот нема во план да умре наскоро, ама се додека постојат такви како тебе што го умираат пред време, има голема опасност дека тоа стварно ќе се случи.
Ауффф како мразам вакви негативни песимистички постовииии :evil: Дајте бе луѓе внесете малку позитива и не се откажувајте од хип-хопот така лесно!

_________________
шкљ.


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Jуни 6th, 2009, 2:39 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

Регистриран: Maрт 26th, 2005, 4:17 pm
Мислења: 2628
Локација: ваму таму
AceLAhc Напиша:
ниШо хип хопот умре више готово. И артистиве од голден ерата го имаат призвукот од ова модерново комјутеризирано срање. Сега само да чекаме некој нов правец у музиката


Не ги ставај сите во ист кош и бори се да не е така како што кажа.

_________________
http://www.myspace.com/SpeciaListMK

„Или ќе чекориме заедно, или ќе умреме како робови“ АГО


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Jуни 6th, 2009, 3:40 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

Регистриран: Септември 19th, 2006, 12:12 am
Мислења: 1003
Локација: Skopje Grada
Ух специјалист кај ја најде бе таа статија хаха, ни ја ни аго не знаевме дека на нет била објавена, знаевме дека само во весник ќе излезе, не ми се верува дека пред 2 години беше, ко вчера да беше се осекам. Криво ми е што не успеавме да направиме фестивал во 2008ма но не значи дека не пробавме, окапвме по состаноци со милион барања по спонзори, милион лажни ветувања но на крај ништо, кај нас ретко ако не и воопшто не постојат компании кои би спонзорирале настан од ваков вид на жалост.
Годинава не се ни обидовме поради светската криза која почнува и кај нас да има ефект, што значи уште помали шанси и од 2008ма да направиме нешто такво, се надевам ке се среди ситуацијата за до година да се обидеме повторно.
Хип хопот ќе постои се додека постојат луѓе што од чиста љубов го прават, факт е дека малкумина сме такви во последно време, но не се даваме :D

_________________
Hardcore Rap Will Never Die

MC VOJNIK
http://www.myspace.com/mc_vojnik

DNS PRODUKCIJA
http://www.dnsproduction.com
http://www.myspace.com/dolinata

Macedonian Hip Hop Festival
http://www.hiphopfest.com.mk


Кон врв
 Профил  
 
Покажи постара тема:  Сортирај по  
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна Предходна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следна

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: Google [Bot] и 1 гостин


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди до:  
cron
Copyright © 2004-2009 Македонски Рап