Сега е точно : Maрт 28th, 2024, 7:37 pm

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]




Испрати нова тема Одговори на тема  [ � теми ]  Оди на страна Предходна  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Следна
Автор Порака
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Февруари 29th, 2008, 1:34 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

Регистриран: Септември 28th, 2007, 9:36 am
Мислења: 247
Локација: epicentar Skopje
Ne e proglemot dali e sample ili ne ... Znaci tuka ne se karate koj sempluva pa ajde na klada da go stavime ili koj sviri da mu gi izbetonirame nozete i u ohridsko da go bapneme. Tuka kazuvate mislenje!!!
Znaci jas cenam i mislam deka i dete od 3 odd ke napravi traka so sampl i mislam deka sekoj "producent" treba da se upgrejtuva za da ne tapka vo mesto, baska sto treba da sedne i da cita nesto. Ke vidite deka ke pocnat site da svirat za nekolku godini ako ne pocnale uste sega. Toa e za kreativniot del.
-
Za delot kaj site sto se narekuvaat PRODUCENTI, sto ke izkasapat ili otsvirat bilo sto, A neznaat sto znaci ni P od producentvo toa e druga rabota. Ne znaat sto e kompresija, reverb .... sto e decibel a da ne prashuvam za mikrofonski tehniki, tehniki na usnimuvanje na instumenti ...... I te molam uste na se imaat i produkcija (vidi majkata) i se producenti. Pa kazuvaat sto kao stojat rabotite. Pred da se kaze bilo sto treba da se sedne i da se procita nesto barem ako neznaesh(ili ako te interesira). Edno e da imash vkus i da ti se dopaga a drugo e da znaesh za sto zboruvash.Pozdrav!
-
AGO(edna ljubov)
ps I ve molam bidete konstruktivni vie si davate vashe mislenje ne osuduvate nikogo koi sempluval ili svirel.
-
-
-
-
Ne sakav ali moram da napisham primer ocigledno ima nepismeni na forumov:
Jas cenam deka svirenjeto/sempluvanjeto e dobro poradi toa i toa. Sampluvam /sviram poradi toa i toa... Ne mi se sviga sempluvanje i svirenje poradi toa i toa ... Mozam da si dozvolam da sviram /nemozam posto nema kesh/ ne me biva/neznam .... Blah blah blah
-
A ne koj go ebe onoj sviri / sampluva ili koj ja ebe muzikata posto e tekstot biten... Pa stavi od vesna zmijanac pozadina ....
-
-
Rapot ti e kako przeno lepce : da ne e jajceto (tekstot), da ne e lepceto (muzikata) i da ne e covekot da go napravi toa (producentot) . Ti ebam rapot.
pa uste ako ima prodavnica za przeni lepcinja(produkcija)...
Ke padne dorucek :)))))) Pozdarav zabegav


_________________
Pravdata E Relativna Rabota No Vistinata E Edna


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Февруари 29th, 2008, 2:53 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Aприл 14th, 2006, 3:43 pm
Мислења: 273
Локација: Makedonski Brod
Значи мн погрешно се сваќаме :) шо е НАЈБИТНО!.... Значи ајде ќе отсвирам до ре ми фа фа ми ре до и ке си стаам некој ритам и после ке се фураме ЈАС СВИРАМ....

Ај на тема ... И во претходни постови оставив ...Секој Не Е Талентиран За Да Свири така? Епа тогаш шо се нарекува продуцент, музичар и шо ти не таму... А за Семплувањето .. Ако сака некој да снима нека си снима само се тоа да си е добро средено
А кога сме веќе кај весна змијанац ... КОЛКУ МН МАК РАП ПЕСНИ ИМААТ СЕМПЛОВИ ОД ТУРБО ФОЛК така да нишо цхудно и од Весна Змијанац да се исецка нешо во иднина :D

Taka да темата избега мн од тоа што требаше да биде ....

и за крај да прашам нешо? ЗАШО ПОСТОИ ФОРУМОВ КОГА СМЕ НЕПИСМЕНИ?????

_________________
i si bile dve muvi i se smuvale doshol bumbarot i gi izbumbaril

www.ridotna-smrtta.tk
www.myspace.com/ridot


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Maрт 2nd, 2008, 10:44 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Jaнуари 16th, 2008, 7:00 pm
Мислења: 922
atentator Напиша:
Значи мн погрешно се сваќаме :) шо е НАЈБИТНО!.... Значи ајде ќе отсвирам до ре ми фа фа ми ре до и ке си стаам некој ритам и после ке се фураме ЈАС СВИРАМ....

Ај на тема ... И во претходни постови оставив ...Секој Не Е Талентиран За Да Свири така? Епа тогаш шо се нарекува продуцент, музичар и шо ти не таму... А за Семплувањето .. Ако сака некој да снима нека си снима само се тоа да си е добро средено
А кога сме веќе кај весна змијанац ... КОЛКУ МН МАК РАП ПЕСНИ ИМААТ СЕМПЛОВИ ОД ТУРБО ФОЛК така да нишо цхудно и од Весна Змијанац да се исецка нешо во иднина :D

Taka да темата избега мн од тоа што требаше да биде ....

и за крај да прашам нешо? ЗАШО ПОСТОИ ФОРУМОВ КОГА СМЕ НЕПИСМЕНИ?????


ne sakam da se raspravam, ama za tie shto ne probale (neznam dali si probal ili ne :) ) i sempluvanjeto ne e lesno! i za toa treba veshtina, treba da znaesh koj del od sampleot da go secnesh i posle kaj treba da go staish itn. itn...

instrumentalkite shto se sampluvani sepak ne se sosema tvoi! tie fakti4ki se polu tvoi! imam drugari shto produciraat i koga ke mi re4at za nekoja nova istrumentalka deka e svirena, podivuvam, a koga ke mi re4at deka e samluvana taka kako malku da se razo4aruvam! ne deka nama da mu kazam alal da ti e super e tuku koga go vikam toa kako da ne mu se obrakam nego vo celost, neshto fali!

toa go 4uvstvuvam jas vo takvi momenti, a toa ne zna4i deka ako 4ujam nova pesna i ako mi kazat deka e sampluvana instrumentalkata nema da kazam "e ne ja biva, sempluvana e", naprotiv mnogu ja po4ituvam!

pozz! RESPECT!

_________________
Слика

2+2=5 √


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Maрт 3rd, 2008, 1:14 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

Регистриран: Ноември 15th, 2006, 1:34 pm
Мислења: 492
Локација: Skopje-METROPOLA
nema zasto da se raspravam mnogu okolu temava,gledam muabet sekoj nema talent ova ona,pa aman luge ne e se do talentot treba da sednesh da vezbas i da nauchish a talentot e samo dodatok sto ke ti pomogne da go sovladash instrumentot.Sempluvanjeto ke ostane sempluvano t.e predhodno otsvireno t.e kradeno.Peace

_________________
***THE BIGGEST COLLECTOR***
Na Cesti 24 Sata!!!
R.I.P Toshe Proeski!Pocivaj Vo Mir brate!!!


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Maрт 4th, 2008, 3:03 am 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Aприл 14th, 2006, 3:43 pm
Мислења: 273
Локација: Makedonski Brod
A.S. Напиша:
ne sakam da se raspravam, ama za tie shto ne probale (neznam dali si probal ili ne :) ) i sempluvanjeto ne e lesno! i za toa treba veshtina, treba da znaesh koj del od sampleot da go secnesh i posle kaj treba da go staish itn. itn...


Јас лично немам ни свирено ни семплувано ... али гледајки од моите другари кога некоја трака ја семплуваат знам дека не е лесно ....

Ние во поголемиот дел семплувавме но сеа со тек на времето свириме а и опремата ни го дозволува тоа задоволство... се разбира дека по ќеф е да рокаш на свирено но нисшто не му фали и на семлуваното

_________________
i si bile dve muvi i se smuvale doshol bumbarot i gi izbumbaril

www.ridotna-smrtta.tk
www.myspace.com/ridot


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Maрт 4th, 2008, 5:24 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Jaнуари 16th, 2008, 7:00 pm
Мислења: 922
atentator Напиша:
A.S. Напиша:
ne sakam da se raspravam, ama za tie shto ne probale (neznam dali si probal ili ne :) ) i sempluvanjeto ne e lesno! i za toa treba veshtina, treba da znaesh koj del od sampleot da go secnesh i posle kaj treba da go staish itn. itn...


Јас лично немам ни свирено ни семплувано ... али гледајки од моите другари кога некоја трака ја семплуваат знам дека не е лесно ....

Ние во поголемиот дел семплувавме но сеа со тек на времето свириме а и опремата ни го дозволува тоа задоволство... се разбира дека по ќеф е да рокаш на свирено но нисшто не му фали и на семлуваното


sega si vo pravo! :) :wink:

SAMO NAPRED! :arrow: (strelkata e na desno, ama moze da smetame deka e od napred :D )

pozz! RESPECT!

_________________
Слика

2+2=5 √


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Maрт 9th, 2008, 11:10 am 
Отсутен

Регистриран: Maрт 4th, 2007, 5:04 pm
Мислења: 947
Локација: Underground
AGO Напиша:
Rapot ti e kako przeno lepce : da ne e jajceto (tekstot), da ne e lepceto (muzikata) i da ne e covekot da go napravi toa (producentot) . Ti ebam rapot.
pa uste ako ima prodavnica za przeni lepcinja(produkcija)...
Ke padne dorucek.



Bravo... to e to... :) respect za ova... :)

_________________
Слика


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Maрт 9th, 2008, 11:26 am 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Февруари 2nd, 2008, 6:47 pm
Мислења: 136
Локација: metropola-skopje
znaci vrti suci sekoj ne moze da bide mc,producent,kompozitor,da pisuva dobri tekstovi itn.sekoj si ima svoj talent i sekoj treba da go nadograduva toj talent. i ne velam deka nikoj ne treba da proba neso novo,probaj pa ako te biva prodolzi so toa.
pozz pocit

_________________
ne se lae,kon nekoj so ne se znae :)
Okolu mene gusta temnina,kade i da gazam se pojavuva svetlina.


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Aприл 30th, 2008, 2:28 pm 
Отсутен

Регистриран: Aприл 23rd, 2008, 3:59 pm
Мислења: 5
Jas bi odbral svirenje zasto ako site gi imame istite "samlpes" site ke imame slicni ili isti muziki. - Just Keep It Original


Pozdrav


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Aприл 30th, 2008, 7:06 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

Регистриран: Септември 19th, 2006, 12:12 am
Мислења: 1003
Локација: Skopje Grada
jas licno koga pravev traki mi bese mnogu polesno da sempluvam nego sto da sviram, zatoa sto ako imam nekoja ideja ( melodija) vo glava nema teorija da ja otsviram isto kako sto sakam, uvek neso petto ispagja ednostavno zosto ne sum muzicki obrazovan.
Fakt e deka semplluvanje e polesno od svirenje, sum sempluval i sum probal da sviram. Problemot e kako sto rece ago, ne znam koi zvuci i koi frekfencii kako ke se slusaat na sistemski zvucki, mocano radio, disko ozvucenje, koncert... moze da se slusa super na moite zvucki ama fakt e deka nemam pojma kako ke zvuci na drugo ozvucenje.
Za tie raboti ednostavno treba iskustvo i mnogu produciranje / vezbanje , zgolemuvanje na tehnickata edukacija kako i treniranje na uvoto / sluhot. Zatoa lugje sto imaat iskustvo 2-3 meseci ne mozat da se narecat producenti.
Pokraj toa eden sovet, nemoj sam da ocenuvas kolku si dobar, posto ne e objektivno, ostavi na drugi da ocenat ( lugje sto mozat da bidat objektivni a ne drugari) i bidi sekogash spremen za teshka kritika, i ne se buni "Sho be ti mene ne me biva mocko eden ova ona" tuku razmisli i vidi kako mozes da se podobris.
Eden tipicen primer na nasite "Eksperti" producenti bese spotot na Klan Istok, ne mi teknue imeto na spotot nekoj neka me potceti, koga ne se slusaa vokalite zasto se poklopile nekoi frekfencii od nedostatok na Znaenje.
Jas vo momentov ne sum producent, ne ni se pravam deka sum, no se interresiram i gledam drugi kako rabotat i mozam da kazam deka mnogu lugje malku vreme posvetuvaat na produkcijata i ne se interesiraat tolku okolu detalite, detalite se tie sto pravat golema razlika.

_________________
Hardcore Rap Will Never Die

MC VOJNIK
http://www.myspace.com/mc_vojnik

DNS PRODUKCIJA
http://www.dnsproduction.com
http://www.myspace.com/dolinata

Macedonian Hip Hop Festival
http://www.hiphopfest.com.mk


Кон врв
 Профил  
 
Покажи постара тема:  Сортирај по  
Испрати нова тема Одговори на тема  [ � теми ]  Оди на страна Предходна  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14  Следна

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: Нема регистрирани членови and 3 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди до:  
cron
Copyright © 2004-2023 Македонски Рап