Сега е точно : Maрт 28th, 2024, 5:25 pm

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]




Испрати нова тема Одговори на тема  [ � теми ]  Оди на страна Предходна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следна
Автор Порака
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Февруари 11th, 2008, 2:57 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

Регистриран: Септември 28th, 2007, 9:36 am
Мислења: 247
Локација: epicentar Skopje
Bobsi tema :0 nemoj i ti sega tuka za sampling i instrumentali ima tema za toa :). Pozz i te cekam na gosti!
AGO(edna ljubov)
ps ke izbisham neka posedi malku da procitaat. Nema smisla.


_________________
Pravdata E Relativna Rabota No Vistinata E Edna


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Февруари 11th, 2008, 3:23 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Февруари 2nd, 2008, 6:47 pm
Мислења: 136
Локација: metropola-skopje
citam citam i se cudam.
temava super si tecese,neznam zs vaka se svrti rabotava.
ja mislam da se vratime na temavai da si tece kako so treba.
pozz

_________________
ne se lae,kon nekoj so ne se znae :)
Okolu mene gusta temnina,kade i da gazam se pojavuva svetlina.


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Февруари 12th, 2008, 6:24 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Aприл 14th, 2006, 3:43 pm
Мислења: 273
Локација: Makedonski Brod
I mislam so bezvezalni raboti dovolno se zbunija lugeto i ne znaat do kaj beshe temata APLAUZI ZA SITE VAS :D
pozdrav i temava mislam deka teshko ke trgne pak :(

_________________
i si bile dve muvi i se smuvale doshol bumbarot i gi izbumbaril

www.ridotna-smrtta.tk
www.myspace.com/ridot


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Февруари 12th, 2008, 6:34 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Aприл 14th, 2006, 3:43 pm
Мислења: 273
Локација: Makedonski Brod
Sea mozhebi i jas ke zabegam od tema no ednostavno se chudam .. vikate ne mozhat da go svatat rapot .... mozhat da go svatat rapot ali muabetot mi e go ima TONI ZEN po TV covekot ne e prav raper ali si se prezentira i kur go boli mozhebi nemu mu se troshi albumot a na drugite tapka u mesto .... znachi ne mozheme nie da izlezeme od eden mn grd film -NIE NE SME KOMERCIJALA- pa preku kur ako te pushtat na TV i komercijala si ???? Sakash album, sakash da ti se prodava albumot a nejkesh da se vrti po radio stanici i dokolku ima nekoj spot NEJKE da mu se vrti po TV zasho ke recele vidi go ovoj be FEJKER e KOMERCIJALA E ... sakash da vratish para sho si vlozhil .. epa promoviraj se brat .... mn luge ne gi poshtovaat LESEN UDAR ( ni gi sakam ni gi mrazam isti kur mi e) no dechkite si napraile spor si uspeale go shutnale po televizii ... pa sea mozhebi zemaat pari od toa a mozhebi i NE .. no vazhno SI SE PROMOVIRAAT.... Nas toa ni treba najmnogu no ne go pravime toa zasho sme HC i UNDERGROUND taka??? epa mislam deka malku poinaku treba da se razmisluva

p.s :D
AGO IZVINI ALI MISLAM DEKA IMASHE POTREBA DA SE KAZHE OVA A MOZHEBI ODBRAAV I POGRESHNA TEMA .. KAKO I DA E IZVINI

_________________
i si bile dve muvi i se smuvale doshol bumbarot i gi izbumbaril

www.ridotna-smrtta.tk
www.myspace.com/ridot


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Февруари 12th, 2008, 6:36 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Aприл 14th, 2006, 3:43 pm
Мислења: 273
Локација: Makedonski Brod
atentator Напиша:
p.s :D
AGO IZVINI ALI MISLAM DEKA IMASHE POTREBA DA SE KAZHE OVA A MOZHEBI ODBRAAV I POGRESHNA TEMA .. KAKO I DA E IZVINI


izvinuvanjeto e ako ja zgreshiv temata
DA NE SI POMISLAT DEKA TI LIZHAM GZ:D

_________________
i si bile dve muvi i se smuvale doshol bumbarot i gi izbumbaril

www.ridotna-smrtta.tk
www.myspace.com/ridot


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Февруари 12th, 2008, 8:36 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Jaнуари 16th, 2005, 1:31 pm
Мислења: 1356
Da da..bas e gorcliva temata..kako sto e i samata rabota takva..Pa treba da se ceni mnogu producentot bidejki od nego trgnuva se,pristojna cena za snimanje bi bila 50 do 100 evra..sega site znaeme deka ni toa 100 ne e pristojno,site mectaat da snimaat no koga ke dojde do cenata tuka zakocuva cela rabota,+ dobra rabota bese toa so tom afirmacijata,koj se pokaza ke si dobie traka,sto e eden + za site nas bez razlika koj ke bide koj ne...za parite primer da receme grupa 2-3 dusi,ajde nekako ke iskrpat,a sam e potesko da sobiras za da isplatis traka,zboruvame za vo po dobrite studia kaj nas..no ima nekoj i po 200 bara,epa togas sto pravime,zatoa vaka traj ako sakas top pesna za 50/100 ke dobies..da najdes sponzori uste e potesko nema ni 100 evra da soberes,si znam...
Za kupuvanje na album..Makedonski..vo red e da se kupi,i da se ispostova samiot trud na artistot/grupata cij e albumot..ima nekoj ke go kupi orginal pa i ke go simne...a na nekoj ne mu se kupuva,a parite i onaka ke go potrosi na nekoj gluposti...Za produciranje..dali sekoj da producira ili ne..ne znam toa...se e do sluhot i vezbanjeto..da te razdeni mn pati pred kompjuter..jas licno ne se obiduvam da produciram zosto znam ne mi odi toa,i ne pokusavam da go pravam,si ima luge koi gi biva za toa..kako sto nekoj mc ke dobie pari za nastap,taka treba i producentot da dobie za svoeto delo...toa e toa.

samo edna rabota glupa mi e tuka...so tie linkovite od pesni sto gi stavi girll..mislam sto treba sega..site da si gi barame semplovite ili kako e svireno ne znam sto....mn glupo....

Pozdrav


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Февруари 12th, 2008, 9:13 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Февруари 7th, 2006, 5:17 pm
Мислења: 473
Gor4liva tema za nas (za tie so nemame pari... za tie so cel zivot iskinati se nosat za duhovno da se zadovat :) ) a za tie so imaa pari... bas gi gajle.
Kako i da e... kraj na kraj pa i zatoa postojoat eden kup studija sto zimaat povekje i pomalku... Sea ako nemas eb.. denar kje gledas kvalitet na prod, na mene, (poso mozam vo godinata samo davpati da si dozvolam da snimam traka vo studio i toa ne sam gi delime parite so Sase), dovolno mi e i me zadovoluva doma da si se ispukam:) na mikrofonot od slusalki.. poso pa i toa e celata rabota, toa 4uvsto koga napraes pesna i sednes i ja slusas, neopislivo,
e sega, zna4i ako nemas pari za vo studio sigurno imas doma mikrofon4e :) pa koj te slusa nek te slusa... poso najiskreno ja pesnite si gi praam za ja ubavo da se 4uv. se ok ubavo mi e koga slusnam i drugi koga gi slusat, ama ne sekogas mozam da napraam pesna so kje i se svigja na drugite(nekogas e problem kvalitetot na prod. nekogas textot) ama bitno ja si ja sakam i si ja slusam :)

A samo imam edno prasanje... vo mak. od ovie nasi grupi na rap scenata, ima li nekoj dogovor za izdavanje album so nekoja producenska
kukja?(osven fist poso samo za niv znam)

pozz

_________________
Слика

Too many mc's not enough mic's
www.myspace.com/undergroundbrothers
www.myspace.com/spinin1
www.soundclick.com/underrb


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Февруари 13th, 2008, 12:07 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

Регистриран: Септември 28th, 2007, 9:36 am
Мислења: 247
Локација: epicentar Skopje
Celosno te podrzuvam !!! Taka se pocnuva taka se gura i ke dojde se so red. Jas sum klasicen primer za toa, Prashaj gi Puka Kozmetika na sto snimaa kaj mene na pocetok. Smeshki :) Rabota rabota i samo rabota. Nekoj sto go nema toa preziveano nemoze da pocustvua i da svati kako stojat rabotite. Bashka koga snimav vo 1987/88 god traka beshe 3000 marki, pa kukaj moli kolku moze za 300 marki, daj sto mislish ti napravi, pa moli po doma baba dedo tato mama i krati od sendvicite na golem odmor, nema izlaganje itn itn... Brat a na nekogo nemozesh da mu kazesh zosto ima kesh, ima zosto tamu se rodil, se nashol i mozel da si dozvoli da ima studio. No problemot ne toa, problemot e sto lugeto se alcni i DAJ DAJ I SAMO DAJ a nisto da dadat, na nikogo da pomognat .
A na druga strana nekoj sto nemal daval, daval i na kraj ke bide kriv, ke se najde nekoj pameten i ke pocne da objasnuva kako stoele rabotite bez da znae dali imalo uopshte raboti tamu.
Naravoucenie : Uspevaat samo onie sto si gledaat za sebe, ako mozete da bidete takva PRAZNINA i ako za moment se zamislite okolu ova. STE!
AGO(edna ljubov)

_________________
Pravdata E Relativna Rabota No Vistinata E Edna


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Февруари 13th, 2008, 12:45 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

Регистриран: Aприл 7th, 2007, 6:34 pm
Мислења: 341
Горчлива тема, не за џабе рекле старите колку ќе платиш толку музика ќе има..Да не се повторувам со другите мислења, ама горе долу ми се слични..Еве со мене што се дешава..Снимив две траки кај Тец, Ошав Продукција заедно со Нерв (од Парадокс)!Квалитетно студио, се во ред..Добро испродуцирани двете траки што ги снимив таму..Два месеца снимивме две траки..Секој месец јас требаше да издвојувам минимум 2000ден(не велам дека беа многу за трака,ама кога ќе ги немаш) за да дојдам еден ден во Скопје, па да снимам, па патни трошкови, па ќе земеш нешто за јадење, спиење ми беше обезбедено ама сепак не можев да го издржам тоа темпо и откажав, остана Нерв и Горан сами, бидејќи не бев во можност постојано да патувам и да се снаоѓам со кеш, а тие не беа должни да ме чекаат мене за да си ги снимат траките..Се имаат приватни трошкови, факултет,престој, јадење ова она и тие 2000ден ми беа барем мене премногу за збирање, па откажав :( Не дека не сакам туку дека бев приморан..Сега со овој ваучеров од владата зедов компјутерче, па ќе се снаоѓам некако со микрофон, па Нерв ќе ми ги испродуцира(колку што ќе биде во можност да го стори тоа), и ќе плеткам нешто..Без борба не треба никој да се откажува, никој не треба да се предава..Ако си упорен се ќе се среди..Сакам во моево градче да створам одпрво домашно студио, каде има неколку дечки што ќе помогнат и ќе се потрудам да направам каква таква сценичка во моево градче,иако е мало но сепак за ништо не го менвам..Се ќе биде во ред..Ако имаш желба, ќе усовршиш и стил, и начин на рецитирање!Како викаат, 99посто е работа а само 1процент е талент!Така да лајф гоуз он...

_________________
Слика


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Февруари 13th, 2008, 2:14 am 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Maрт 12th, 2006, 7:38 pm
Мислења: 514
Локација: Багдат
kolku ke platish tolku i ke klatish :)


Кон врв
 Профил  
 
Покажи постара тема:  Сортирај по  
Испрати нова тема Одговори на тема  [ � теми ]  Оди на страна Предходна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следна

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: Нема регистрирани членови and 6 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди до:  
cron
Copyright © 2004-2023 Македонски Рап