Сега е точно : Јули 18th, 2024, 3:22 am

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]
Испрати нова тема Одговори на тема  [ � теми ] 
Автор Порака
 Наслов на мислењето: Инсталирање на кирилица во Windows XP
ТемаИспратено: Декември 25th, 2005, 9:23 pm 
Отсутен
Администратор
Членски аватор

Регистриран: Февруари 5th, 1987, 7:54 pm
Мислења: 1467
Локација: Скопје
Отворете го Control panel во Start/Settings/Control panel

Слика

На Regional and Language Options треба да изберете како на сликата Macedonia на двете места (и горе и доле)

Слика

Потоа во Languages/Details

Слика

Ќе одите на Add и ќе изберите FYRO Macedonia

Слика

одберете како на сликата

Слика

и на крај во Advanced ќе наместите исто FYRO Macedonia

Слика

Доколку ви го бара windows cd-то, ставете го во cd-ромот. После инсталацијата рестартирајте. И тоа е тоа, ќе можете да пишувате кирилица. Откако ќе го направите ова за да смените јазик, ќе притиснете ALT + Shift и ќе се смени во кирилица. За да го вратите на латиница пак притиснете ALT + Shift. Ако има прашања слободно прашајте.


Поздрав!


_________________
You get fucked up by the world you live in,
You get fucked up by the people you believe in.


Последна промена од Mitko на Септември 8th, 2008, 2:20 pm, променето е 1 пати

Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Декември 25th, 2005, 9:29 pm 
Отсутен
Администратор
Членски аватор

Регистриран: Февруари 5th, 1987, 7:54 pm
Мислења: 1467
Локација: Скопје
Тие што користат Internet Explorer, можат да прочитаат тука како да ја користат ВЕБ кирилицата на Мак Рап!

http://rap.com.mk/index.php?ind=news&op ... ngle&ide=8


Поздрав! :)

_________________
You get fucked up by the world you live in,
You get fucked up by the people you believe in.


Кон врв
 Профил  
 
Покажи постара тема:  Сортирај по  
Испрати нова тема Одговори на тема  [ � теми ] 

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: Нема регистрирани членови и 1 гостин


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди до:  
Copyright © 2004-2023 Македонски Рап