Сега е точно : Jуни 21st, 2021, 11:38 pm

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]
Испрати нова тема Одговори на тема  [ 1на тема ] 
Автор Порака
 Наслов на мислењето: Xa0c - Јинг и Јанг ( текст + mp3 ) - [2011]
ТемаИспратено: Aприл 27th, 2011, 3:05 am 
Отсутен
Модератор

Регистриран: Авдуст 13th, 2005, 12:32 pm
Мислења: 3275
Локација: Битола
Xa0c - Јинг и јанг

I дел

Здивот на ладна ноќ, под пори кожни се зарива.
изложен на студ, со сила последна , залиха.
во зандани на умот окован - пред да заспијам.
тргаат сенки во бездна - нивни обид да заминам.
очај, зариен страв - тивко ја бранува крвта.
во мисли вирее немир - чекајќи повик од смртта.
го навлеков гневот - завива глас на адот.
мисли пелтечат- страв - наѕира тивко, крајот.
пред да замри здивот - решен, без да се колебам.
до смрт, крај на живот - досега, од детска колевка.
до пепел - со секој отисок, белег и трага
која остава спомен, да продолжат да ме памтат.
моменти минати - слики од се што проживеав.
пред да ме проголта смрт, во неповрат да исчезнам.
во тунел - кој на крајот нема светло.
само молк и мрак - кој ќе го засени денот.
спомен немилосрден - траги лишат заборав.
носат сомнеж во одлука, одвраќа и младоста.
пламенот згасна, одамна - свеќата е восок стопен.
сопки - трња и порази - сеништа од кој сум гонет.
на работ стојам сам, облак црн ме надвисна.
дожд истура, накиснав - време е да заминам.
тогаш, одекна глас - ме повлече наеднаш назад.
спокој - над мојот немир, се што не знаев - разбрав.

Рефрен 1:

Сам уморен - во страв, со мирисот на гроб и почва.
да привршам приказна - која со плачот ја почнав.
чекор до скалила гнили, кој во неповрат водат.
на работ на бездна - самиот на себе гробар. [2x]

II дел

Се вратив чекор назад - видов сосема доволно.
се што прашав - сфатив во нас е секој одговор.
барав смисла одамна, можеби конечно најдов.
пред да погледнам во себе, трагав одамна надвор.
на погрешни места - залута мојот патоказ.
мрак над мене надвисна - и ми засени насока.
денот утре непознат - спремен да го дочекам.
на нозе и за невреме - сепак ќе го победам.
кога сам си, напуштен - облаци штом те засенат.
кога мотиви тонат - ќе исплива сепак надежта.
барај искра - да пламне, огнот пред да згасне.
поглед упати напред - мотивот ќе биди најден
живот - синоним борба, радост и облак надвиснат.
секој трн и кал - со кој ти си се разминал.
се грбот твој, исправен - ако правилно толкуваш.
шансите чекаат будни - во облик на понуда.
товарот на грб налегнат - пат трња и болка.
решен да се исправам - макар и крварам, сопнат.
живеам за утре - жеден за секој предизвик.
да останам запомнат - во сеќавања нечиј си.


Рефрен 2:

Мракот гласник на падеж, но секој пламен - твоја надеж.
одзива ѕвоно на радост - треба да го слушнеш, најдеш.
стравот засенет од храброст, на нозе и во замор.
секој здив вдишан право - одзив е на борба, напор. [2x]


Снимена: Boom Records production 2011
Вокал и текст: Драган Милевски, Хаос
Инструментал: Интернет.
download: http://soundcloud.com/xa0c/xa0c-prod-boom-recordz

Се надевам дека ќе ве бендиса.


_________________
Поет ..


Кон врв
 Профил  
 
Покажи постара тема:  Сортирај по  
Испрати нова тема Одговори на тема  [ 1на тема ] 

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: Нема регистрирани членови and 4 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди до:  
cron
Copyright © 2004-2009 Македонски Рап