Сега е точно : Декември 7th, 2023, 12:04 pm

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]
Испрати нова тема Одговори на тема  [ � теми ]  Оди на страна 1, 2, 3, 4, 5  Следна
Автор Порака
 Наслов на мислењето: Хип Хоп Култура
ТемаИспратено: Maј 17th, 2005, 8:22 pm 
Отсутен
Администратор
Членски аватор

Регистриран: Maј 25th, 2004, 9:50 pm
Мислења: 738
Локација: Jurassic Park
Еве збор два за нашата Хип хоп култура...
Основна идеја на Хип Хоп култура е .. (а и до ден денеска е) да се натпреварува со креативноста т.е. mc`ing како еден дел од четири елементи, а не со сила. На фристајл битка, победникот пред тоа вложил голем труд во хип хоп културата што се повеќе се шири во Македонија и во светот, хип хоп елементи се повеќе се развиваат, и им дава инспирација на раперите а и на други особи.

Според некој си таму чоек Хип Хоп потекнува уште од 1979 година кога првата Хип Хоп група Sugarhill Gang со песната "Rappers Delight" од 15 минути била пуштена на радио што звучела баш вака.
"A hip-hop, The hi-be, To the hi-be, The hip-hip-hop, You don't stop rockin'."
позната ви е ? :)
и оваа песна била почеток на хип хоп културата, т.е. имало еден куп плагијатори што пробале да го копираат Sugarhill Gang :) хаха мала шала..можда и истина.. и така малце од малце почнала да се развива хип хоп културата. Потоа рап музиката се развила во "South Bronx" и
била како последен дел од хип хоп култура што се сметала за музика. а хип хопот знаете дека не се смета за музика него за култура, како и графити така и брекданс... рап музиката успеа да се пробие и во денешница се смета како доминантна музика на млади.

Тоа време во "South Bronx" раперите, афро-американците живееле бедно и поради тоа што никој не ги фермал се решиле да се искажат преку рап песни и да им опишат ситуацијата и реалноста со која требале да се справат секојдневно. (+ и да отерат некој у пм разбираш)

Рапот настанал и од еден додаток на уметност Dj со миксање на плочи и правење скречови. Порано во америка дј-от ќе го приклјучил својот грамофон на улично светло и ќе се журкале во маало, на јавно место, паркови и др. DJ Kool Herc, Afrika Bambaataa и Grandmaster Flash се сметаат за основни личности во Хип Хопот.

- Хип Хоп не е рап. Хип Хоп е култура. Рап е музика!
- Хип Хоп не е блага варијанта на Рап музика. Хип Хоп музика не постои. Све тоа се нарекува R'n'B или pop.
- Рап не е MCing! MCing е креативен начин на израз со помош на стихови.
- Не е финта во облека него во вештина.
- Хип Хоп начин на живеење, не е ден губење, пушење марихуана, агресивно понашање... Да живееш Хип Хоп е битно да бидеш активан и секојдневно да се праксираш на своите вештини во еден или повеќе елементи од Хип Хопот!
- Хип Хоп не е насилен, лош или негативен. Хип Хоп е створен за да се бориш против лирички вештини (кога ќе слушнеш дека нешто не е во ред) , да има рат со помош на креативност а не со помош на оружје! Претвори негативно во позитивно!

- Хип Хоп не е само во гето ширум САД. Иако е постанал во New York. Хип хоп во денешница живее ширум свет! Не е битно од каде сте него каде се наоѓате! Секој Хипхопер треба да помогне на Хип Хоп Култура за развиток! (понекогаш тоа само по себе си доаѓа), да инспирираш други, и да се шири позитивен глас. Условите се различни во секоја земја али ситуацијата e иста. Хип Хопот нема никакви граници, нема определена религија, не е битно дали си машко или женско, не е битно дали си богат или не едноставно Хип Хопот е за сите ЗАИНТЕРЕСИРАНИ! другите Get the fuck.. :)

Хип Хоп културата нема никогаш да умре!


_________________
RAPTOR


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Maј 19th, 2005, 12:13 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

Регистриран: Maј 25th, 2004, 10:28 pm
Мислења: 1048
Локација: Silitus - The Power od Divinity
epa vaka ...

znaci mnogu luge vikaat jas sum hiphoper (ebati zborot) i drugi raper ...
vo princip ima golema razlika vo dvata poima. kako sto kaza emp hip hop-ot e kulturata, a rapot granka od taa kultura. Moram da kazam deka hip hop kulturata ne e natrepvar vo koj treba da se dokazuvas, ednostavno taa kultura se zivee, nacinot na odnesuvanje, oblekuvanje i svakanjeto na nejzinata poraka, dodeka rapot e onoj del vo koj ima natrepavari vo umesnost (ili sloboden still), potoa doagaat i drugite beat box, brake dance, skrecing, grafiti ... znaci vo site ovie mozes da se natrevaruvas i da ja dokazuvas svojata umesnost, no ne i vo kulturata. So toa sto go pravis i probuvas da dokazes nesto pridonesuvas vo razvivanjeto na hip hop kulturata.

Za toa od koga i kade zapocnala ovaa kultura pa i nemoze nikoj da kaze, zosto sekoj ima svoi mislenja i podatoci na koj se bazira, a ako sme dojdeni nie tuka da se karame koj e vo pravo epa mozam samo da vi kazam bravo.

Eden od najgolemite problemi vo makedonskiot rap e sto nema nikakvo pocituvanje, najveke se karaat i delat na strani, a seto toa i steti na taka narecenata ubana kultura. Znaci site se jaki na zborovi u still treba da se drzime zaedno a ne da se karame, a po toa sto go gledam na forumov ocigledno e deka samo zborime i nisto ne pravime okolu toa ... mislam koja e poentata da zboris da zboris, a nikogas nisto da ne pravis okolu toa. veke tema ima okolu pocita, no sepak bez nea nemozeme napred da odime vo zivotot a ne samo vo rapot ili hip hop kulturata.

i + sakam da kazam:

- Zivej go zivotot onaka kako sto ti sakas, bez razlika na toa sto zborat drugite
- Kakov rap slusas od tebe zavisi, toa e tvoj izbor, vo sekoj slucaj pak si del od hip hop kulturata
- Nacinot na oblekuvanje ne predstavuva nekoj poseben element vo hip hop kulturata. ako ti sakas tesna obleka no voedno i sakas rap da slusas, ne znaci deka toa ti e zabraneto zatoa sto nekoj rekol deka sirokata obleka mora da se nosi ako si raper
- Hip Hop kulturata nema nikakvi pravila - sve sto gledate okolu toaa siroka obleka, marami i site drugi sranja e del od crneckata kultura a nie seto toa go imame prifateno i staveno kako zastiten znak na ovaa kultura.

- mislam deka sega za sega vi e dosta, ako vi e malku kazete :)

p.s. ebave aktivnite, a posle na Doktor ke mu serete deka spiel i go nemalo :))))) ajt

_________________
Nokniot Cuvar na Denovnata Psiha - samo Edna Bolno Izduvana Psihoptska Rastroena Licnost


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Maј 20th, 2005, 12:16 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Јули 29th, 2004, 12:26 am
Мислења: 583
Локација: И да ме најдеш , што ?
јас се разбудив ( највероватно :P )

_________________
www.myspace.com/faceandslipi
www.phoboss.orgfree.com
Слика
Fear Denies Faith!


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Maј 20th, 2005, 8:10 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Maј 29th, 2004, 12:41 am
Мислења: 237
Фала за интересните постови.

_________________
!! Bombing 4 Peace IS Like Fucking 4 Virginity !!


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Maј 20th, 2005, 10:32 pm 
Епа вака ќе се надоврзам на Доктор.Хип Хоп е култура!!На денешницата неможеш да познаеш кој е хипхопер а кој не !!Бидејќи сите одат облечени во широка облека,односно таа е поудобна за носење..Ај тоа нема врска ..Хип Хопот е начин на живот, стил на живот од кога ќе станиш од спиење па се дури не легнеш..А рапот е нешто друго..Да не се повторувам, имам скоро слични мислења како Доктор и Емпи..Но можам да дадам некој мои совети...

- Најстрашно е да сереш некого а воопшто да не го познаваш каков е ...
- Треба сите да си помагаме меѓусебно да се почитуваме (се разбира треба да ја заслужуваме таа Почит)..

- Доста е од поделби, разделувања..Треба да се соединиме како едно, да му помогниме на оној на кој што му треба помош од нас..А не да го сереме фејкер ваков онаков..Запознај го каков е во душата, а тогаш ако му смрди душата ( наречи го како сакаш )..Па не се родил секој учен за рап..Сепак ти треба некој да ти објасни..И на крај , и да не го бива за рецитирање, можеби рапот му е во душата, има огромна љубов кон рапот..Но ете ..Не го бива за рецитирање.....


Кон врв
  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Maј 22nd, 2005, 9:16 pm 
Отсутен

Регистриран: Maј 27th, 2004, 9:03 pm
Мислења: 69
Локација: B YELLOW STYLE
Sretnav edna mnogu interesna definicia za hip-hop kulturata,a taa glasese-"hip-hop kulturata e kultura od urbanite geta"so mislite......


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Maј 23rd, 2005, 12:14 am 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Maрт 15th, 2005, 8:13 pm
Мислења: 294
JAS SUM HIP-HOP!!!


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Maј 24th, 2005, 9:44 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

Регистриран: Maј 25th, 2004, 10:28 pm
Мислења: 1048
Локација: Silitus - The Power od Divinity
Jojo-Proklet Напиша:
JAS SUM HIP-HOP!!!


:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) 8) :!: :!: :!: :!: :!: :!:

_________________
Nokniot Cuvar na Denovnata Psiha - samo Edna Bolno Izduvana Psihoptska Rastroena Licnost


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Aприл 11th, 2006, 6:15 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

Регистриран: Maј 25th, 2004, 10:28 pm
Мислења: 1048
Локација: Silitus - The Power od Divinity
Nitro_Bit_School Напиша:
Sretnav edna mnogu interesna definicia za hip-hop kulturata,a taa glasese-"hip-hop kulturata e kultura od urbanite geta"so mislite......


Hip Hopot kako kultura se razviva kako butoven i zashtiten znak na african american people. preku nego mozat slobodno da se izrazuvaat za se shto im se slucuva, od kaj proizleguvaat i nazivite kako geto, thugin i ushte mnogu... taa kultura brzo se prosirila, no deneska mislam deka negovata smisla e druga... poveke se bazira na toa deka Hip Hop dvizenjeto e dvizenje na slobodno iskzuvanje na sve shto se slucuva, no vo ovoj slucaj site toa go kazuvaat a ne samo kafeavite ;) ...


p.s. bi navlagal poveke, no mi se spie...


poz

_________________
Nokniot Cuvar na Denovnata Psiha - samo Edna Bolno Izduvana Psihoptska Rastroena Licnost


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Aприл 17th, 2006, 4:31 pm 
Отсутен

Регистриран: Jуни 8th, 2005, 12:45 pm
Мислења: 60
Локација: strumica
sekoj so svoe mislenje kako i sto si ima pravo znaete...nie sto sme del od ova znaeme sto znaci ama ne i sekoj sto ne gleda znaete deka sirokoto oblekuvanje e del onsosno stil na sekoj covek a najmngu na raperite i zamislete kako mi e mene kako na zensko raperka koe ja zivee hiphop kulturata i koe slusa i pravi rap koga me gledaat na ulica i koga non stop me prasuvaat na sto licam dali se imam videno dali imam roditeli..znaete na pocetok se nervirav ali jas znam kako e znam deka nema da mozam vecno da gi ignoriram ali kako da dokazam deka seto ova sto go pravam vredi????kako????

_________________
ne mi se pisi sega so da pram .....


Кон врв
 Профил  
 
Покажи постара тема:  Сортирај по  
Испрати нова тема Одговори на тема  [ � теми ]  Оди на страна 1, 2, 3, 4, 5  Следна

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: Нема регистрирани членови и 1 гостин


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди до:  
cron
Copyright © 2004-2023 Македонски Рап