Сега е точно : Октомври 3rd, 2022, 1:35 pm

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1, 2, 3, 4  Следна
Автор Порака
 Наслов на мислењето: KOGA POCNA HIP-HOPOT???
ТемаИспратено: Maрт 19th, 2005, 5:30 pm 
Отсутен

Регистриран: Maј 27th, 2004, 9:03 pm
Мислења: 69
Локација: B YELLOW STYLE
BYSE BEE STARSKI,DJ HOLLYWOOD,DJ AFRICA BAAMBATA.PRVITE LUGE KOJ POCNALE DA PRAVAT RAP I DA GO KORISTAT TERMINOT HIP-HOP,LUGEVO POCNALE SO CELO SRANJE VO POCETOKOT NA 70-TITE.ORGANIZIRAJKI DOMASNI ZABAVI,ZABAVI VO PODRUMITE,I ULICNI ZABAVI.GO FORMIRALE DVIZENJETO"STOP THE VIOLENCE",SO STO NIVNATA CEL BILA ULISNITE BORBI SO PISTOLI,DA SE SVEDAT NA BORBI SO SKRECUVANJE ILI DJ-BITKI,PODOCNA IZLEGLE MC'NJATA KOI
PREKU BITKI(FREESTYLE)DA GO PRODOLZAT ONA SO GO POCNALE DJITE.HIP-HOP ELEMENTITE BILE POTVRDUVANI USIE OD PORANO KAKO NA PR.BREAKDANCEOT BIL USTE OD PORANO(SO OVA OD PORANO SAKAM DA KAZAM PRED MC'NJATA,ZOSTO PRVO SE POJAVILE DJITE),ISTO I GRAFITITE,ZA JAZIKOT,MODATA,ITN.SE MENUVAAT SO TEKOT NA VREMETO,T.E.SO SAMIOT RAZVITOK I EVOLUCIJA NA HIP-HOPOT.E SEGA PRASANJETO MI E,DALI SE SOGLASUVATAE SO OVIE PODATOCI ILI ZNAETE NESTO PREDHODNO STO SE SLUCILO?Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Maрт 22nd, 2005, 2:24 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

Регистриран: Maј 25th, 2004, 10:28 pm
Мислења: 1048
Локација: Silitus - The Power od Divinity
samo za info nitro... se predpostavuva deka uste vo dalecnoto minato, ili pred nasata era .... vo arapspskite zemji se pojavile prvite rimi vo stil na denesniot rap .... terminot moze go dale tie sto gi imas nabrojano, no sepak mislam deka istorijata e postara od toa sto go prezentiras.

_________________
Nokniot Cuvar na Denovnata Psiha - samo Edna Bolno Izduvana Psihoptska Rastroena Licnost


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Maрт 23rd, 2005, 12:14 am 
Отсутен

Регистриран: Февруари 28th, 2005, 8:15 pm
Мислења: 19
Локација: Битолско подземје
Докторот е во право...Рапувањето се појавило уште порано,тпрвпат се појавило во regge и dub музика,но не било баш рапување туку да речам форма на зборување преку песни..а за хип-хоп културата мислам дека црнците во Африка ја поседувале уште порано.Дали сум во право или не незнам :?:


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Maрт 23rd, 2005, 8:01 pm 
Отсутен

Регистриран: Февруари 10th, 2005, 7:56 pm
Мислења: 1959
Епа Рапувањето се појавило у 80десетите години и прва рап песна била Rapers Delight од Sugarhill Gang ама таму рапот поише наликува на пеење, ама пак е рецитирање, само шо порано не бил толку насилен или агресивен у споредба со сеа.


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Aприл 1st, 2005, 1:02 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

Регистриран: Maј 25th, 2004, 10:28 pm
Мислења: 1048
Локација: Silitus - The Power od Divinity
Dudo_Kozle Напиша:
Епа Рапувањето се појавило у 80десетите години и прва рап песна била Rapers Delight од Sugarhill Gang ама таму рапот поише наликува на пеење, ама пак е рецитирање, само шо порано не бил толку насилен или агресивен у споредба со сеа.
bash me interesira pa bas od kaj ti znaes deka bash vo 80tite se pojavilo, sekoj ima razlicni argumenti, i prasuvam za da znam dali ti si u pravo i po toa "da se vodam" : )

_________________
Nokniot Cuvar na Denovnata Psiha - samo Edna Bolno Izduvana Psihoptska Rastroena Licnost


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Aприл 2nd, 2005, 10:27 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Јули 28th, 2004, 9:50 pm
Мислења: 77
Локација: Stip
e oti be ja imam pa razbrano deka prva rap grupa bile Grandmaster Flash and the Furious Five?

_________________
Sva zadovoljstva kratko traju ali HIPHOP je vecan!


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Maј 5th, 2005, 8:51 pm 
Отсутен

Регистриран: Февруари 10th, 2005, 7:56 pm
Мислења: 1959
Не бе, Мистик... И Grandmaster flash и незнам уште кој напиша, они покасно се појавиле... Први се Sugarhill gang...

а за Доктор... Ја у право сум... А ти ако сакаш "Води се" по тоа...


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Maј 7th, 2005, 1:20 am 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Maрт 15th, 2005, 8:13 pm
Мислења: 294
abe so taa rapers delight vrska nema deka e prva.PRICINA:taa se pojavila prva na televizija,a koj znae kolku pesni rap iamlo vo nekoe geto?????AJT


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Maј 7th, 2005, 1:26 am 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Aприл 10th, 2005, 11:05 pm
Мислења: 11
Локација: Where The Streets Have No Name
Prvata rap pesna (oficijalno barem zasega!) e napravena 1979 koga eden DJ pocnal da recitira na trakata. Vo 80-tite rapot doziveal golem napredok i se pojavile kvalitetni artisti kako Public Enemy, A Tribe Called Quest i Run DMC.

_________________
There is intelligent life in the universe... It ignores us...


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Maј 7th, 2005, 10:27 am 
Отсутен
Администратор
Членски аватор

Регистриран: Февруари 5th, 1987, 7:54 pm
Мислења: 1467
Локација: Скопје
Првата рап песна е 1970 а не 1979. А во 1982 се појавил Grand master flash.. И од тоагаш натака пополека рапот се шири и се појавуваат повеќе групи како што спомна SpAcE_c0wb0y. A најголем развиток според мене и најдобри албуми се од 1990 до 1997 ..

Поздрав

_________________
You get fucked up by the world you live in,
You get fucked up by the people you believe in.


Кон врв
 Профил  
 
Покажи постара тема:  Сортирај по  
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1, 2, 3, 4  Следна

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: Нема регистрирани членови и 1 гостин


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди до:  
cron
Copyright © 2004-2009 Македонски Рап