Сега е точно : Декември 7th, 2023, 11:30 am

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]
Испрати нова тема Одговори на тема  [ � теми ]  Оди на страна 1, 2, 3  Следна
Автор Порака
 Наслов на мислењето: MC-Shto e toa?
ТемаИспратено: Септември 1st, 2008, 9:11 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Aприл 23rd, 2007, 2:50 pm
Мислења: 398
Vaka sega, ne deka znam neshto povekje od vas na ovaa tema ami:D U posledno vreme gledam premnogu lugje so prekari shto go sodrzhat abrevivatorot MC.... ili shto se narekuvaat MCija. Mislev da otvoram tema, da diskutirame okolu toa


SHTO SPORED VAS E MC?


Spored mene, MC treba da se svati BUKVALNO, da go reflektira znachenjeto na zborot vo vremeto na nastanocite na hiphopot.
Vo pochetokot, rapot ili hiphopot, kako sakate, bil sostaven od 2 dela:

DJing- dominantniot del , seushte nerazvien, chisto na osnova na izrabotka i pushtanje matrici

i

MCiing, backup delot. Mcijata bile lugje koishto samo ja dopolnuvale tochkata na DJot so imptovizirani liriki za niv, nivniot karakter, i okolinata kade shto rastele t.e. Freestyle.

So tekot na vremeto poimot MC se smeni. Spored mene, MC ima ushte edno znachenje - i toa se sogleduva od negovata polna forma, Master of Ceremony.

Spored mene, za da bidesh MC treba da gi poseduvash barem osnovnite poznavanja na 9te elementi na Hip-Хоп културата освен MCiingot, odnosno recitarorstvoto,liricizmot i najvazhno, improvizacijata t.e. Freestyle vo koi shto morash da bidesh ODLICHEN... na nivo na KRS ili ushte podobro na Jin vo fs.

Sega, vo novovo ,,moderno" vreme na hip hop kulturata, za MC se smeta sekoj shto RECITIRA... sekoj si go stava abrevivatorot vo prekar kako prefiks ili sufiks i si go koristi vo tekstovi npr.

Jas sum neshto shto ne si ti
a shto e toa?Vistinski MC

i tn itn.

Vo red, toa beshe moeto mislenje, sega bi sakal da chujam komentari?


_________________
I can't leave rap alone,the game needs me.
Hard to let go, cuz none of this came easy...


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Септември 1st, 2008, 11:49 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Jaнуари 23rd, 2008, 2:25 pm
Мислења: 654
Локација: skopje, avtokomanda
nezz brat :lol: zatoa i ne se narekuvam mc (tuku RAPER :lol: ) pozz

_________________
<º))))><.·´¯`·.ãÞŠöļūť.·´¯`·.¸><((((º>
`''' 水갇務最햰 水갇務最햰‘싋섟縹近曜


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Септември 2nd, 2008, 11:30 am 
Отсутен
Модератор

Регистриран: Авдуст 13th, 2005, 12:32 pm
Мислења: 3275
Локација: Битола
Не мора да си Krs за да си мц.

_________________
Поет ..


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: hmm
ТемаИспратено: Септември 2nd, 2008, 12:56 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Aприл 23rd, 2007, 2:50 pm
Мислења: 398
No, but you DO need to be a hell of a freestyler

_________________
I can't leave rap alone,the game needs me.
Hard to let go, cuz none of this came easy...


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: Re: MC-Shto e toa?
ТемаИспратено: Септември 2nd, 2008, 8:22 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

Регистриран: Maрт 26th, 2005, 4:17 pm
Мислења: 2628
Локација: ваму таму
dbojadzievski Напиша:
So tekot na vremeto poimot MC se smeni. Spored mene, MC ima ushte edno znachenje - i toa se sogleduva od negovata polna forma, Master of Ceremony.

Spored mene, za da bidesh MC treba da gi poseduvash barem osnovnite poznavanja na 9te elementi na Hip-Хоп културата освен MCiingot, odnosno recitarorstvoto,liricizmot i najvazhno, improvizacijata t.e. Freestyle vo koi shto morash da bidesh ODLICHEN... na nivo na KRS ili ushte podobro na Jin vo fs.Вака сеа да не дојде до забуна, скратеницата M.C. значи Master of Cerenomy.
Како второ, Хип Хоп културата не е составена од 9 елементи туку од 4 :)
тоа се: DJing, MCing, Breakdance, Grafiti

Иначе како MC не е доволно да си запознаен со културата, треба да ја носиш у крв, треба да работиш на твојот рецитал и на твојата лирика што ќе ја сервираш за да го постигнеш посаканиот резултат на бина, јасно нели...
Битно е да си способен да покажеш лириковна вештина и на бина.
Да диригираш со мајкот, да си центар на пажња за публиката.
Да дознаат зошто си „вистински MC", лесно е да се каже, нели?
Незнам зашто го мешаш KRS-ONE... никој не е роден да биде како него. Човекот го има еднаш и така ќе остане.
Значи без претеризам, моја дефиниција за MC.

За се остало се согласувам освем за ова што го ставив во цитат.

Поздрав

_________________
http://www.myspace.com/SpeciaListMK

„Или ќе чекориме заедно, или ќе умреме како робови“ АГО


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Септември 2nd, 2008, 8:34 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

Регистриран: Maрт 26th, 2005, 4:17 pm
Мислења: 2628
Локација: ваму таму
Уште нешто... рапер е широк поим... секој што рецитира може да се нарече рапер, или e лажен или вистински, тоа се препознава...
но нема лажен MC.

Ако си МАЈСТОР за нешто, не си лажен!!

Толку за тоа :)

_________________
http://www.myspace.com/SpeciaListMK

„Или ќе чекориме заедно, или ќе умреме како робови“ АГО


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: hhh
ТемаИспратено: Септември 2nd, 2008, 8:52 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Aприл 23rd, 2007, 2:50 pm
Мислења: 398
Ne preterujte, KRS aint that good...


Poslednite 2 albuma mu se dobri drugoto mi zvuchi nekako glupo. A za fs ima i mn podobri od nego- Jin tha EmceE na primer

_________________
I can't leave rap alone,the game needs me.
Hard to let go, cuz none of this came easy...


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Септември 3rd, 2008, 11:31 am 
Отсутен
Модератор

Регистриран: Авдуст 13th, 2005, 12:32 pm
Мислења: 3275
Локација: Битола
Ти претерваш , ти го спомна Krs. :)

_________________
Поет ..


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: Re: hhh
ТемаИспратено: Септември 3rd, 2008, 1:28 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

Регистриран: Jуни 14th, 2004, 12:31 am
Мислења: 894
Локација: Tetovo , Brooklyn
dbojadzievski Напиша:
Ne preterujte, KRS aint that good...


Poslednite 2 albuma mu se dobri drugoto mi zvuchi nekako glupo. A za fs ima i mn podobri od nego- Jin tha EmceE na primer


hahahah zemi be cuj go uboo KRS , aint that good??? pa kako moze drugoto da ti zvuchi glupo ako gi stavash ovja 2 albuma na podobro mesto od postarite albumi na KRS? kako prvo preslushaj mu ja cela diskografija pa kje vidish zaso KRS e eden od najdobrite emsija voopsto vo rap muzikata...a za poimot za MC se slagam so specialist i negovata definicija...a raper ne treba da se nareche sekoj sto recitira...raper treba da bide poim za covek sto slusha i ja neguva hiphop kulturata i rap muzikata...problemot u drzavava e sto sekoj vtor sto e RAPER e i MC sto e ogromen problem poradi toa sto koa doagja zurka dole u publika nemash publika tuku imas eden kup reperi , emsija hejteri....

_________________
I'll be Brooklyn till i die!


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: haha
ТемаИспратено: Септември 3rd, 2008, 7:35 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Aприл 23rd, 2007, 2:50 pm
Мислења: 398
RaP-RiVaL Напиша:
Ти претерваш , ти го спомна Krs. :)Znajsh sho? Vo pravo si :D

_________________
I can't leave rap alone,the game needs me.
Hard to let go, cuz none of this came easy...


Кон врв
 Профил  
 
Покажи постара тема:  Сортирај по  
Испрати нова тема Одговори на тема  [ � теми ]  Оди на страна 1, 2, 3  Следна

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: Нема регистрирани членови and 3 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди до:  
cron
Copyright © 2004-2023 Македонски Рап