Сега е точно : Декември 7th, 2023, 11:35 am

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]
Испрати нова тема Одговори на тема  [ � теми ]  Оди на страна 1, 2  Следна
Автор Порака
 Наслов на мислењето: Како се снаоѓате со кеш за снимање? работа? или?
ТемаИспратено: Февруари 23rd, 2009, 9:08 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Maј 14th, 2006, 5:02 pm
Мислења: 148
Локација: Prilep-Centar
Прашањето ни е како доаѓате до кеш , дали нешто работите, дали на пример дилате само за да дојдите до кеш да рокните во студио , или каде и што работите , и дали сте задоволни со условите, мозеби некој кради и тоа е нормално ако се има желба би го правел и тоа јебига ако неам работа со да прам то е , Јас како на пример кога снимавме албум се дѕри бев во средно несто од домасобирав , навецер ми се слуцуваше да висам по цосови и да опинам по продавници али немав срце , забегав накај странство , па пак снимавме потоа , како и да рецам се снајдував одевме снимавме и за сите нас беше во ред , се додека имасе кешарац и рокавме во студио лудило,---------поздраф !Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Февруари 26th, 2009, 10:20 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Февруари 23rd, 2009, 3:33 pm
Мислења: 14
Локација: Valandovo
До кеш за студио тешко се доаѓа...Нешто ке се земе од дома, нешто ке работиш за викендите али сепак не стига за да рокаш во студио...Како средношколец ќе дадат нешто од дома али ќе дојдат петок и сабота вечер сите пари ќе ги потрошиш и после пак си на почетокот...Јебига се надевам во иднина ќе биде подобро...А и плус тоа не е баш ефтино за да снимаш трака...Респект

_________________
ÐąNĜعŖǿŤ


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Февруари 27th, 2009, 11:11 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Ноември 2nd, 2008, 2:15 pm
Мислења: 448
НЕ ЈАДАМ У ШКОЛО

_________________
myspace.com/absolus


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Февруари 27th, 2009, 11:55 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

Регистриран: Maрт 26th, 2005, 4:17 pm
Мислења: 2628
Локација: ваму таму
Работиме сите додека сме живи :)

_________________
http://www.myspace.com/SpeciaListMK

„Или ќе чекориме заедно, или ќе умреме како робови“ АГО


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Maрт 4th, 2009, 1:16 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Ноември 2nd, 2007, 9:16 pm
Мислења: 347
Локација: keramidnica,skopje
па вака за да снимаш е мн скапо било каде зна4и под 800 ден за трака нема да најдеш затоа е подобро да си напраиш твое студио какво такво така е по ок него да фрлас толку пари за само оби4на трака конташ?поише се исплати

_________________
Senkata MC 4 Life


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Maрт 10th, 2009, 3:30 am 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Авдуст 30th, 2007, 5:49 am
Мислења: 1196
nikola Напиша:
па вака за да снимаш е мн скапо било каде зна4и под 800 ден за трака нема да најдеш затоа е подобро да си напраиш твое студио какво такво така е по ок него да фрлас толку пари за само оби4на трака конташ?поише се исплати


Да,затоа денешно време има многу тапа рап.. кажи ми ти дали е боље да отидеш еве пример ке земам кај МАРКО у зад агол и да остаиш незнам колку пари беше трака не е фаќјајте за збор да ти ја среди траката све топ да си биде дури и да научиш нешто од тоа ваму таму или па ти сам дома да чачкаш да снимаш глупости??.. јас мислам дека добро е да се почне дома.. неколку демо траки и пробај во студио па понатака сам ке средиш со тек на време све.. не ме сваќајте погрешно ова е мое лично мислење..

Поздрав.

_________________
I’m tired of people judging what’s real Hip Hop.


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Maрт 10th, 2009, 3:31 am 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Авдуст 30th, 2007, 5:49 am
Мислења: 1196
Delikventot Напиша:
nikola Напиша:
па вака за да снимаш е мн скапо било каде зна4и под 800 ден за трака нема да најдеш затоа е подобро да си напраиш твое студио какво такво така е по ок него да фрлас толку пари за само оби4на трака конташ?поише се исплати


Да,затоа денешно време има многу тапа рап.. кажи ми ти дали е боље да отидеш еве пример ке земам кај МАРКО у зад агол и да остаиш незнам колку пари беше трака не е фаќјајте за збор да ти ја среди траката све топ да си биде дури и да научиш нешто од тоа ваму таму или па ти сам дома да чачкаш да снимаш глупости??.. јас мислам дека добро е да се почне дома.. неколку демо траки и пробај во студио па понатака сам ке средиш со тек на време све.. не ме сваќајте погрешно ова е мое лично мислење..

Поздрав.


И да не дојде до забуни за тоа `тапа` рап мислев на тие што се трудат да бидат НЕКОЈ И НЕШТО у рапов,а уствари неможат бит да фатат..

_________________
I’m tired of people judging what’s real Hip Hop.


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Maрт 10th, 2009, 1:24 pm 
Отсутен
Модератор

Регистриран: Авдуст 13th, 2005, 12:32 pm
Мислења: 3275
Локација: Битола
Не знам дали те сфатив .. :)
Али како и да е неможи секој да биди продуцент, така да имаш избор.Снимај дома , снимај во студио. И двете пари коштат. :)

_________________
Поет ..


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Maрт 10th, 2009, 6:13 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

Регистриран: Септември 19th, 2006, 12:12 am
Мислења: 1003
Локација: Skopje Grada
RaP-RiVaL Напиша:
Не знам дали те сфатив .. :)
Али како и да е неможи секој да биди продуцент, така да имаш избор.Снимај дома , снимај во студио. И двете пари коштат. :)


Искрено, мој совет.
Убаво е да почнеш сам да продуцираш дома колку барем да поднаучиш или да добиеш идеа за музиката и звучни бранови во глобала и да снимаш демо траки колку да се чуеш како лежи некој текст, рецитирање на ритам, дали брз или спор, тип на инструменти итн...

За снимање ефтини демо снимки не ти треба ама ИЧ пари, еден скапан микрофон од пазар и секоја он-боард звучна денес повеќе од доволна ќе ти биде која е вклучена во сите стандардни ПиСи конфигурации. Значи ова го кажувам за луѓе што почнуваат, немој да се сметаш најдобар уште од прва песна и биди малце објективен коа си го оценуваш твоето дело, пробувај да се подобруваш секој нареден пат, мој совет дај други да чујат и да ти дадат искрено мислење.

Јас лично така почнав, правев демо снимки дома на скапам лап топ со микрофон од 600 денари од пазар, имав демо снимки материјал колку за цел албум земено во минутажа. За почеток почнав со Frooty Loops и Sound Forge, два прилично лесни програми за користење, после извесно време користење на тие програми почнав и да учам Cubase. Пробував секој текст на два, три различни инструментали да видам на која брзина, каков стил највеќе одговара и за текстот и за флоуто. После бааги време бафтање со демо снимки, снимив прва студио трака, со текст извежбан на 4 различни инструментали и преработен 100 пати, за подобар да биде.

Ако после ИЗВЕСНО ВРЕМЕ сваѓаш дека те влече продукција, сметаш дека имаш барем основни знаења за звушчни бранови, инструменти, pug-in ови, и сметаш дека има ПУН курац ствари кои би сакал и си одлучен да ги научиш за продукција тогаш се исплати да размислуваш да инвестираш во опрема. Иако знаењето и љубовта кон тоа што би го продуцирал е битен детаљ, сепак треба да имаш за кого да продуцираш освен самиот себе, начин барем да добиваш некој кеш со кој ако не да вратиш првичната инвестиција барем да имаш за идни надградби да обезбедиш. Фрлање тон пари за опрема онака е далеку поголем трошок и време него што да снимиш трака кај некој со веќе поголемо искуство, подобра опрема и репутација за тоа што го работи. Размисли убаво дали продукција е тоа што сакаш да постигнеш и дали ти фаќа уво за продукција уопште или пак примарна цел ти е да рецитираш и да станеш MC. Од тоа зависи дали парите ти се добро и паметно потрошени.

_________________
Hardcore Rap Will Never Die

MC VOJNIK
http://www.myspace.com/mc_vojnik

DNS PRODUKCIJA
http://www.dnsproduction.com
http://www.myspace.com/dolinata

Macedonian Hip Hop Festival
http://www.hiphopfest.com.mk


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Maрт 10th, 2009, 9:29 pm 
Отсутен
Модератор

Регистриран: Авдуст 13th, 2005, 12:32 pm
Мислења: 3275
Локација: Битола
Во право си.
Инаку не мислев иронично со то - имаш избор , дома или во студио. - , него буквално. :)
Ако мислиш дека те бива за продукција , работи си дома научи.Али само знаењето не можи да те напрај продуцент , треба да имаш и уво ( талент ).Така да , секој според можностите и секој како шо смета дека е најдобро за него.

_________________
Поет ..


Кон врв
 Профил  
 
Покажи постара тема:  Сортирај по  
Испрати нова тема Одговори на тема  [ � теми ]  Оди на страна 1, 2  Следна

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: Нема регистрирани членови and 2 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди до:  
cron
Copyright © 2004-2023 Македонски Рап