Сега е точно : Декември 7th, 2023, 12:45 pm

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]
Испрати нова тема Одговори на тема  [ � теми ]  Оди на страна Предходна  1, 2
Автор Порака
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Maрт 10th, 2009, 9:56 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Септември 10th, 2008, 4:19 pm
Мислења: 523
Локација: Скопје
VOJNIK Напиша:
RaP-RiVaL Напиша:
Не знам дали те сфатив .. :)
Али како и да е неможи секој да биди продуцент, така да имаш избор.Снимај дома , снимај во студио. И двете пари коштат. :)


Искрено, мој совет.
Убаво е да почнеш сам да продуцираш дома колку барем да поднаучиш или да добиеш идеа за музиката и звучни бранови во глобала и да снимаш демо траки колку да се чуеш како лежи некој текст, рецитирање на ритам, дали брз или спор, тип на инструменти итн...

За снимање ефтини демо снимки не ти треба ама ИЧ пари, еден скапан микрофон од пазар и секоја он-боард звучна денес повеќе од доволна ќе ти биде која е вклучена во сите стандардни ПиСи конфигурации. Значи ова го кажувам за луѓе што почнуваат, немој да се сметаш најдобар уште од прва песна и биди малце објективен коа си го оценуваш твоето дело, пробувај да се подобруваш секој нареден пат, мој совет дај други да чујат и да ти дадат искрено мислење.

Јас лично така почнав, правев демо снимки дома на скапам лап топ со микрофон од 600 денари од пазар, имав демо снимки материјал колку за цел албум земено во минутажа. За почеток почнав со Frooty Loops и Sound Forge, два прилично лесни програми за користење, после извесно време користење на тие програми почнав и да учам Cubase. Пробував секој текст на два, три различни инструментали да видам на која брзина, каков стил највеќе одговара и за текстот и за флоуто. После бааги време бафтање со демо снимки, снимив прва студио трака, со текст извежбан на 4 различни инструментали и преработен 100 пати, за подобар да биде.

Ако после ИЗВЕСНО ВРЕМЕ сваѓаш дека те влече продукција, сметаш дека имаш барем основни знаења за звушчни бранови, инструменти, pug-in ови, и сметаш дека има ПУН курац ствари кои би сакал и си одлучен да ги научиш за продукција тогаш се исплати да размислуваш да инвестираш во опрема. Иако знаењето и љубовта кон тоа што би го продуцирал е битен детаљ, сепак треба да имаш за кого да продуцираш освен самиот себе, начин барем да добиваш некој кеш со кој ако не да вратиш првичната инвестиција барем да имаш за идни надградби да обезбедиш. Фрлање тон пари за опрема онака е далеку поголем трошок и време него што да снимиш трака кај некој со веќе поголемо искуство, подобра опрема и репутација за тоа што го работи. Размисли убаво дали продукција е тоа што сакаш да постигнеш и дали ти фаќа уво за продукција уопште или пак примарна цел ти е да рецитираш и да станеш MC. Од тоа зависи дали парите ти се добро и паметно потрошени.

Убаво кажано.Респекат!Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Maрт 26th, 2009, 8:54 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Ноември 2nd, 2007, 9:16 pm
Мислења: 347
Локација: keramidnica,skopje
RaP-RiVaL Напиша:
Не знам дали те сфатив .. :)
Али како и да е неможи секој да биди продуцент, така да имаш избор.Снимај дома , снимај во студио. И двете пари коштат. :)


се слагам со тебе и војник ама ко мене на пр прово по4навме на слушалки да снимаме и на ACID от па после земавме мајк прво оби4н сценски па тек после собравме кеш малце поише па земавме студиски па зву4на и после 2-3 од нас по4наа со продукција да у4ат (со помош после од јан од фист и вали доста помогна за да се нау4и праенје на ритмови
вокали средуванје и тоа ) САКАВ ДА КАЗАМ ТЕСКО И ЕДНО И ДРУГОТО АМА 1 ПОИСЕ СЕ ИСПЛАТИ

_________________
Senkata MC 4 Life


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Aприл 10th, 2009, 1:40 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Aприл 3rd, 2005, 4:48 pm
Мислења: 1567
Локација: "...I appear everywhere and nowhere at once..." - Veles
Се снаоѓам на различни начини за секоја песна...или ќе поработам или ред други курци шо носат пари, уште душата да си ја даам на бит пазар :lol:
Инаку, се слагам со коментарот на војник, макар да за да се "научи" продуцирање, освен знаење, талент, и пари, ја мислам дека тоа нешто сака и ЕПТЕН многу работа вложување....тоа не е напиши текст, извежбај - сними и крај!
како и да е, тој што ја работи СЕРИОЗНО таа работа знае шо значи тоа, а секој втор од нас шо сака да биде продуцент за да заштеди пари, не придонесува за кревање на квалитетот на рапот...не може да има продуценти колку и рапери, нели?
не дека тој што ќе се реши не може да стане продуцент, сакав да кажам дека не е баш едноставно да се биде продуцент...не бараат за џабе луѓето толку пари за снимање...значи има нешто...
почит
мир!
п.с. дури и да не се заработени (од вас лично, мислам) парите кои ги давате за снимање, потрудете се да бидат оправдани. само така ќе напредуваме

_________________
"...to speak the truth it takes bravery,
and no man could stop my flow
because i know what i speak, and i speak what i know..."The RZA


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: Relative
ТемаИспратено: Jуни 29th, 2009, 9:18 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Aприл 23rd, 2007, 2:50 pm
Мислења: 398
Zavisi brat shto sakash da snimash.Ako ti e za demo snimki,mozhesh i doma a mozhesh i kaj nekoj sho ima ,,oprema".Sepak,za snimanje vo studio - zboram za PROFI STUDIO!-treba bajagi kesh.A keshot ne e TOLKU teshka rabota za naogjanje.

_________________
I can't leave rap alone,the game needs me.
Hard to let go, cuz none of this came easy...


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: Re: Relative
ТемаИспратено: Jуни 30th, 2009, 2:01 am 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Aприл 3rd, 2005, 4:48 pm
Мислења: 1567
Локација: "...I appear everywhere and nowhere at once..." - Veles
dbojadzievski Напиша:
A keshot ne e TOLKU teshka rabota za naogjanje.
:!: :?: :!: :?: брат не ме сфаќај лошо, ама ако го НАОЃАШ, може и не е тешко...ама ако го заработуваш, некако е ПЕКОЛНО...браво за тие што не им е проблем да НАЈДАТ кеш...па и да ЗАРАБОТАТ...мило ми е што не ти е тешко
почит
мир!

_________________
"...to speak the truth it takes bravery,
and no man could stop my flow
because i know what i speak, and i speak what i know..."The RZA


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: haha
ТемаИспратено: Jуни 30th, 2009, 11:01 am 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Aприл 23rd, 2007, 2:50 pm
Мислења: 398
Za mene dvata zbora se sinonimni brat.

_________________
I can't leave rap alone,the game needs me.
Hard to let go, cuz none of this came easy...


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Jуни 30th, 2009, 1:41 pm 
Отсутен
Модератор

Регистриран: Авдуст 13th, 2005, 12:32 pm
Мислења: 3275
Локација: Битола
Дино, пиши на кирилица, за подршка секој пц има, не се вадете со глупости

_________________
Поет ..


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: Re: haha
ТемаИспратено: Јули 1st, 2009, 3:09 am 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Aприл 3rd, 2005, 4:48 pm
Мислења: 1567
Локација: "...I appear everywhere and nowhere at once..." - Veles
dbojadzievski Напиша:
Za mene dvata zbora se sinonimni brat.
ок, сега ми уште помалку јасно :roll: за мене се антоними...да го ебам
почит
мир!

_________________
"...to speak the truth it takes bravery,
and no man could stop my flow
because i know what i speak, and i speak what i know..."The RZA


Кон врв
 Профил  
 
Покажи постара тема:  Сортирај по  
Испрати нова тема Одговори на тема  [ � теми ]  Оди на страна Предходна  1, 2

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: Нема регистрирани членови и 1 гостин


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди до:  
cron
Copyright © 2004-2023 Македонски Рап