Сега е точно : Декември 7th, 2023, 12:03 pm

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]
Испрати нова тема Одговори на тема  [ � теми ]  Оди на страна Предходна  1, 2, 3, 4
Автор Порака
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Декември 27th, 2006, 10:26 am 
Отсутен

Регистриран: Maј 10th, 2006, 5:25 pm
Мислења: 534
Локација: In Your fucked Brain
Abe Prv go sozdade rapot Saban Saulic so Sinan Sakic Svakate
LOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLL

Abe ima nad 50 dokumentarki za rapot kaj pocnal i slicno i ne me umara toa ja nema da nabrojam koj e prv doeka ne najdam cvrsti fakti za edna licnost Ok

Pozdrav


_________________
http://www.myspace.com/vrisokbeatz
http://www.myspace.com/jasskopileto


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Декември 27th, 2006, 1:42 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Февруари 24th, 2006, 3:01 pm
Мислења: 597
Локација: MRACNITE ZANDANI NA TVOJOT MOZOK
^JASS^ Напиша:
Abe Prv go sozdade rapot Saban Saulic so Sinan Sakic Svakate
LOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLL

Abe ima nad 50 dokumentarki za rapot kaj pocnal i slicno i ne me umara toa ja nema da nabrojam koj e prv doeka ne najdam cvrsti fakti za edna licnost Ok

Pozdrav

PEER GRESKA SI BE PRVA GO SOZDADE ONAA TIPKATA SO SPOTOT SO CRNCITE, NESTO U AFRIKA........LEPA BRENA MISLAM SE VIKASE :D :D :D :D :D :D

_________________
AM I EVIL? YES I AM
AM I EVIL? I AM MAN
-----------------------------------------------
FENIX POVTORNO SE PRERODI.....vo mracnata kelija na psihickiot grob........................


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Декември 27th, 2006, 3:43 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Септември 28th, 2006, 9:38 pm
Мислења: 160
Локација: Skopje
DA DARK lord Напиша:
^JASS^ Напиша:
Abe Prv go sozdade rapot Saban Saulic so Sinan Sakic Svakate
LOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLL

Abe ima nad 50 dokumentarki za rapot kaj pocnal i slicno i ne me umara toa ja nema da nabrojam koj e prv doeka ne najdam cvrsti fakti za edna licnost Ok

Pozdrav

PEER GRESKA SI BE PRVA GO SOZDADE ONAA TIPKATA SO SPOTOT SO CRNCITE, NESTO U AFRIKA........LEPA BRENA MISLAM SE VIKASE :D :D :D :D :D :D:lol: :lol: :lol: Ej me nasmea be coek :lol:

_________________
Run Silent, Run Deep


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Aприл 6th, 2008, 2:34 pm 
Отсутен

Регистриран: Jaнуари 30th, 2008, 4:39 pm
Мислења: 103
Локација: bitola
abe lugeto so go sozdale hip hopot bile od starite kameni vreminja-covekoliki majmuni....tie pocnale prvi da skrecuvaat da mavat fs i site ostanati delovi od hip hop....


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: Re: KOGA POCNA HIP-HOPOT???
ТемаИспратено: Авдуст 13th, 2012, 6:23 am 
Отсутен

Регистриран: Авдуст 13th, 2012, 5:40 am
Мислења: 6
Здраво дечки,

Има навистина многу документи на интернет, па предлагам да одвоите некоја секунда и да пронајдете се' што ве интересира (ех да знаете како беше пред Google... :O). Ако ви е поедноставно прашајте ме, со задоволство ќе ве насочам.

Според моето скромно мислење за почетоците на Хип-Хоп културата, во голем дел се сложувам со DA DARK lord
http://en.wikipedia.org/wiki/Hip_hop_music

Единствено што може да се додаде е дека и пред тоа/паралелно имало т.н. бетл (Freestyle Battles) случувања во 1960-тите и 1970-тите
Rap Battles Forum: www.rapbattles.com/
www.ihiphopmusic.com/category/rap-battles

Групата/песната на која се референцира patriot_1942 е од 1992 г.: Нулта Позитив (Дарко и Мече) и Митко Митрески - Отвори го пенџерчеточ автор чинам е Дарко Димитров.
http://www.youtube.com/watch?v=KBtyvdsEzKI

Во Македонија пионери во Рап/Хип-Хоп се неколку ентузијасти од улица Јуриј Гагарин кои во доцните 1970-ти кој знае како донесоа неколку касети и понекоја плоча (turntable тогаш беше реткост и непроценливо богатство...) од преку големата бара... Тоа беа времиња... Потоа е рашири. Останатото е историја. Веројатно кога ќе соберам малку време и со повеќе желба/поддршка ќе напишам официјално некоја шкртка повеќе за сето тоа. Ако сеуште има заинтересирани и искрени поддржувачи.

Срдечен поздрав,
н


Кон врв
 Профил  
 
Покажи постара тема:  Сортирај по  
Испрати нова тема Одговори на тема  [ � теми ]  Оди на страна Предходна  1, 2, 3, 4

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: Нема регистрирани членови и 1 гостин


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди до:  
cron
Copyright © 2004-2023 Македонски Рап