Сега е точно : Декември 7th, 2023, 12:16 pm

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]
Испрати нова тема Одговори на тема  [ � теми ]  Оди на страна 1, 2  Следна
Автор Порака
 Наслов на мислењето: Поглед одозгора (Колумна)
ТемаИспратено: Aприл 13th, 2010, 1:03 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

Регистриран: Maрт 26th, 2005, 4:17 pm
Мислења: 2628
Локација: ваму таму
Слика

Понекогаш, да си колумнист не е лесна работа. Секогаш треба да се смисли нова тема, секогаш мислата треба да се склопи совршено, секогаш треба текстот да испадне разбирлив, да има поента и порака, да допре до луѓето... За некого, може да стане двигател, за некого само губење време, за некого можност да научи нешто, а за некого - џабе се трудиме. Меѓутоа, реков ПОНЕКОГАШ работата на колумнистите не е лесна. Ама пак затоа, СЕКОГАШ тоа што го правиме, го правиме СО ЉУБОВ и ОД ЉУБОВ. Филозофираме, апстрахираме, конкретизираме, проповедаме, поетизираме... И ни јас, ни никој од екипата немаме никаков друг бенефит од оваа работа, освен душевното задоволство и љубовта што ја добиваме од оние кои знаат да ценат. Знаеме дека придонесуваме, дека сме тука, дека постоиме и најбитно од се – ЗНАЕМЕ ЗОШТО и ЗА КОГО ПОСТОИМЕ.

Секако, секоја работа си има две (или повеќе) страни. Во нашата култура, едната е онаа на поддржувачите, на истомислениците, на луѓето на кои сето ова нешто им значи, па не штедат на зборови и дела да ни покажат дека има почит меѓу нас. Да, да, ПОЧИТ. Нешто кое B.I.G. Girl многу добро го опиша во истоимената колумна. Флешбек до таму сами ќе си направите. Почитта, браќа и сестри, да не се повторуваме, тешко се стекнува, ама да му ебам мајката, ептен лесно се губи. Знам дека сте осетиле како е. Затоа, да се префрлам на другата страна на работите. Втората страна опфаќа луѓе кои прават многу за хип хопот, ама не знаат ЗА КОГО го прават тоа. Баш фина логика. Снимам, цртам графити, скречувам итн итн итн, се занимавам со хип хоп, се тоа за своја душа, ама настапувам, се промовирам и сум еминентно име во хип хопот за ПУБЛИКАТА. Срање. Срање х10. Срање, срање, срање и ништо друго. До душа, има луѓе/рап групи и сл. што се да речам поистакнати значи некаде на средината на двете страни, ама тоа што го прават се свесни за кого го прават. А знаете како знам? Зашто сум видела оти не се плашат дека ќе им отпадне раката ако се поздрават со луѓето што ги познаваат во публика и не се плашат дека некој друг (обичен, ама ЕБАНО ТАЛЕНТИРАН смртник) еден ден ќе сака да сними со нив, па не се вадат со бедни изговори од типот: „еј, извини, ама не можат да снимам со тебе зашто и други после ќе сакаат, знаеш како е...“ и со очи ширум отворени препознаваат SKILL. Има и од едните и од другите. Има и ликови кои гледаат се од птичја перспектива. Никој не може да оспори дека тие ликови направиле многу за хип хопот, ама има една работа која ја забораваат... Од калта, до ѕвездите, сите до еден сме растеле и растеме во иста култура. Некој останува, некој не... Некој е реален, некој не. Некој го бива, некој не. Ама сите сме тука и заедно. Само што, некој работите ги гледа од ЕПТЕН ВИСОКО, па му изгледаат ситни, скоро невидливи, а некој цврсто стои на земја и шири почит без оглед на се.

Така драги мои, стојат работите. Еднаш ќе снимаш со некого, ама утредента веќе нема да се знаете. Другпат, ќе одиш на журка со некоја екипа, утредента ќе станеш невидлив. Третпат, ќе се договориш за снимање, а утредента ќе бидеш заебан, зашто има и побитни работи во животот од одржување дадено ветување. Четврти пат ќе одиш по журки и ќе оддаваш почит, а утредента некој БУКВАЛНО ќе те лаже во фаца ко да си идиот, дека ептен те поштуе и цени и му се свиѓа тоа што го праиш. И така до недоглед. Ама, едно големо АМА ми заглави некаде во текстов... некаде помеѓу едната и другата страна на работите. Кога ќе има нареден пат некој да ти направи лице, извештачено, искривено и изопачено од дволичност, а ти си свесен за тоа, немој да си грешиш душа да земеш да го дисаш или да се одмаздуваш. Не, ти си подобар од тоа. Немој ни да бидеш дволичен и ти за да му вратиш. Покажи се во вистинско светло, покажи се кој си и што си, иако не си качен на облак и лагано се возиш по небото. Небото е за сите, само некои сакаат да летаат таму, а некои да го гледаат одоздола, од земјата по која цврсто и решително газат.

Знаете како рекле: “BE NICE TO PEOPLE ON YOUR WAY UP; YOU’LL MEET THEM ON YOUR WAY DOWN.” АМАААААА...тогаш ќе биде уште позабавно :)

Со почит

www.myspace.com/dasleetuvotu

Sleet


_________________
http://www.myspace.com/SpeciaListMK

„Или ќе чекориме заедно, или ќе умреме како робови“ АГО


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: Re: Поглед одозгора (Колумна)
ТемаИспратено: Aприл 15th, 2010, 2:39 am 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Aприл 3rd, 2005, 4:48 pm
Мислења: 1567
Локација: "...I appear everywhere and nowhere at once..." - Veles
Ах бе воа девојче...

_________________
"...to speak the truth it takes bravery,
and no man could stop my flow
because i know what i speak, and i speak what i know..."The RZA


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: Re: Поглед одозгора (Колумна)
ТемаИспратено: Aприл 15th, 2010, 3:14 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

Регистриран: Maрт 26th, 2005, 4:17 pm
Мислења: 2628
Локација: ваму таму
c-sativa Напиша:
Ах бе воа девојче...


Што ти значеше ова?

_________________
http://www.myspace.com/SpeciaListMK

„Или ќе чекориме заедно, или ќе умреме како робови“ АГО


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: Re: Поглед одозгора (Колумна)
ТемаИспратено: Aприл 15th, 2010, 8:11 pm 
Отсутен

Регистриран: Јули 7th, 2005, 9:54 pm
Мислења: 288
Значи фино и културно ќе замолам мои колумни да не се ставаат на овој форум ни сега ни понатака. И сите што се веќе постирани, да се избришат сосе коментари.

За моите колумни екслузивни права поседува САМО И ИСКЛУЧИВО http://www.hiphopmacedonia.com и ако некој сака да чита, нека отвори таму. Уште повеќе, коментари на моите колумни има место каде да се остават. Не по форуми, не по слични места. Затоа, без лутење Specialist, ама што побрзо да ги нема колумните оттука.

Почит, Sleet.


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: Re: Поглед одозгора (Колумна)
ТемаИспратено: Aприл 16th, 2010, 4:38 am 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Aприл 3rd, 2005, 4:48 pm
Мислења: 1567
Локација: "...I appear everywhere and nowhere at once..." - Veles
_SpeciaList_ Напиша:
c-sativa Напиша:
Ах бе воа девојче...


Што ти значеше ова?
пер...да има повеќе како нејзе...лошо нема да биде сигурно...почит
мир!

_________________
"...to speak the truth it takes bravery,
and no man could stop my flow
because i know what i speak, and i speak what i know..."The RZA


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: Re: Поглед одозгора (Колумна)
ТемаИспратено: Aприл 16th, 2010, 2:28 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

Регистриран: Jуни 14th, 2004, 12:31 am
Мислења: 894
Локација: Tetovo , Brooklyn
Cr|m|naL Напиша:
Значи фино и културно ќе замолам мои колумни да не се ставаат на овој форум ни сега ни понатака. И сите што се веќе постирани, да се избришат сосе коментари.

За моите колумни екслузивни права поседува САМО И ИСКЛУЧИВО http://www.hiphopmacedonia.com и ако некој сака да чита, нека отвори таму. Уште повеќе, коментари на моите колумни има место каде да се остават. Не по форуми, не по слични места. Затоа, без лутење Specialist, ама што побрзо да ги нема колумните оттука.

Почит, Sleet.


Извини што ќе се умешам... какви тоа права ексклузивни wtf? Ќе го тужиш Форумов ако има твои колумни без дозвола ставени овде? па на hiphopmacedonia се ставени со отворен карактер, не треба да влезеш во некоја скриена секција од страната па да можеш тек тогаш да ги читаш...така да не ти зема некој од лебот ако ти ги постира колумните и ПЛУС ти ги дава кредитите на тебе а не го краде тоа твое дело...

искулирано малу и опуштено...човекот само ти ја пофали работата а ти незнаеш да го цениш тоа.

тотален парадокс си самата ваму праеш нешто за културата а од друга страна ставаш цензура на тоа.

п.с. добра колумна
поздрав

_________________
I'll be Brooklyn till i die!


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: Re: Поглед одозгора (Колумна)
ТемаИспратено: Aприл 16th, 2010, 2:48 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Aприл 3rd, 2005, 4:48 pm
Мислења: 1567
Локација: "...I appear everywhere and nowhere at once..." - Veles
аиии до тужби допра работава :lol:
шала, ама мислам дека nyx е во право тука...ја ја ископирав колумната на ком. ми стои во тхт документче.
почит
мир
п.с.: кај си бе nyx ти? те нема. се работи ли на случајот улаФ?
респекта

_________________
"...to speak the truth it takes bravery,
and no man could stop my flow
because i know what i speak, and i speak what i know..."The RZA


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: Re: Поглед одозгора (Колумна)
ТемаИспратено: Aприл 16th, 2010, 3:12 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

Регистриран: Jуни 14th, 2004, 12:31 am
Мислења: 894
Локација: Tetovo , Brooklyn
ништо лошо не мислев, шерингот е најбитен...

него еве брат дома-работа-дома па слабо се стига све...али, нешто ново се крчка наскоро па ваљда ако даде господ ќе биде случајот како што треба :)


поуздравз и риспекта

_________________
I'll be Brooklyn till i die!


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: Re: Поглед одозгора (Колумна)
ТемаИспратено: Aприл 16th, 2010, 6:37 pm 
Отсутен

Регистриран: Maрт 3rd, 2008, 12:31 am
Мислења: 50
Локација: Doma
nyx Напиша:
Cr|m|naL Напиша:
Значи фино и културно ќе замолам мои колумни да не се ставаат на овој форум ни сега ни понатака. И сите што се веќе постирани, да се избришат сосе коментари.

За моите колумни екслузивни права поседува САМО И ИСКЛУЧИВО http://www.hiphopmacedonia.com и ако некој сака да чита, нека отвори таму. Уште повеќе, коментари на моите колумни има место каде да се остават. Не по форуми, не по слични места. Затоа, без лутење Specialist, ама што побрзо да ги нема колумните оттука.

Почит, Sleet.


Извини што ќе се умешам... какви тоа права ексклузивни wtf? Ќе го тужиш Форумов ако има твои колумни без дозвола ставени овде? па на hiphopmacedonia се ставени со отворен карактер, не треба да влезеш во некоја скриена секција од страната па да можеш тек тогаш да ги читаш...така да не ти зема некој од лебот ако ти ги постира колумните и ПЛУС ти ги дава кредитите на тебе а не го краде тоа твое дело...

искулирано малу и опуштено...човекот само ти ја пофали работата а ти незнаеш да го цениш тоа.

тотален парадокс си самата ваму праеш нешто за културата а од друга страна ставаш цензура на тоа.

п.с. добра колумна
поздравЗначи се работи за урбан институт кој си има свои права и е признаена како невладина организација, сепак имаме документ со кој сите наши права т.е. дела му ги даваме исклучиво на урбан институт, тоа не е некоја обична организација ниту пак обичен сајт. Друга работа е што верувам дека ова е направено без нејзина дозвола затоа и има право да се побуни и да побара да се избришат.
Трета работа е што доколку сака некој исто така да се информира и да чита колумни и статии може слободно да ја отвори страната и да чита.
четврта работа не е дека незнае да цени некого туку сака да си ги заштити своите права како дел од тимот на хип хоп македонија.

Секако и последна работа доколку сакате свои мислења да оставате имате контакт од сите од www.hiphopmacedonia.com и доколку имате нешто против некого можете лично да кажете секако тука сме за контакт .


И без хејтање ке молам зашто сепак се работи за една култура, доколку навистина ги читате колумните би се променило нешто , или можеби под ниво ви е тоа ?

_________________
And you cant trust nobody (nobody)
No one (no one)
Im the scorpion


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: Re: Поглед одозгора (Колумна)
ТемаИспратено: Aприл 16th, 2010, 7:56 pm 
Отсутен
Администратор
Членски аватор

Регистриран: Maј 26th, 2004, 2:52 pm
Мислења: 1745
Локација: Los Angeles, CALIFORNIA USA
vie ste ludi :)))

_________________
http://www.freewebs.com/agato
http://myspace.com/agatodemon
[email protected]
Слика


Кон врв
 Профил  
 
Покажи постара тема:  Сортирај по  
Испрати нова тема Одговори на тема  [ � теми ]  Оди на страна 1, 2  Следна

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: Нема регистрирани членови and 2 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди до:  
cron
Copyright © 2004-2023 Македонски Рап