Сега е точно : Aприл 12th, 2024, 4:45 pm

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]
Испрати нова тема Одговори на тема  [ � теми ]  Оди на страна Предходна  1 ... 10, 11, 12, 13, 14  Следна
Автор Порака
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Aприл 30th, 2008, 7:56 pm 
Отсутен
Модератор

Регистриран: Авдуст 13th, 2005, 12:32 pm
Мислења: 3275
Локација: Битола
А да прашам јас..
Шо е свирење , а шо семплување ?
Под свирење се подразбира свирење стиктно на инструмент ( хардверски ) или ?
Јас вака то го гледам.Свирење ти е си компонираш ноти на ризан пример ,
или уште подобра алтернатива ( зависи од кеш ) , на инструмент , пример синтизајзер ( хардвер )..
Семплување - се4иш дел4иња од траки и ги склопваш.

И семплувањето е уметност.Треба да се ма4иш и за то ..
А во свирењето , креативноста е на израз.Така да преферирам свирено , али некогаш добро е и комбинација..


_________________
Поет ..


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Maј 1st, 2008, 1:30 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

Регистриран: Ноември 15th, 2006, 1:34 pm
Мислења: 492
Локација: Skopje-METROPOLA
umetnost e nesto koga ke sozdades kreiras od svojata sopstvena glava a ne koga ke iskoristish nechie delo za tvoi potrebi!

_________________
***THE BIGGEST COLLECTOR***
Na Cesti 24 Sata!!!
R.I.P Toshe Proeski!Pocivaj Vo Mir brate!!!


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Maј 1st, 2008, 7:17 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Декември 30th, 2007, 10:35 pm
Мислења: 732
Локација: Чаир
Ja mislam deka ponekad sempluvanje e ok,bidejki na pocetok ili sredina ili pak na kraj na trakata se stava toa delce so skrec a ima i drug slucaj koga vo pogolemiot del od trakata e semplot,ajt sea...

_________________
Неам потпис...


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Maј 1st, 2008, 9:26 pm 
Отсутен
Модератор

Регистриран: Авдуст 13th, 2005, 12:32 pm
Мислења: 3275
Локација: Битола
triology Напиша:
umetnost e nesto koga ke sozdades kreiras od svojata sopstvena glava a ne koga ke iskoristish nechie delo za tvoi potrebi!


Да во право си , али во друга смисла го кажав то ..
Дека и то не е баш лесна работа.. во секој слу4ај е многу полесна од компонирање , али сепак..

_________________
Поет ..


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Maј 5th, 2008, 12:36 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Jaнуари 16th, 2008, 7:00 pm
Мислења: 922
RaP-RiVaL Напиша:
А да прашам јас..
Шо е свирење , а шо семплување ?
Под свирење се подразбира свирење стиктно на инструмент ( хардверски ) или ?
Јас вака то го гледам.Свирење ти е си компонираш ноти на ризан пример ,
или уште подобра алтернатива ( зависи од кеш ) , на инструмент , пример синтизајзер ( хардвер )..
Семплување - се4иш дел4иња од траки и ги склопваш.

И семплувањето е уметност.Треба да се ма4иш и за то ..
А во свирењето , креативноста е на израз.Така да преферирам свирено , али некогаш добро е и комбинација..


ete, sam si znaesh sho e sho :D

samo nemoj de mislish deka sempluvanjeto e lesno... i za toa treba veshtina, primer ne e lesno da go staish ne bit, mislam za kogo-kako :D

pozz

_________________
Слика

2+2=5 √


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Maј 5th, 2008, 1:47 pm 
Отсутен
Модератор

Регистриран: Авдуст 13th, 2005, 12:32 pm
Мислења: 3275
Локација: Битола
Па баш то и го реков. :)

_________________
Поет ..


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Maј 5th, 2008, 11:29 pm 
Отсутен

Регистриран: Јули 15th, 2007, 8:12 am
Мислења: 274
Вака сеа.. Од мој аспект е ова..
Семпловање е полесно од свирење, тоа е факт... Меѓутоа и за тоа треба да имаш некои афинитети. Што ако знаеш да семпловаш кога тоа што ќе го исемпловаш ќе звучи за никаде? И за тоа треба слух, трпение, знаење, истото што ти треба и за свирење (зборувам за основни квалитети), да знаеш да бараташ со компјутер, да знаеш кој инструмент е користен и тн.
Втора работа што е потребна, е дозвола да семпловаш од некоја песна, композиција и тн. Зашто ако некој си го препознае тој дел во твоја песна, а нема дадено дозвола неговата песна да се користи за семпловање, тогаш има право да порекене судска постапка против тебе. Е тука ќе го јадеш и тоа на велико, зашто нашиве продуценти, колку и да се срање во тоа што го работат, имаат многу добри адвокати..

Свирењето е исто така комплицирана постапка, независно дали е тоа на живи инструменти или инструменти кои ги нуди програмата која ја користиш за да направиш инструментал. Нормално, потешко е на живи инструменти, зашто треба да имаш свирено. Не е така лесно да седнеш и да свириш некој инструмент. Ти треба познавање на инструментот, денови поминати на него, по можност музичко училиште, зашто самоук ако си, ќе звучи многу полошо од тоа ако си школован...
Програмата во која работиш, ако нуди инстурменти, независно кои се тие, звучат поразлично од живите. Тоа што ќе го добиеш на живи инструменти е далеку поквалитетно од она што ќе го добиеш на синтисајзер или на тастатура од компјутер. Треба да знаеш на кои букви од тастатурата се кои ноти, па треба да знаеш да подесиш софтверот од звучната за да го прилагодиш на програмата, т.е. инструментите, па после да свириш. Што и како ќе отсвириш, колку ќе биде добро отсвирено, како ќе звучи, зависи од твоето познавање на инструментот што го користиш. Најпотребната работа овде, се нерви и трпени, како и добра и квалитетна опрема.

Поентата на должината на овој пост, е да кажам дека семпловање и свирење се две различни, но скоро еднакво комплицирани и тешки постапки. И двете се уметност (секоја на свој начин), само што едната си носи едни последици а другата други.
Пoздрав

_________________
Почивај во мир Ненад... Friends 4 Life!!!


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Октомври 27th, 2008, 5:50 am 
Отсутен

Регистриран: Октомври 26th, 2008, 2:08 pm
Мислења: 108
Локација: Pariz FR/ Zajecar SRB
pre svega da kazem da nisam pro beatmaker nego amater i beatovi radim vise zbog sebe i nemam veliko iskustvo, ali eto ga moj pogled na situaciju:


nemam nista protiv komponovanja, naprotiv mislim da to ima i prednosti u odnosu na semplovanje (i semplovanje ima neke druge prednosti u odnosu na komponovanje)
muzicar koji ne sempluje nego svira nema nikakvi problemi sa autorska prava, zato bi komponovani beatovi cak mogli da budu spasenje za rap koji vec dugo vremena ne daje nista novo, ali pod uslov da beatmakeri imaju viziju i da komponuju muziku na pravi nacin, da prave funky beatovi nove generacije koji ce da budu savremeniji al opet funky i tvrdi, a ne da ih diktira industrija pa prave ushecerene i mlake mtv hitove
otvoren sam prema sviranju al na pravi nacin i razmisljam da pocnem da sviram muziku, imam neke zanimljive ideje, samo trebam da sklopim mozaik :D

volim semplovanje jer sempl daje sirovost na beat i mislim da rap treba da bude takav, a sto se tice problema sa autorskim pravima, mislim da postoje nacini semplovanja uz pomoc kojih ne moze lako da se sazna koje su pesme semplovane, samo ljudi trebaju da budu kreativni :) peace out


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Aприл 8th, 2009, 1:52 am 
Отсутен

Регистриран: Aприл 6th, 2009, 10:03 pm
Мислења: 4
Локација: skopje
epa vaka,za ovaa tema i jas sum za svirenjeto i site producenti vo Makedonija se za svirenje,jas bi bil mn. po srekjen koga bi odsviril moe nego da zemam truba ili gitara od primer zafir hadzimanov ili bilo koj drug i plus da go zememe i toa deka 100 faci pred mene go iskoristile toj sempol veke,a jas se bavam so produkcija podolgo vreme,imam isproducirano pesni na mn. faci niz skopjevo so sempluvanje i uste sempluvam i ne go svakajte toa kako losa rabota,i nekoj si primo nekogas sempluval,no problemot e sto kaj nas standardot e takov sto nemoze sekoj da si dozvoli midi klaviatura i da sviri,jes da mozes i so maus i tastatura da otsviris 5-6 noti ama ne e toa toa,drugo koga ke mu ja sednes na klaviatura i meracki ke si otsviris cela sinfonija i ke kombiniras 1000 raboti,ama problemot e sto nemoze sekoj da ima...taka da sempluvajte dodeka vi se pruzi sansa da pocnete da svirite,a veke koga ke sviris toa e druga rabota;)))togas celosno mozes da kazes deka bitot e tvoj i da se gordees so nego!!!!pozz


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Aприл 10th, 2009, 2:10 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Aприл 3rd, 2005, 4:48 pm
Мислења: 1567
Локација: "...I appear everywhere and nowhere at once..." - Veles
ја сум за свирење, оти е потешко у секој случај...и семплот, и тоа што ќе го отсвириш треба да знаеш каде и како да го уклопиш...само што семплот ти е готов, а ако нешто земеш да го отсвириш, треба малку поголемо познавање и талент...по оргинално е, по креативно, и поквалитетно, секако...не значи па дека тој што знае да свири инструменти загарантирано е добар продуцент...моите песни ја си ги свирам мелодиите на ком, па не сум продуцент...друг човек ги средува, ја само си ги свирам 8) продуцентот што знае да свири инструменти е веќе друга класа продуцент
почит
мир!

_________________
"...to speak the truth it takes bravery,
and no man could stop my flow
because i know what i speak, and i speak what i know..."The RZA


Кон врв
 Профил  
 
Покажи постара тема:  Сортирај по  
Испрати нова тема Одговори на тема  [ � теми ]  Оди на страна Предходна  1 ... 10, 11, 12, 13, 14  Следна

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: Нема регистрирани членови and 2 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди до:  
cron
Copyright © 2004-2023 Македонски Рап