Сега е точно : Maј 12th, 2024, 1:58 am

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]




Испрати нова тема Одговори на тема  [ � теми ]  Оди на страна Предходна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 14  Следна
Автор Порака
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Ноември 19th, 2007, 10:59 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

Регистриран: Септември 28th, 2007, 9:36 am
Мислења: 247
Локација: epicentar Skopje
Hmm Sampluvana cela pesna ne Togash toa beshe "Mission Impossible" znaci si cul ama ne si dorazbral ima riff od gitara sample od Chic a trakata ako ne se lazam se vikashe Good Times.Toa so lenta e izvedeno ne so sampleer kako digitalna naprava.Znaci ima 1 slucaj u mal milion do 1987 posle se pocnuva.Toa e edno...

Vtora rabota OVA SE ODNESUVA NA NASITE "PROFI" PRODUCENTITE (ne e za obicni smrtnici koi pocnale i seuste se ucat) znaci ne e rabotata okolu sempluvanjeto rabotata e okolu toa sto : ako ti si muzicar i si napravil nekoe delo pr jazz plakash: Studio, Instrumentalisti, Mastering, CD izvedba i distribucija a nekoj toj trud ti go mnozi so O i si pravi pesna a bashka zarabotuva na nea i vika jas sum ja napravil trakava producent sum. Istotaka e najtragicno sto ne si izvesten za toa. Da, kaj nas se slozuvam deka nema zakoni a se doneseni t.e. ne funkcionira drzavickava... ama koga ke pocne site ke naebat i ke ostanat tie sto mozat da si priushtat da kupat legalen windows, cubase logic ili neznam sto plus plugs ... Zosto ako sakame toa da izleze mora da go srabotime vo nekoe legalno studio, ako sakame studioto da raboti treba da imame legalen software chat pat so hardwerce podrshka... Ke izdavame na rezani CDa i nema nikade da go plasirame toa. Primer waves razbrav na balkanov ke vlagaat i ke pravat puzder isto kako sto napravija microsoft.

Treta rabota ako si ti producent i sega sakash da izdavash za nekoj artist primer sto znam na Wu nekoj i toj ti vika a i negoviot manager brat mi treba all sample clear ili Sample Clearance. Vo start ti vika TVOJ LI SE TRAKIVE i dali ti garantirash(nikoj ne se nafaka da zema bez clearance). Rabotava e sega bidi maz i kazi DA MOJ SE i molise posle da ne stane hit ili da ne ja prepoznae nekoj. Vo svetov ima agencii koi ziveat od toa da najdat nekoj sto legalno izdal cd so ne ajde da receme iscisteni samplovi ili prava kako sakate recete i da zaraboti pari od tuzenje. Toa e toa .
pr Sting za trakata Puff Daddy- I'll Be Missing You na koja sting e avtor na muzikata zema 70% a puff 30% od prodazbata. Toa e dogovor mozebi nekoj artist muzicar neke da vi go dade deloto da go upropastite. KOj sme nie da zimame bez prashanje toa e isto kako da mi zemete mobilen vo avtobus ima shansi da ve vidam ama ima shansi i ne. Sakam da kazam deka ima nekoj sto se macel i sto treba da se isposhtuva. Ne e fer a i spored zakonot e kriminal parceto sto e sempluvano da se izdade na golem tiraz ili legalno na orginalno belo cd i da se zavede deka e vashe delo. Ima problem vie nemozete tuku taka da go kazete sampleto i da recete ke pisham na omotot (vo ZAMP na primer) i goto ste zavrshile rabota.(beter e nekoj pobrzo samo ke primeti) TOA NEMA! podobro kutete posto nema da vi dozvolat ako se funkcionira,no ako uspeete ili ke go jadete ili ne:)RIZIK! Zosto moze da se desi nekoj da go cue i posle da sedokazuva koj sto napravil prv neznam vaka neznam onaka i ke go krkate.... Aj da ne ve plasham znaci ova se odnesuva za legalno izdavashtvo.

Znaci da sublimiram mozebi propustiv nesto ama ok Zboram za PRODUCENT I PRODUKCIJA site ste svesni deka sekoj moze denes na komp da go sraboti toa (ne govoram od strana na produkcija kako tehicki dali e dobro ili losho sraboteno). Porano nemozeshe da se sviri cudo ipol koshtaa rabotite a studio da ne zboram, pa morashe da se snaogash nekako klasicen primer The Most Wanted.Samplavme a i imashe po nekoja lupana ritam sekcija a i traka svireno, bas nekoe pishtalce :) . Nego muabetot mi beshe ako sakash da si producent MORASH DA ZNAESH deka sampluvanjeto bez dozvola e krazba i deka treba da si bar malku muzicki pismen i da ne nastapuvash so izjavi jas sum producent na trakava bap sample, cel samo ritam izlupan (a i toa e diskutabilno) :)i.. No sto e tuka e sekoj ke go brani ona sto misli deka e najdobro za nego i ke bara opravduvanja za svojte dela i nameri No imajte usul porano bea drugi vreminja :) Pozdrav

E ete vidish ke zaboravev a za ova "SLUSHAJTE SHO POVEKE MUZIKA" Ron toa e za da mozete da imate nekoja percepcija okolu sto e dobra a sto losha, (zosto neli ako te pustam turbofolk da slushash ke slushash li ? :) ) a od dobrata da gi obrabotite nacinot na svirenje na sto znam gutarata ili nenzam sto da dobiete nekoja ideja nesto ke ve inspirira da kreirate potsvesno si dava znaenje vi otvara horizonti itn itn aj da ne zabeguvam Izvinete me za dolzinata da ne vi stanam dosaden. :)

AGO(edna ljubov)
psEve link za nekoj sto e zainteresiran sto saka da znae kako zosto. Moze i za eden dobosh da bidesh tuzen ako ne ste znaele. Sve e za vashe dobro za da znaete.

http://www.low-life.fsnet.co.uk/copyrig ... eclearance


_________________
Pravdata E Relativna Rabota No Vistinata E Edna


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Ноември 20th, 2007, 2:26 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

Регистриран: Септември 28th, 2007, 9:36 am
Мислења: 247
Локација: epicentar Skopje
LLELELE PAK IZBRISHAV IZVINI pak edit stisnav mesto replay i kaj tebe mojot post go staviv dibek USTE EDNASH IZVINI ako go imash pastaj go .
AGO(edna ljubov)

Odgovorot na muabetot мi beshe znaci ne е raspravata dali da sampluvash ili svirish no ako sampluvash barem da e legit netreba da zimame tugi samplovi bez da gi izvestime muzicarite neli? (ideme napred) Bashka ako sakash da si ozbilen producent treba da imash muzicko znaenje kakvo takvo ?-- I se toa gore navedenoto e moe mislenje i nikogo ne teram da prifati kazuvam kako stojat rabotite okolu sampluvanjeto? Sekoj go pravi toa Sekoj saka da e primo. Pozdrav

_________________
Pravdata E Relativna Rabota No Vistinata E Edna


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Ноември 20th, 2007, 12:46 pm 
Отсутен

Регистриран: Jaнуари 21st, 2005, 3:22 pm
Мислења: 403
TACNO!!!

Ali mislam deka tuka nema potreba od sve toa posto da plati nekoj tuka sempl ne veruvam deka moze da si dozvoli,a deka pravime nekoj opasen kesh od koristenje na tugi semplovi ili ne znam sto,DALEKU SME OD TOA!!:)I ja sum za toa sekoj da raboti 100% legalno tuka,ali jebi ga toa e nevozmozno sto e dokaz i so pogolemite "poznati" pop producenti i muzicari kaj nas neli.Zatoa za da go zadrzime dobriot zvuk na HIP HOP-ot ke morame i da svirime i da sempluvame toa e toa jebesh! :):)

Pozdrav!!


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Ноември 25th, 2007, 6:00 am 
Отсутен

Регистриран: Февруари 10th, 2005, 7:56 pm
Мислења: 1959
Koga vishe si reshil da stvarash neka bide tvoe. Sviri go. Inache otsekogash se koristele i kje se koristat semplovi, pa barem isviri go semplot. Zasho da se glea u minato sho se deshaalo, koj zimal, koj bil original.. Praj za sebe i kao shto sakash, nema potreba da se ogleduvame. Poishe trud treba za svirenje, ama makata i vremeto se isplatat so dobra traka... Toa e toa.


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Ноември 25th, 2007, 4:01 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Aприл 14th, 2006, 3:43 pm
Мислења: 273
Локација: Makedonski Brod
e aj da otvorime tema i da prashame koj SI GO SVIRI PESNITE ILI AKO NE SE OTVARA TEMA DAJ KAZHETE KOJ SVIRI OD VAS (ZNAM DE 90% KE SE PRIJAVITE DEKA STE SVIRELE) AMA SEPAK AJDE DA VE PRASHAM KOJ OVDE SI GI SVIRI PESNITE osven AGO

_________________
i si bile dve muvi i se smuvale doshol bumbarot i gi izbumbaril

www.ridotna-smrtta.tk
www.myspace.com/ridot


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Ноември 26th, 2007, 6:00 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

Регистриран: Септември 28th, 2007, 9:36 am
Мислења: 247
Локација: epicentar Skopje
Dosta se raspravate znaci temava e otvorena da naucime nesto dali jas od vas, vie od mene ili izmegu sebe. Sempluvanjeto e individualno i jas ponekogash koristam legit samplovi taka da biten detal e da naucish za sto mozesh da odgovarash dali imash moznosty da napreduvash vo toa sto go rabotish ili si ogranicen kako konj ili do kade mozesh da idesh, koj posledici mozesh da gi izbegnesh so svirenje sto kako itn itn. No treba da ideme ponataka treba da se razvivame so samplingot sme ograniceni(bar jas taka mislam) i ima pomal dijapazon na izbor zosto ili nekoj go napravil prethodno ili e epten poznata traka ili nema muzice sto ti se dopaga pa se tepash od slushanje ploci ili neznam li sto uste ne .... Jas imam napraveno edna traka pred nekolku godini na narodno iseckana u primo stil zakon inovativno :) Da se vratam na temava znaci zborime za posledici prednosti negativnosti odgovornost etika itn itn Bashka sekoj si ima svoe viduvanje, dali so toa saka da si gi opravda negovite postapki ili ne toa e negovo, ne razglabame sega. Taka da bidete konstruktivni .Pozdrav!
AGO(edna ljubov)
ps dobra kombinacija e nesto izmegu. Neli se e relativno c c c:) apsolutno hehe

_________________
Pravdata E Relativna Rabota No Vistinata E Edna


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Ноември 29th, 2007, 2:14 am 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Maрт 7th, 2006, 7:15 pm
Мислења: 253
ej ago a go izvesti li snoop dogg ili mozebi dr.dre koga ja zede pozadinata od deep cover ( za vreme na most wanted )?


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Ноември 29th, 2007, 2:25 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

Регистриран: Септември 28th, 2007, 9:36 am
Мислења: 247
Локација: epicentar Skopje
Pa prvo procitaj pa praj se pameten Ok gore ubavo pishuva ako sakash ke ti pastam posto gledam deka si nepismen..

Znaci da sublimiram mozebi propustiv nesto ama ok Zboram za PRODUCENT I PRODUKCIJA site ste svesni deka sekoj moze denes na komp da go sraboti toa (ne govoram od strana na produkcija kako tehicki dali e dobro ili losho sraboteno). Porano nemozeshe da se sviri cudo ipol koshtaa rabotite a studio da ne zboram, pa morashe da se snaogash nekako klasicen primer The Most Wanted.Samplavme a i imashe po nekoja lupana ritam sekcija a i traka svireno, bas nekoe pishtalce Smile . Nego muabetot mi beshe ako sakash da si producent MORASH DA ZNAESH deka sampluvanjeto bez dozvola e krazba i deka treba da si bar malku muzicki pismen i da ne nastapuvash so izjavi jas sum producent na trakava bap sample, cel samo ritam izlupan (a i toa e diskutabilno) Smilei.. No sto e tuka e sekoj ke go brani ona sto misli deka e najdobro za nego i ke bara opravduvanja za svojte dela i nameri No imajte usul porano bea drugi vreminja Smile Pozdrav

E ete vidish ke zaboravev a za ova "SLUSHAJTE SHO POVEKE MUZIKA" Ron toa e za da mozete da imate nekoja percepcija okolu sto e dobra a sto losha, (zosto neli ako te pustam turbofolk da slushash ke slushash li ? Smile ) a od dobrata da gi obrabotite nacinot na svirenje na sto znam gutarata ili nenzam sto da dobiete nekoja ideja nesto ke ve inspirira da kreirate potsvesno si dava znaenje vi otvara horizonti itn itn aj da ne zabeguvam Izvinete me za dolzinata da ne vi stanam dosaden. Smile

AGO(edna ljubov)
psEve link za nekoj sto e zainteresiran sto saka da znae kako zosto. Moze i za eden dobosh da bidesh tuzen ako ne ste znaele. Sve e za vashe dobro za da znaete.

http://www.low-life.fsnet.co.uk/copyrig ... eclearance



Pozdrav
AGO (edna ljubov)

ps i ko za tvoja info Tec ja praveshe muzikata (iako i jas imav udel vo toa)

_________________
Pravdata E Relativna Rabota No Vistinata E Edna


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Ноември 29th, 2007, 4:45 pm 
Отсутен

Регистриран: Февруари 10th, 2005, 7:56 pm
Мислења: 1959
atentator Напиша:
e aj da otvorime tema i da prashame koj SI GO SVIRI PESNITE ILI AKO NE SE OTVARA TEMA DAJ KAZHETE KOJ SVIRI OD VAS (ZNAM DE 90% KE SE PRIJAVITE DEKA STE SVIRELE) AMA SEPAK AJDE DA VE PRASHAM KOJ OVDE SI GI SVIRI PESNITE osven AGO


Iam i svireno i sempluvano (ne da isecham del od pesna i da go butnam, nego sample, pa da go sviram, shto ne e isto), a incache sekoj ima sempluvano i nema zashto nekoj da se praj deka svirel... Mislam, i onaka ne me boli QR! :)


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Ноември 29th, 2007, 4:51 pm 
Отсутен

Регистриран: Февруари 10th, 2005, 7:56 pm
Мислења: 1959
btw, treba da lazam deka sum svirel koa ne sum svirel za da ispadnam fraer i da vi dokazam deka sum talentiran? ...


Кон врв
 Профил  
 
Покажи постара тема:  Сортирај по  
Испрати нова тема Одговори на тема  [ � теми ]  Оди на страна Предходна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 14  Следна

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: Нема регистрирани членови and 5 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди до:  
Copyright © 2004-2023 Македонски Рап