Сега е точно : Aприл 12th, 2024, 3:31 pm

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]
Испрати нова тема Одговори на тема  [ � теми ]  Оди на страна Предходна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Автор Порака
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Декември 2nd, 2008, 11:00 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

Регистриран: Maрт 26th, 2005, 4:17 pm
Мислења: 2628
Локација: ваму таму
Во право си за се што кажа освем ова не го сваќам...

Викаш дека ти е преку кур од муабети за комерцијала и underground и кажуваш како треба да се постигне успех за да те слушаат на радио, ТВ.
А да те прашам ШТО е тогаш добра продукција, добар текст, добар еМ Си за медиумите?
Мислиш дека тие се разбираат за добар и вреден текст што е чиста реалност и изрецитиран од душа?
Работата е во текстот... Многу луѓе не ја сваќаат, дури ја игнорираат вистината и го слушаат она што доаѓа во мода, важно да се пука мајкот на некоја позната или преработена инструменталка а текстот е претежно некоја американска копија или триста глупости ама пак да е весело :) и да се тресат цициња.
Ај да го пуштиме у кафич, да привлечеме луѓе... пички.

Значи ако сум се одлучил да се промовирам на радио и телевизија би го рекол следново:
„Не го сменувам текстот, зошто тој го отсликува мојот живот, случки итн... и ако имате нешто против мојот текст, стил, продукција или што ти ја знам... ЕДНОСТАВНО НЕ МЕ ПУШТАЈТЕ НА ТЕЛЕВИЗИЈА, РАДИО, КАФИЧ...“
Парата е инвестирана за да го промовираш тоа што ти лежи на душа, ништо друго.

Тоа е мое мислење.
Поздрав до сите што ме разбираат.


_________________
http://www.myspace.com/SpeciaListMK

„Или ќе чекориме заедно, или ќе умреме како робови“ АГО


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Декември 2nd, 2008, 11:17 pm 
Отсутен

Регистриран: Септември 20th, 2004, 8:21 am
Мислења: 106
Изгледа не бев доволно јасен.
Ниту еден Ем-Си, не може да ја диктира сцената, ниту да прави нешто што публиката не го сака. Може да сними една до две ВИСОКО КВАЛИТЕТНИ песни и толку, затоа што "Тате и Мама" толку можат да спонзорираат. За артистот да снима константно, да издава албуми, да прави спотови мора да има Извор За Пари од тоа што го прави, за да ги покрие трошоците. Искрено да ви кажам... И нај хардкор артистите у Америка плаќаат у студио, плаќаат фотосесии, плаќаат спотови.....

-За да се крева нивото, треба добра продукција
-За добра продукција треба кеш
-Кешот треба да се заработи
-За да заработиш (од настап, од продажба), или да најдеш спонзор, мора да се експонираш малку (освен ако не сакаш да потрошиш половина од платата на родителот за да снимиш песна)...
-РЕАЛНОСТА Е СУРОВА!!!

Не сакам да му се контрам на никого, само сакам да ја презентирам реалноста колку што можам. Имам скоро 24г. и сигурно не ми е дојдено до тоа пичиците да ми тресат цициња :)

Поздрав до сите!


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Декември 3rd, 2008, 12:36 am 
Отсутен
Модератор

Регистриран: Авдуст 13th, 2005, 12:32 pm
Мислења: 3275
Локација: Битола
Па во главно си во право.

_________________
Поет ..


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Декември 3rd, 2008, 1:08 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

Регистриран: Maрт 26th, 2005, 4:17 pm
Мислења: 2628
Локација: ваму таму
Не, јас многу добро те сватив тебе... само незнам дали го свати моето мислење.

Публиката одлучува што да слуша, тоа да.
Вистински и реални луѓе кои го живеат хип хопот во душа одлучуваат што сакаат да слушат. И најголема улога во нивната одлука е текстот што го чуле. Потоа следи инструменталката, продукцијата во глобала итн.

Се е џабе кога немаш ВРЕДЕН и ИСКРЕН текст... Значи мене не ми треба било каква публика, ме разбираш?
Давам пример само и ти разјаснувам како јас мислам.

Тато и мама се друга тема... ебеш спонзори!
Најди си работа и поти се... така се раѓаат парите. (Мој совет за тие луѓе)

Поздрав.

_________________
http://www.myspace.com/SpeciaListMK

„Или ќе чекориме заедно, или ќе умреме како робови“ АГО


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Декември 3rd, 2008, 2:41 am 
Отсутен

Регистриран: Септември 20th, 2004, 8:21 am
Мислења: 106
_SpeciaList_ Напиша:
Не, јас многу добро те сватив тебе... само незнам дали го свати моето мислење.

Публиката одлучува што да слуша, тоа да.
Вистински и реални луѓе кои го живеат хип хопот во душа одлучуваат што сакаат да слушат. И најголема улога во нивната одлука е текстот што го чуле. Потоа следи инструменталката, продукцијата во глобала итн.

Се е џабе кога немаш ВРЕДЕН и ИСКРЕН текст... Значи мене не ми треба било каква публика, ме разбираш?
Давам пример само и ти разјаснувам како јас мислам.

Тато и мама се друга тема... ебеш спонзори!
Најди си работа и поти се... така се раѓаат парите. (Мој совет за тие луѓе)

Поздрав.


Апсолутно си у право... но верувај....!
Човекот шо одбира да те слуша, за многу кратко време ќе помисли дека е као бољи од тебе. Вчера фанови, денес ти јадат гомна позади грб. Не си го гледаат својот двор (шо би рекол Аго).. И веројатноста таа публика да инвестира во твое це-де е мала (тие собираат пари за да снимат песна)..!
Инаку во право си!!!

Многу има за дискусија на оваа тема, туку да не бегам од муабетот :D
Поззз


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Декември 3rd, 2008, 2:47 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

Регистриран: Maрт 26th, 2005, 4:17 pm
Мислења: 2628
Локација: ваму таму
Еби ги тие брат.
Има луѓе и нелуѓе, како што кажа нашиот Rap-Father :)

_________________
http://www.myspace.com/SpeciaListMK

„Или ќе чекориме заедно, или ќе умреме како робови“ АГО


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Декември 3rd, 2008, 4:58 am 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Jaнуари 29th, 2008, 2:23 pm
Мислења: 306
Specialist те подржуем за муабетов..
Финтата е што кај нас све живо и диво се шитна, а уште тврди дека е хардкор и што се појше и појше разочаруе пошо сите станаа спонзоруши, злато сија нема лабаво.. Нема веќе текст и уникатност.. И стилот стана dejavu - *веќе видено*.. Све се као опасни фаци, *рЕпери јо јо* а до вчера таквите од по ТВ курви ги викаа.. Не се бара веќе ни продукција ни ништо у мк.. Само шармантен момак со пички околу да си доста е.

_________________
I take on the bravest one
And turn into that bitch ass nigga he was
Cuz, ain't no fakin and no playin
And every word that I say, is every word that I'm slayin


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Декември 3rd, 2008, 1:09 pm 
Отсутен
Модератор

Регистриран: Авдуст 13th, 2005, 12:32 pm
Мислења: 3275
Локација: Битола
Па некој и ги разбирам шо земат пари од музиката..
Му скурчило да бидат понижвани , да молат за спонзори по журки , да плаќат од свој џеб и во 12 без 10 , фајронт.
Ова не важи за сите , важи за некој - секој со своја приказна.
А дека има андерграунд , има и ќе има секогаш.
Мене ми е битен текстот , матрицата.. ( продукцијата во моето мислење за песна - не игра многу битна улога , шо не значи дека не е битна - напротив.)
Имаш добар рап и лош рап..Сакам да кажам и од комерцијалата има некој добри.
Мада за да имат свој 4уства на хартија треба да посерат некој јавно , за да му се интересни на широката маса , јавноста.И мене ме нервират срања на тв , шо се декларират ко рап , а текстот му е на ниво на петтооделенец , али јебига..

_________________
Поет ..


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Jуни 21st, 2009, 3:50 am 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Maрт 27th, 2006, 3:46 pm
Мислења: 253
Локација: skopje
Сакам да знам каде може да се најдат Акустични Панели(Изолација) како и да се вика во скопје и по која цена од метар квадратен? поздрав и фала однапред


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Јули 12th, 2009, 12:08 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Maј 14th, 2006, 5:02 pm
Мислења: 148
Локација: Prilep-Centar
АПСОЛУТНО ГО ПОДРЗУВАМ РАП РИВАЛ..... ТОЛКУ ОД МУАБЕТО .


Кон врв
 Профил  
 
Покажи постара тема:  Сортирај по  
Испрати нова тема Одговори на тема  [ � теми ]  Оди на страна Предходна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: Нема регистрирани членови и 1 гостин


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди до:  
cron
Copyright © 2004-2023 Македонски Рап