Сега е точно : Aприл 12th, 2024, 3:52 pm

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]
Испрати нова тема Одговори на тема  [ � теми ]  Оди на страна Предходна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Следна
Автор Порака
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Февруари 25th, 2008, 11:23 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Декември 29th, 2004, 8:53 pm
Мислења: 81
Локација: tetovo
Hmmmm temata e ok i i bash e gochliva,posho nashive standardi ne se prifatlivi da odi traka mnogu skapo ...
Ali sve e toa ok , posho svekoj si ima cena ...
Nemozhe nekoj da se muchi cel zhivot za da stvori studio , i ti da mu se staesh i da mu snimash dur ne ti dojde do jaja ...
Zatoa kje se trudish da soberesh cash za da snimish , ako nemozhesh da soberesh da si napravish nesho svoe , za da nemash gajle (normalno ako imash idea i sluh za produkcija)
Da soberesh 1500-2000 denara za da snimish , ne e nesho mnogu cash , ali koga se nema , se nema , nemozhe da padne od nebo.
Ali koga se saka , sve se mozhe.Eve na primer jas imam praeno mnogu raboti(normalno legal , posho ne sakam dirty cash)shto na koj podocna mi se smeele , ali ok , sum go dobil toa sho sum go sakal ...
Celta mi beshe deka ako se saka sve se mozhe ...
Ama nekoj cheka da mu padne od nebo , zatoa nema nisho da naprae ...

Pozz do tie sho se trudat da stvorat nesho , shto proshle niz sito i resheto i shto postignale uspeh ...
peace Mrachniot


_________________
HC RAP 4EVER


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Февруари 29th, 2008, 5:38 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Jуни 27th, 2006, 3:10 pm
Мислења: 1490
Локација: Велес
Jas sum klasicen primer za toa, Prashaj gi Puka Kozmetika na sto snimaa kaj mene na pocetok. Smeshki

Haha mi kazuvase za toa koa bev ednas kaj tebe :D :D
Lokacija: Terasa
Izolacija: Cador za sonce :D :D
Mikrofon: cklj :D :D

Peace

_________________
www.myspace.com/crashmc1
www.myspace.com/ulicnaumetnost


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Февруари 29th, 2008, 5:41 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Jуни 27th, 2006, 3:10 pm
Мислења: 1490
Локација: Велес
Da ne ima zabuni za prethodniot post citirav od AGO :D

_________________
www.myspace.com/crashmc1
www.myspace.com/ulicnaumetnost


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Maрт 24th, 2008, 4:52 am 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Јули 11th, 2005, 4:01 pm
Мислења: 88
Локација: Поволна
Два дека, Пирамид миксета, детска соба,Смедеревка 50 дин, микрофон и кебе врз главата... Аргатски маки големи...


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Aприл 8th, 2008, 4:52 pm 
Отсутен

Регистриран: Aприл 6th, 2008, 1:18 pm
Мислења: 900
yo :D samo sakav da mu odgovoram na Ago za negovoto najnajprvo prasanje :D (dobro go sklopiv :D ) : kako sto vika Dzaka vo ,,Se Pod Rajot" ne e lesno 6 milijardi storii pod edno nebo.Site bi trebalo da probaat so produkcija ili da navlezat vo peenje itn ama koj bi gi slusal tie traki ako nema publika i site samo pravat isti raboti i se u krug .Kapirate? :D:D poz respect


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Aприл 9th, 2008, 12:42 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

Регистриран: Септември 28th, 2007, 9:36 am
Мислења: 247
Локација: epicentar Skopje
Hmm :)
AGO(edna ljubov)

_________________
Pravdata E Relativna Rabota No Vistinata E Edna


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Aприл 9th, 2008, 1:00 pm 
Отсутен

Регистриран: Aприл 6th, 2008, 1:18 pm
Мислења: 900
hehe


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Jуни 1st, 2008, 10:20 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Декември 30th, 2007, 10:35 pm
Мислења: 732
Локација: Чаир
ja najvise za traka nsimanje bi dal 1300 poise amin,tesko,bidejki i mene ne mi davaat mama i tato,osven majka mi za skolo,drugoto od rabota e,i za zabava e toj kes se razbira.Inaku za produkcija stop posto ne me biva,bidjeki niz golema maka ke treba da pominam da soberam kes za studio,a ne ke mozam da go podnesam toj teret na grb,ko vtoro sum probal ine\strumentalici da pram,tapa sum,taka da si ostanuvam na fs,txt i grafiti,zadovolen sum si so toa......ajt sea...

_________________
Неам потпис...


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Јули 13th, 2008, 5:54 pm 
Отсутен
Баниран
Членски аватор

Регистриран: Maј 8th, 2006, 8:47 pm
Мислења: 158
Локација: IDRIZOVO
bbboy: znaete so e najgorclivo vo rapot vo mkd TOA STO RAPOT E NA
POGRESNO MESTO I NA OGRESNO VREME (MISLAM ZA KAJ NAS VO MKD ) RAP?!! PA TOA E PREMNOGU SOFISTICIRANO ZA NEKOI SO MISLAT DEKA ZNAAT SE ZA RAPOT (KAKO MUSIKA) ,, A ZA RAP
KAKO ZIVOTEN STIL DA NE ZBORUVAME... PA ZA PRODUKCIJA USTE ,,,
POMALCE ,, ZOSTO DENES SITE SE PRODUCENTI ... ILI SAKAAT DA BIDAT .. POCITUVAM TRUD ALI NAVISTINA TRUD A NE SAMO OVA ONA ...

POZDRAV


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Декември 2nd, 2008, 8:42 pm 
Отсутен

Регистриран: Септември 20th, 2004, 8:21 am
Мислења: 106
Значи одмана фалеше темава, браво за Аго!

(xexexe, сеа сите Комерцијала бедна,срање у боја...)

Според мене постојат еден куп ствари у републикава поврзани со рапот шо не се на место. Више не се знае ни кој е публика ни кој артист или продуцент, и као сите шо слушаат 6 месеци рап им се дешава филм у глава да бидат дел од сцената. Поготово е трагичен муабетот со 14-15 годишњаци шо сеуште не ја знаат вредноста на рапот (зборам за финансиска вредност)! Неможе клинец од 13 год. со микрофонче на компјутер дома да го крева нивото на рапот у мкд од ниеден аспект, освен од аспект да собере 200 ден. и да си купи оригинал албум. Тоа е тоа што се бара од клинците (публиката). Бесните скилови, его трипот ќе се средат со самата зрелост.
На светот не постои ништо за џабе. Музиката ја правам чисто од љубов, но дали од љубов некој мене ќе ми даде мајк приамп, монитори, синти модули, квалитетни микрофони...
Клинците обично не знаат како се прават парите, нека ги погледнат родителите, колку тие се мачат и како се прават парите. Без кеш, никогаш нема да се има квалитет.

Читам нешто влада да помогне ова она..... ГЛУПОСТИ У БОЈА! Владата има многу поважни работи да среди од тоа да им ја исполни желбата на љубителите на рапот. Стварно има превише социјални случаи кај нас, на нив им треба помош, не на раперите.

СЕРИОЗНОСТ = ПОДИГАЊЕ НА РАПОТ
Преку кур од муабетот КОМЕРЦИЈАЛА- АНДЕРГРАУНД.

1. Ем-Си
2. Композиција (Матрица, инструменталка...)
3. Продукција
4. Промоција

Нај Реално, освен за првата точка (Ем-Си), не требаат пари туку талент, другите со себе повлекуваат буџет. Само така може да расте нивото на рапот во македонија. И да се направи онаа разлика меѓу ПОП-РАПЕРИ и РАПЕРИ. За да ти пуштат рап трака на радио или спот на ТВ, мора да има добра продукција, добар текст и добар Ем-Си. Не ЕМ-СИ во смисла "пукам 8 збора во секунда" :)
Сепак - КОЛКУ КЕШ ТОЛКУ МУЗИКА макар и обратно. Таков е животот (На Возрасните)
:)
Поздрав...


Кон врв
 Профил  
 
Покажи постара тема:  Сортирај по  
Испрати нова тема Одговори на тема  [ � теми ]  Оди на страна Предходна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Следна

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: Нема регистрирани членови и 1 гостин


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди до:  
cron
Copyright © 2004-2023 Македонски Рап