Сега е точно : Aприл 12th, 2024, 5:33 pm

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]
Испрати нова тема Одговори на тема  [ � теми ]  Оди на страна Предходна  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Следна
Автор Порака
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Jaнуари 29th, 2009, 6:34 am 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Maрт 27th, 2006, 3:46 pm
Мислења: 253
Локација: skopje
palavio UDARNA Напиша:
Едно прашање


Во план сум да земам некој добар кондензаторски микрофон, мозно е АКГ мозно е некој друг бренд,
али ме интересира дали со микрофонот ми е потребно да земам и други работи пример миксета или пред-појачало
или нешто друго, или пак мозе да се извади ДОБАР ВОКАЛ со самиот микрофон???
значи дали за чист вокал се потребни и други работи освен добар микрофон или не?

PS: oва прво го напишав во темата АУДИО ПРОДАКШН и ми рекоја дека треба да го поставам прашањево во оваа тема..
ако некој има познавање од овие раб го молам да пиши несто..
поздрав
Значи кондензаторскиот микрофон неможе да работи без Фантом . Фантом е 48 ватно напајање и го има на пред појачала и на миксети , јас би ти препорачал да отидеш до артист таму имаат миксета Behringer Xenyx 802 миксетата има 2 излеза за мајк има и фантом а цената е смешна 3800 денари (за миксета е смешна нели ) а предпојачало добро е околу 3000 денари и поише така да миксета ти е боље и тоа многу бољеКон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Maрт 8th, 2009, 12:45 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Февруари 9th, 2007, 2:42 pm
Мислења: 58
Локација: Tetovo
palavio UDARNA Напиша:
Едно прашање


Во план сум да земам некој добар кондензаторски микрофон, мозно е АКГ мозно е некој друг бренд,
али ме интересира дали со микрофонот ми е потребно да земам и други работи пример миксета или пред-појачало
или нешто друго, или пак мозе да се извади ДОБАР ВОКАЛ со самиот микрофон???
значи дали за чист вокал се потребни и други работи освен добар микрофон или не?

Ако земаш кондензаторски мирофон потребно ти е фантом 48 ватно напајање(како што кажа Дудо)
Значи треба и да си земеш или миксета(што има фантом) или предпојачало, цените за ефтина миксета да ти заврши работа се движат од 2500 - 3000 денари па нагоре али и за миксетата да ја приклучиш у компијутер ти треба звучна картичка како на пример Terratec phaze26 таа е околу 180 евра(не сум сигурен), а друга опција ти е да си земеш добра звучна како на пример Terratec phaze24 таа е околу 300 евра и во неа си има фантом 48 ватно напајање и директно си ја ставаш у компијутер(јас си имам таква и сум презадоволен).
А за микрофон AKG кондензаторски микрофон цените ти се движат од 120 евра па нагоре, за почеток добар е AKG Perception 200 малку поскап е од Perception 100 али вреди за околу 30-40 евра појќе да си го земеш, а ако сакаш нешто подобар имаш AKG c 2000 b цената е околу 14000 илјади денари(супер микрофонче го користам више пола година и е супер)
Еве ти предлог па размисли
Поздрав

_________________
Street
Rules
Crew Samo tri zbora slusas
www.myspace.com/surovarealnost


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: Re: Oglasi "Kupuvam - Prodavam"
ТемаИспратено: Авдуст 8th, 2009, 3:49 am 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Maрт 27th, 2006, 3:46 pm
Мислења: 253
Локација: skopje
Сакам да зеам грамофон значи 1 на старо до некој си 100-120 евра
Некој, нешто :D ?


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: Re: Oglasi "Kupuvam - Prodavam"
ТемаИспратено: Авдуст 17th, 2009, 11:21 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Авдуст 17th, 2009, 11:12 pm
Мислења: 7
Здраво на сите

Барам асолен микрофон (со дршка и мрежа) до 100 евра и квалитетна миксета околу 4500 денари

ако продава некој на старо, немка пиши
а ако нема, би ве замолил да ми препорачате од негде...
Фала унапред.

_________________
....со листот правам дружба, кој никој пат никад не испаднал курва...


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: Re: Oglasi "Kupuvam - Prodavam"
ТемаИспратено: Авдуст 17th, 2009, 11:40 pm 
Отсутен

Регистриран: Aприл 6th, 2008, 1:18 pm
Мислења: 900
Ago says:
Mozesh da si kupish za 90 e Shure sm 58 na novo. Pozdrav!
AGO(edna ljubov)


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: Re: Oglasi "Kupuvam - Prodavam"
ТемаИспратено: Авдуст 17th, 2009, 11:43 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Авдуст 17th, 2009, 11:12 pm
Мислења: 7
dzole Напиша:
Ago says:
Mozesh da si kupish za 90 e Shure sm 58 na novo. Pozdrav!
AGO(edna ljubov)


извини брат можиш да ми објасниш каде се наоѓа тоа? оти од бт сум.

_________________
....со листот правам дружба, кој никој пат никад не испаднал курва...


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: Re: Oglasi "Kupuvam - Prodavam"
ТемаИспратено: Авдуст 17th, 2009, 11:49 pm 
Отсутен

Регистриран: Aприл 6th, 2008, 1:18 pm
Мислења: 900
F-Icey Напиша:
dzole Напиша:
Ago says:
Mozesh da si kupish za 90 e Shure sm 58 na novo. Pozdrav!
AGO(edna ljubov)


извини брат можиш да ми објасниш каде се наоѓа тоа? оти од бт сум.


колку што знам брат ,во скопје во Audio Centar ( Гтц втори кат беше мислам,нека ме поправат ако грешам ) има уште една продавница во ГТЦ со доста добра опрема ,али незнам каде точно се наоѓаше кје треба да дојдеш да се распрашаш,има доста продавници низ скопје,и во битола би требало да го има тој мајк.врати се поназад во темава има коментари на вакви прашања мислам
поздрав


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: Re: Oglasi "Kupuvam - Prodavam"
ТемаИспратено: Авдуст 18th, 2009, 12:00 am 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Авдуст 17th, 2009, 11:12 pm
Мислења: 7
dzole Напиша:

колку што знам брат ,во скопје во Audio Centar ( Гтц втори кат беше мислам,нека ме поправат ако грешам ) има уште една продавница во ГТЦ со доста добра опрема ,али незнам каде точно се наоѓаше кје треба да дојдеш да се распрашаш,има доста продавници низ скопје,и во битола би требало да го има тој мајк.врати се поназад во темава има коментари на вакви прашања мислам
поздрав


фала брат почит

_________________
....со листот правам дружба, кој никој пат никад не испаднал курва...


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: Re: Oglasi "Kupuvam - Prodavam"
ТемаИспратено: Авдуст 18th, 2009, 4:34 pm 
Отсутен
Модератор

Регистриран: Авдуст 13th, 2005, 12:32 pm
Мислења: 3275
Локација: Битола
Како се викаш ?
И јас сум битолчанец.
Инаку, шур микрофони и слична опрема има кај нинџата ( битола ), кај Ѓорѓи Сугарев училиштето, малку погоре.А ако нема на лагер, можи да се порача.
Поздрав.

_________________
Поет ..


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: Re: Oglasi "Kupuvam - Prodavam"
ТемаИспратено: Авдуст 18th, 2009, 5:19 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Авдуст 17th, 2009, 11:12 pm
Мислења: 7
[quote="RaP-RiVaL"]Како се викаш ?
И јас сум битолчанец.
Инаку, шур микрофони и слична опрема има кај нинџата ( битола ), кај Ѓорѓи Сугарев училиштето, малку погоре.А ако нема на лагер, можи да се порача.
Поздрав.[/quoте]

Мастико е :P:P:P

_________________
....со листот правам дружба, кој никој пат никад не испаднал курва...


Кон врв
 Профил  
 
Покажи постара тема:  Сортирај по  
Испрати нова тема Одговори на тема  [ � теми ]  Оди на страна Предходна  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Следна

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: Нема регистрирани членови and 2 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди до:  
cron
Copyright © 2004-2023 Македонски Рап