Сега е точно : Jуни 23rd, 2021, 1:28 pm

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна Предходна  1, 2
Автор Порака
 Наслов на мислењето: Re: ДЏ Опрема
ТемаИспратено: Jaнуари 16th, 2010, 10:16 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Aприл 3rd, 2007, 9:28 pm
Мислења: 168
Локација: Dracevo Dolinata
wooooop that is...со би рекле у попрости зборови...све тоа контролери се тиња (лично мислење) иначе за карактеристики ги бива за малце кес добиваш цела workstation, но!!! грамафони ти се грамафони, и плоча ти е плоча.... Лугево се жалат на скречање на најакиве cdj-ki 1000 мк3 пионерките, па да не праиме муабет за миди контролери, јес да реков има има исклучоци али сепак...да не го дузам ко пообичај плоча, technics sl1200 mkII
и тоа е све што ви треба (само како фраза иначе треба уше доста :D )..пооз 1!!!


_________________
http://myspace.com/therawandthewicked
-----------------------------------------
Dj Goce D' Sauce 1!!!


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: Re: ДЏ Опрема
ТемаИспратено: Aприл 12th, 2011, 6:25 pm 
Отсутен

Регистриран: Aприл 12th, 2011, 6:14 pm
Мислења: 6
Локација: Позади тебе
мене ме интересира како се поврзуваат тие 2 грамофона и дали некоја друга компонента ми треба ...

_________________
Слика


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: Re:
ТемаИспратено: Октомври 2nd, 2011, 7:17 pm 
Отсутен

Регистриран: Maрт 29th, 2010, 11:56 am
Мислења: 1
hotsauce Напиша:
Вака.. c-sativa ако планираш озбилно да влагаш во дј-играта тогаш би ти препорачал:
- 1 опција - идеш аналогно со 2* Technics Sl 1200 МК2, миксер двоканален со добар fader
ако планираш нормално да скречаш (јас би ти препорачал Vestax PMC 06 Pro ili Ecler Nuo 2.0)
и да припремиш доста кеш за плочи или да земеш и Digital Vinyl System(препорачливо Serato Scrtach Live,
или Torq Conectiv на M-Audio) -напоменувам дека ова е доста скапа опција кошта негде околу +/- 1800-2000 евра
+ заборавив да напоменам дека ако идеш со DVS како Serato или Torq ти треба и лаптоп и тоа некој поскап :wink:

- 2 опција - идеш дигитално со 2* Pioneer CDJ-800 MK2 и некој од горенаведените миксери но во овој случај
добро би ти дошло да земеш три канален миксер како Vestax PCV 275 или Gemini PS 626X
-Оваа опција на ново би те чинела околу 1500-1600 евра, а на старо мозеби до некој 1000 евра....

Според мене добро размисли дали сериозно сакаш да влезеш во играта бидејќи е многу скап спорт
(бар за наш стандард) или ако ти е само за мерак можеш да земеш некоја аматерска опрема
и да пукаш музика/скречови по дома :wink:сакам да те прашам како иде тоа со Digital Vinyl System ако може да објасниш ... што се спаѓа како се користи како иде цела процедура .. фала однапред


Кон врв
 Профил  
 
Покажи постара тема:  Сортирај по  
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна Предходна  1, 2

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: Нема регистрирани членови и 1 гостин


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди до:  
cron
Copyright © 2004-2009 Македонски Рап