Сега е точно : Aприл 27th, 2024, 6:13 pm

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]




Испрати нова тема Одговори на тема  [ � теми ]  Оди на страна Предходна  1, 2, 3, 4  Следна
Автор Порака
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Септември 2nd, 2008, 3:03 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Авдуст 30th, 2007, 5:49 am
Мислења: 1196
Old School,The Real!


_________________
I’m tired of people judging what’s real Hip Hop.


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Октомври 4th, 2008, 4:23 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Октомври 2nd, 2008, 9:53 pm
Мислења: 753
Локација: Кисела Вода, Скопје, Македонија
Old School поише ми се свиѓа заради темите што ги обработува и едноставно поише мерак ми праи хехехе... Али и New School знаат да извадат некоја добра комбинација но сепак преферирам Old School
РЕСПЕКАТ

_________________
Hip-Hop nije fraza koja se pise. Hip-Hop je razlog radi koj ja disem. Rap is what we do. Hip-hop is how we live!!!


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Октомври 6th, 2008, 9:09 pm 
Отсутен

Регистриран: Aприл 6th, 2008, 1:18 pm
Мислења: 900
и двете ,,школи,, си имаат свои особености,неможе чоек да рече сеа најбоље е олд скул,а никад у живот не слушнал ниедна од овие траки што се т.н свежи
поздрав


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Октомври 23rd, 2008, 3:12 pm 
Отсутен
Администратор
Членски аватор

Регистриран: Maј 25th, 2004, 9:50 pm
Мислења: 738
Локација: Jurassic Park
VOJNIK Напиша:
aleksandar blazevski Напиша:
ja neodamna po4nav da slusam internacionalen rap,i mislam deka old school e kade kade bojle,bidejki vo ramkite na usa rapot,denes pola se komercijala a od ostanatata polovina se vadi neso dobro,a old school,neznam dale e samo kaj mene taka,ali toa shto nemale nekoj golemi uslovi za snimanje,a sepak ja vadele so interesen zvuk trakata,toa neso mi prai merak...tolku od mene....



peace


ne e samo komercijalniot rap vo amerika denes so elektronski zvuci tuku i underground rapot isto, zatoa me interesira kakov stil vise im fakja uvo na lugjeto.



има повеќе слушатели на комерцијалниот рап во светот, тоа е очигледно што доаѓа до значење дека луѓето повеќе преферираат комерцијален рап одколку андергроунд затоа што рапот го гледаат од сосема друга гледна точка и мислат дека е во мода. додека правите лојални фанови на рап музиката нормално слушаат андергаунд. од олд скул и њу скул има голема разлика точно, и нормално дека треба да се развива тоа со нови инструменти, звуци, битови бидејќи да би било све олд скул ќе стане монотоно. значи њу скул евулирало од олд скул и после 5 години сегашниот њу скул ќе биде олд скул за некои итн итн.

_________________
RAPTOR


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Октомври 26th, 2008, 10:22 pm 
Отсутен

Регистриран: Октомври 26th, 2008, 2:08 pm
Мислења: 108
Локација: Pariz FR/ Zajecar SRB
old school, naravno


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: Old School!
ТемаИспратено: Декември 10th, 2008, 7:45 pm 
Отсутен

Регистриран: Ноември 25th, 2008, 7:32 pm
Мислења: 20
Old school poshtovam pokje oti od tamu sve e underground, a ova sea new school e 80% komercijala...:D Ima mn za pishenje na ova tema ama vo druga prilika...:D me mrzi sea...:D
Respect 1L


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Декември 13th, 2008, 2:03 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Септември 10th, 2008, 4:19 pm
Мислења: 523
Локација: Скопје
Old School,дефинитивно!


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Декември 15th, 2008, 1:35 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Maрт 27th, 2006, 3:46 pm
Мислења: 253
Локација: skopje
Стара Школа многу нормално


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: Re: Old School vs New School
ТемаИспратено: Февруари 8th, 2010, 3:30 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Февруари 8th, 2010, 3:24 pm
Мислења: 2
Old School

_________________
"We used to smile at each other, with faces full of light. Now we frown at each other, we bicker and we fight..."

Ilyrian Warrior a.k.a. Verse'24


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: Re: Old School vs New School
ТемаИспратено: Февруари 15th, 2010, 9:05 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Aприл 19th, 2006, 10:54 am
Мислења: 188
Па ако се мисли на оној олд скул значи строго олд почнувајки од 1979 па се до почетокот на 1990 година не го преферирам нешо посебно шо не значи и дека не го ценам зошто и таму сепак лежи целиот зачеток на хипхопот....повеќе преферирам голден ејџ звук од почетокот на 90-тите па се до кај 1999 година кога веке рапот веке беше донесен на меинстрим нивото....конкретно артисти кој во голден ејџот имаја вистински процут WU TANG CLAN,BIG L СО СЕ ЦЕЛО DITC CREW,NAS,JERU THE DAMAJA,BIG PUN,COCOA BROVAZ,ЦЕЛА BCC ЕКИПА,LORDS OF THE UNDERGROUNDS,CELLA DWELLAS,KRS ONE,EDO G СО BULLDOGZ,MOBB DEEP,RAKIM,DAS EFX...има и други но мислам дека наведениве се доволни.....но и во ова искомерцијализирана доба се наоѓа и по нешо квалитетно како на пример артисти од типот на TERMANOLOGY,BLAQ POET,AZ,NON-PHIXION EKIPA,JEDI MIND TRICKS и др ме мрзи да набројувам кој после 2000 година во новово време имаат квалитетни изданија кој вреди да се слушнат...бтв мислам дека треба да се прави разлика меѓу класичниот олд-скул и голден ејџот...поздрав :)

_________________
StIhOvNo VOjUvANje-dva zbora i se e kazano
www.myspace.com/stihovnovojuvanje


Кон врв
 Профил  
 
Покажи постара тема:  Сортирај по  
Испрати нова тема Одговори на тема  [ � теми ]  Оди на страна Предходна  1, 2, 3, 4  Следна

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: Нема регистрирани членови and 45 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди до:  
Copyright © 2004-2023 Македонски Рап