Сега е точно : Јули 23rd, 2021, 7:59 pm

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1, 2  Следна
Автор Порака
 Наслов на мислењето: ONYX ВО СКОПЈЕ ЧЕТВРТИ ДЕКЕМФРИ 2010
ТемаИспратено: Ноември 10th, 2010, 9:48 am 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Maрт 2nd, 2005, 4:07 am
Мислења: 244
Локација: SKOPJE ,TOPANA GHETTO
Слика

ONYX ОФИЦИЈАЛНО ДОАГААТ ВО СКОПЈЕ
НА ЧЕТВРТИ ДЕКЕМВРИ
НАСТАПОТ КЕ СЕ ОДРЖИ ВО МЕТРОПОЛИС АРЕНА
КАРТИТЕ ГИ ИМА ВО ЈУГОТОН ,РОЗЕ ВЕРО 2,КРУГ АЕРОДРОМ
ПО ЦЕНА ОД 600/700/800 Денари
ЗА ПОВЕКЕ ЗА ПРОДАЖНИТЕ МЕСТА
НА ЛИНКОТ
http://img714.imageshack.us/img714/6627/pmt12.jpg


Петтиот официјално потврден артист на Таксират 12 е ONYX, легендарната њујоршка хип хоп дружина од златното доба на рапот на 90тите. Sticky Fingaz, Fredro Star и Sonsee доаѓаат со специјална tour дата на надоаѓачкиот Таксират кој оваа година се одржува на 4ти декември во Метрополис Арената.

Приказната за Оникс е класичен успех. Во почетокот на 90тите менторирани од страна на Run-D.M.C. хип-хоп легендата Jam Master Jay, Оникс за неверојатно кратко време ја пренесоа хардкор рап музика од улиците на Њу Јорк планетарно. Потпишувањето за култната Def Jam очигледно им ја отвори вратата за пошироката публика.

Групата од, тогаш четирите MC’s од Southside Јамајка Квинс имаше платиниумски тираж, над два милиони продадени копии од нивниот деби албум Bacdafucup (1993). Синглот “Slam” од нивното деби се најде на првото место на Billboard Rap Chart. Во 1998 година The Source го селектираа Bacdafucup во изборот на 100 Best Rap Albums, додека Soul Train ги забележаа со “Албум на годината”. Оникс се најдоа и на саундтракот “Judgment Night” заедно со Biohazard.

Албумите All We Got Iz Us (1995) и Shut ‘Em Down (1998) ја продолжија добропозната приказна на Оникс. На Shut ‘Em Down како гости настапија DMX, Lost Boyz, Raekwon, Method Man, Big Pun, Noreaga и тогаш непознатиот 50 Cent. По напуштањето на Деф Џем, групата се врати на сцената во 2002 година со “Bacdafucup Part II”.

Во меѓувреме, Fingaz и Fredro настапуваа и во неколку холивудски хит филмови и телевизиски серии: Clockers (1995) на Спајк Ли, Sunset Park (1996) на Стив Гомер, Dead Presidents (1995) на Алберт Хјус, како и The Shield и The Wire.

Во јануари годинава Оникс ја реализираа “Вријеме је”, со хрватските рапери Неред и Стока. Оникс за првпат настапуваат на овие простори.


_________________
●/ You say Soulja Boy, I say Nas
/▌ You say Lil Wayne, i say B.I.G
/ \ You say DJ Khaled, I say DJ Premier


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: Re: ONYX ВО СКОПЈЕ ЧЕТВРТИ ДЕКЕМФРИ 2010
ТемаИспратено: Ноември 13th, 2010, 12:07 am 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Maрт 2nd, 2008, 3:20 pm
Мислења: 1012
Локација: Ljubljana, Slovenia
Јас сум вкрај исфрустрирана што неможам да присуствувам! :evil: Најубо да си помините, тие што ќе одите.


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: Re: ONYX ВО СКОПЈЕ ЧЕТВРТИ ДЕКЕМФРИ 2010
ТемаИспратено: Ноември 14th, 2010, 5:18 pm 
Отсутен
Модератор

Регистриран: Авдуст 13th, 2005, 12:32 pm
Мислења: 3275
Локација: Битола
Појќе ми е ќеф за Дубиоза иако сум фан и на Onyx, како и да е ќе присуствувам. :)

_________________
Поет ..


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: Re: ONYX ВО СКОПЈЕ ЧЕТВРТИ ДЕКЕМФРИ 2010
ТемаИспратено: Ноември 17th, 2010, 9:43 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Jуни 27th, 2006, 3:10 pm
Мислења: 1490
Локација: Велес
Се обезбедив со карта за двата најголеми РАП настани. Preemo & ONYX..
Пари не се штедат дефинитивно.

_________________
www.myspace.com/crashmc1
www.myspace.com/ulicnaumetnost


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: Re: ONYX ВО СКОПЈЕ ЧЕТВРТИ ДЕКЕМФРИ 2010
ТемаИспратено: Ноември 20th, 2010, 11:11 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

Регистриран: Maрт 26th, 2005, 4:17 pm
Мислења: 2628
Локација: ваму таму
CrashoOoT Напиша:
Се обезбедив со карта за двата најголеми РАП настани. Preemo & ONYX..
Пари не се штедат дефинитивно.


Е, ова е пример!
Браво браво! :)

Инаку.... јас тееешко да дојдам :(

_________________
http://www.myspace.com/SpeciaListMK

„Или ќе чекориме заедно, или ќе умреме како робови“ АГО


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: Re: ONYX ВО СКОПЈЕ ЧЕТВРТИ ДЕКЕМФРИ 2010
ТемаИспратено: Ноември 22nd, 2010, 4:07 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Jуни 27th, 2006, 3:10 pm
Мислења: 1490
Локација: Велес
_SpeciaList_ Напиша:
CrashoOoT Напиша:
Се обезбедив со карта за двата најголеми РАП настани. Preemo & ONYX..
Пари не се штедат дефинитивно.


Е, ова е пример!
Браво браво! :)

Инаку.... јас тееешко да дојдам :(


Коа ке чујам муабет од типот "немам кеш брат" а си дозволува кафе у кафич или за цигари и трева тогаш каде е поштовањето кон хип-хопот :)

Нареден пат чичо.

_________________
www.myspace.com/crashmc1
www.myspace.com/ulicnaumetnost


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: Re: ONYX ВО СКОПЈЕ ЧЕТВРТИ ДЕКЕМФРИ 2010
ТемаИспратено: Декември 7th, 2010, 3:09 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Maрт 2nd, 2008, 3:20 pm
Мислења: 1012
Локација: Ljubljana, Slovenia
Нема да се пофалите како си поминавте? :)


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: Re: ONYX ВО СКОПЈЕ ЧЕТВРТИ ДЕКЕМФРИ 2010
ТемаИспратено: Maрт 10th, 2011, 10:55 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Декември 30th, 2007, 10:35 pm
Мислења: 732
Локација: Чаир
THE_LADY_D Напиша:
Нема да се пофалите како си поминавте? :)


Kje ti bide zhal shto ne si bila ako nekoj spodeli kako si pominal xD

_________________
Неам потпис...


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: Re: ONYX ВО СКОПЈЕ ЧЕТВРТИ ДЕКЕМФРИ 2010
ТемаИспратено: Maрт 12th, 2011, 11:35 am 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Maрт 2nd, 2008, 3:20 pm
Мислења: 1012
Локација: Ljubljana, Slovenia
Ах, мене ми е и вака и така жал. :)


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: Re: ONYX ВО СКОПЈЕ ЧЕТВРТИ ДЕКЕМФРИ 2010
ТемаИспратено: Maрт 24th, 2011, 11:49 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

Регистриран: Maрт 26th, 2005, 4:17 pm
Мислења: 2628
Локација: ваму таму
THE_LADY_D Напиша:
Ах, мене ми е и вака и така жал. :)


А, во Љубљана кога ќе настапат?

_________________
http://www.myspace.com/SpeciaListMK

„Или ќе чекориме заедно, или ќе умреме како робови“ АГО


Кон врв
 Профил  
 
Покажи постара тема:  Сортирај по  
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1, 2  Следна

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: Нема регистрирани членови and 3 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди до:  
Copyright © 2004-2009 Македонски Рап