Сега е точно : Aприл 28th, 2024, 9:29 am

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]




Испрати нова тема Одговори на тема  [ � теми ]  Оди на страна Предходна  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следна
Автор Порака
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Декември 19th, 2005, 1:19 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Септември 1st, 2005, 6:08 pm
Мислења: 45
Ќе спомнеме уште едно пророштво на Нострадамус кое е посветено на Македонија и за кое се шпекулира дали се остварило или ќе се оствари во блиска или далечна иднина.

Се работи за песната број 96 Quatrains - Century II

Burning torch will be seean in the sky at night
Near the end and beginning of the Rhone:
Famine, steel: the relief provided late,
Persia turns to invade Macedonia

Или на македонски превод

Огнен факел ќе се види ноќе на небото.
Близу крајот и почетокот на Рона
Глад и челик - олеснувањето ќе дојде подоцна
Персија ќе упадне во Македонија

http://www.crystalinks.com/quatrainscentury2.html

Јасно е дека Персија како држава одамна не постои. На што мислел тогаш Нострадамус кога ја спомнал Персија? Дали можеби ги имал на ум стотиците илјади Албанци, кои за време на Косовската криза упаднаа во Македонија? Да се потсетиме дека Албанците своевремено долго време живееле како лојални граѓани на Персија (во чии азиски граници се наоѓала нивната прататковина Албанија). Албанските единици дури биле и составен дел од елитата на персиската војска во војната против Александар Македонски. Да го поткрепиме ова со неколку докази.

Учеството на Албанците како составен дела на персиската војска во борбата против Македонците ги споменува уште древниот грчки историчар Аријан. Тој пишува дека во битката кај Гавгамела против македонската војска на страна на Персијанците (освен илјадници грци) се биеле и Албанците, кои тогаш живееле во нивната татковина во средна Азија. Опшувајќи ги разните народи чии припадници се бореле на страната на Персија и нивните команданти Аријан пишува:

"Медите, кон кои беа придодадени Кадусјаните, Албанците (на англиски е запишано како Albanians) и Сакесинијаните, беа предводени од Артропатес" (Arrian: "The Campaigns of Alexander" , во превод на Aubrey De Selincourt, Pengiun books, USA, 1987, str. 158 и 160).

Во продолжение Аријан го дава распоредот на единиците на персиската војска пред оваа голема битка, при што повторно ги споменува Албанците и Грците и тоа како ударни единици против Македонската војска (цит. дело. стр. 164) Овде читаме:

"На десното крило беа поставени контигентите од долна Сирија и Месопотамија, како и Медите. Потоа, веднаш до нив беа Партијаните и Саките, а до нив Тапуријаните и Џирканијаните. Најнакрај, веднаш до центарот беа Албанците и Сакесинијаните...Грчките платеници - единствените војници кои се бореа слично како македонската пешадија, беа пставени наспроти неа во два сектора, по еден од секој страна на Дарие и неговата Персиска гарда"

И понатаму (стр. 167)

"Таму стоеше Персиската Златна Гарда..... а индиските, албанските, каријанските и мардијанските стрелци, кои го претставуваа кремот на Персиската војска стоеја токму наспроти Александар кога тој тргна во напад заедно со својата Царска дивизија"

Значи нема сомнение дека Албанците долго време живееле како лојални жители на Персија.

Прашање е дали сите овие стихови не претставуваат една целина која можеби се однесува на Косовската криза од 1999 година? Дали можеби "факелот што ќе се види ноќе" не ги претставува бомбардираљата на Југославија, кои и навистина почнаа ноќе и кои беа резултат на неуспешните преговори токму во Франција (која можеби овде е симболизирана преку реката Рона)? Сигурно дека во ваквите претпоставки се вклопуваат и "гладот" (на кој беа изложени бегалците) и "челикот" (авионите), како и "олеснувањето" што "ќе дојде подоцна" (завршувањето на воздушната кампања и потпишувањето на мировен договор, како и враќањето на албанските бегалци во своите домови).

Или пак Нострадмус мислел под поимот "Персија" која е денешниот Иран и третата светска војна која ќе дојде кога некој водач ќе ги обедини сите муслимани и ќе ги поведе во света војна, па тогаш ќе се случи тоа како што читаме од стиховите: "Персија ќе упадне во Македонија"

Секако сите овие претпоставки остануваат во доменот на шпекулациите.



Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Декември 19th, 2005, 6:05 pm 
Отсутен

Регистриран: Maј 5th, 2005, 2:34 pm
Мислења: 237
ti seriozno veruvas deka postoi sila (nostradamus) sto ke predvide nesto i toa ke bide realno ?
gledam poveke pati go spomna pa zatoa me interesirase
kako mozam da bidam siguren deka nostradamus stvarno bil vistinit ?
i kako eve, ne postoi NIEDEN NASTAN STO GO KAZAL ON I DA SE ZNAE JAVNO ONAKA pred da se desi (losa recenica,ali ke me sfatite)
daj mi primer
nejkam gomna kako "ete za bliznackite amerika" zosto i toa bese otposle
kurof mi otposle i ja sum nostradamus
jebiga
aj


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Декември 19th, 2005, 11:06 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Maј 10th, 2005, 10:02 pm
Мислења: 346
Локација: Rostushe City
da i plus nostradamus ja predvidel i tretata svetska vojna koja mislam deka trebashe da bide pred 3-4 god, a ne se slushi shto znachi nishto.

_________________
ZzZzZzZzZzZzZz СлИпИн`


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Декември 20th, 2005, 2:43 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Maј 26th, 2004, 6:08 pm
Мислења: 266
aj sga da ne se karamo dali nostradamus e lzof ili ne e:)

mnogo bolje ce bese da imase na forum i nekoj peder(t.e. grk)pa da diskutiramo.

a baze:)milo mi e sto nejces da se karas sas mene:)zasto i ja ne sam bs po karanje:)

_________________
RAPTOR


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Декември 20th, 2005, 7:13 pm 
Отсутен
Администратор
Членски аватор

Регистриран: Февруари 5th, 1987, 7:54 pm
Мислења: 1467
Локација: Скопје
Tycoon-Da-Playa Напиша:
da i plus nostradamus ja predvidel i tretata svetska vojna koja mislam deka trebashe da bide pred 3-4 god, a ne se slushi shto znachi nishto.


Ја предвидел дека ќе биде во 21-иот век. Тоа значи дека уште може да се случи. Како и да е, не ме интересира он што рекол :)

_________________
You get fucked up by the world you live in,
You get fucked up by the people you believe in.


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Декември 20th, 2005, 11:44 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Септември 1st, 2005, 6:08 pm
Мислења: 45
krs Напиша:
ti seriozno veruvas deka postoi sila (nostradamus) sto ke predvide nesto i toa ke bide realno ?
gledam poveke pati go spomna pa zatoa me interesirase
kako mozam da bidam siguren deka nostradamus stvarno bil vistinit ?
i kako eve, ne postoi NIEDEN NASTAN STO GO KAZAL ON I DA SE ZNAE JAVNO ONAKA pred da se desi (losa recenica,ali ke me sfatite)
daj mi primer
nejkam gomna kako "ete za bliznackite amerika" zosto i toa bese otposle
kurof mi otposle i ja sum nostradamus
jebiga
aj
ZOTE

Како прво кое пророштво што било кажано па се знаело што ќе се случи во иднината. Значи затоа служат пророштвата кои се дадени во шифри и параболи за денот кога ќе се остварат за да се види колку бил моќен тој што пред илјада години кажал дека ќе се случи тоа и тоа. За пример во Библијата има многу пророштва кој никој до ден денешен не ги дешифрирал. Дури било и пророкувано во стариот завет за доаѓањето на Исус Христос па кога он почнал да проповеда никој тоа не го познал, многумина го сметале за еретик па и затоа на крајот го распнале. А денеска сето тоа се знае дека постоело претсказание за неговото прво доаѓање но тогаш никој не знаел дека тоа се однесува на него. Но на тој ден кога ќе се случи пророштвото тогаш ќе се дознае дека пророкот кажал многу години пред тоа. Затоа постојат верници и неверници.

Еве уште едно пророштво на Нострадамус во кое сега се спомнува етнонимот Македонец што е многу важно за нас и што само го потврдува фактот за постоење на македонска нација и држава за разлика од сите напади на нашите соседи Срби бугари Грци и Албанци.

Во песната под број 64 од делото Девети век Quatrains - Century IX Нострадамус пишува

64
The Macedonian to pass the Pyrenees mountains,
In March Narbonne will not offer resistance:
By land and sea he will carry on very great intrigue,
Capetian having no land safe for residence.

Или во превод

Македонецот ќе ги помине плинините Пиринеи,
Во март Нарбон нема да се спротистави
На земјата и на морето тој ќе направи многу сплетки,
Бидејќи Капетијан нема земја за живеење каде ќе биде заштитуван.

http://www.crystalinks.com/quatrainscentury9.html

Енигмата на овие стихови е очигледна. дали овие стихови се поврзани меќу себе или пак се работи за опис на настани од разни делови на Европа. Тоа засега не може да се утврди. Но едно е сигурно. Барем гледано од аспект на нашево време, тешко може да се воспостави логика помеќу минувањето на некој значаен Македонец (или Македонци) на планините Пиринеи (планински масив меѓу Франција и Шпанија). Овде се поставува прашањето дали можеби терминот планините Пиринеи не се однесува всушност на терминот планината Пирин? Во таков сличај станува пологички стихот со Македонецот и во таков случај јасно е дека останатите стихови се однесуваат на настани од друг крај на Европа.

Но од друга страна наспроти ваквата хипотеза факт е дека споменатиот во песната град Нарбон е француски град што навистина се наоѓа близу Пириниеите. Во таков случај ова пророштво добива сосема нова димензија во која сите стихови преставуваат една целина, чија содржина е надвор од нашите актуелни поимања. Можеби ова пророштво се однесува на некое исклучително далечно идно време, кое ние засега не можеме ни да го замислиме?


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Декември 20th, 2005, 11:51 pm 
Отсутен

Регистриран: Maј 5th, 2005, 2:34 pm
Мислења: 237
vidi ZOTE ne ti sporam za istorijata zosto i ne znam
ali nemoj nostradamus da go mesas so makedonija posto vrska nema
prorok bil
koj prorok be
koj 21 vek kakva treta svetska vojna
vo sifri pisuval a?
pazi ja sifrava
TAMU KE SE "SLUCI" NESTO!
ete ti prosta recenica sto e vo vrska so idninata i se opfakja
(tamu ke ima vojna, tamu ke ima ova ona)
druga rabota, biblijata - sto vsunost mislis ti za nea? bas me interesira mislenjeto za biblijata na lugjeto, i ne mi se veruva, zarem mislis deka isus hristos pak ke se vrati or something ?

aj zamaram so ova nostradamus a i sebe si se zamaram
zatoa ok e si znaete se
davam primer: kako ke dokazes (posto gledam znaes istorija i svaka cast) deka aleksandar makedonski e vsusnost makedonec ?


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Декември 21st, 2005, 12:10 am 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Maј 10th, 2005, 10:02 pm
Мислења: 346
Локација: Rostushe City
abe mite jas imam prochitanmo edna kniga za site misterii vo svetot, sega ne bash site ali imashe dosta misterii i tuka imashe za nostradamus, ali nema vrska kako i da e ubavo vika krs deka samo se zamarame so toa. a za aleksandar logichno deka bil makedonec bidejki bil ALEKSANDAR MAKEDONSKI, :))

_________________
ZzZzZzZzZzZzZz СлИпИн`


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Декември 22nd, 2005, 12:32 am 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Септември 1st, 2005, 6:08 pm
Мислења: 45
krs Напиша:
vidi ZOTE ne ti sporam za istorijata zosto i ne znam
ali nemoj nostradamus da go mesas so makedonija posto vrska nema
prorok bil
koj prorok be
koj 21 vek kakva treta svetska vojna
vo sifri pisuval a?
pazi ja sifrava
TAMU KE SE "SLUCI" NESTO!
ete ti prosta recenica sto e vo vrska so idninata i se opfakja
(tamu ke ima vojna, tamu ke ima ova ona)
druga rabota, biblijata - sto vsunost mislis ti za nea? bas me interesira mislenjeto za biblijata na lugjeto, i ne mi se veruva, zarem mislis deka isus hristos pak ke se vrati or something ?

aj zamaram so ova nostradamus a i sebe si se zamaram
zatoa ok e si znaete se
davam primer: kako ke dokazes (posto gledam znaes istorija i svaka cast) deka aleksandar makedonski e vsusnost makedonec ?
ZOTE

Верувам тоа е мојот став. Првото пророштво кое сто посто го погодил во врска со атентатот на Кралот Александар Караџорџевич ми дава за право да верувам дека Нострадамус го напишал тоа токму за Македонија. Ако пратите малку вести не е тешко да се заклучи дека во блиска иднина не очекува трета светска војна. Пророштвото гласи дека кога ќе се појави третиот антихрист (првиот бил Наполеон, вториот Адолф Хитлер) кој ќе ја донесе третата светска војна, после него ќе дојде царството небесно и второто доаѓање на Господ Исус Христос на земјата, односно ќе настапи Судниот ден. За третиот антихрист е кажано дека ќе биде од муслиманскиот свет, кој ќе ги обедини сите муслимани и ќе тргне во уништување на неверниците (според нивната теорија сите што не сме муслимани сме неверници). Кој е третиот антихрист не тешко да се заклучи од дадените изјави на иранскиот претседател (не му го знам точно името) кој вели дека Израел треба да се збрише од картата, или дека треба се премести во европа. кога со сето ова ќе се поврзат и изјавите на Џорџ Буш дека следна цел е Иран (да напоменеме дека тоа била Персија во минатото) што друго да очекуваме ако не трета светска војна. Иран е трипати поголем од Ирак, (значи на Американците нема да им биде лесно како во Ирак) и што е најстрашно Иран има развиено нуклеарна бомба. Значи историјата се повторува. Јас верувам во ова. Нормално е секој да има свое размислување па ќе видиме кој на крајот ќе биде во право. Не ни преостанува ништо друго освен да чекаме и да видиме што ќе се случи.


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Декември 22nd, 2005, 12:42 am 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Maј 10th, 2005, 10:02 pm
Мислења: 346
Локација: Rostushe City
abe za treta sigurno kje bide treta pooshto taa e na red, sigurno prvo 3-ta, pa 4-ta, pa 5-ta, i.t.n

_________________
ZzZzZzZzZzZzZz СлИпИн`


Кон врв
 Профил  
 
Покажи постара тема:  Сортирај по  
Испрати нова тема Одговори на тема  [ � теми ]  Оди на страна Предходна  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следна

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: Нема регистрирани членови and 53 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди до:  
Copyright © 2004-2023 Македонски Рап