Сега е точно : Aприл 27th, 2024, 4:43 pm

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]




Испрати нова тема Одговори на тема  [ 1на тема ] 
Автор Порака
 Наслов на мислењето: Do koga FYROM na Evrovizija?????
ТемаИспратено: Декември 17th, 2005, 8:15 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

Регистриран: Maрт 26th, 2005, 4:17 pm
Мислења: 2628
Локација: ваму таму
COVEKOV E ZAKON!! RESPECT ZA NEGO!!

----------------------------------------------------------------

FYROM na Evrovizija i 2006 vo Atina???


Pocituvani,

mozebi se prasuvate kakvo znacenje ima ovoj naslov i vo sto e celta na ova pismo. Kako sto znaeme site,
poleka se blizi denot koga povtorno treba da izbereme nas predstavnik na "Eurosong 2006" koi ke ni ja
predstavuva drzavata na manifestacijata "Evrovizija 2006" vo Atina. No zarem ne mislite i Vie, deka sekoj
Makedonec na ovoj svet koj ja saka i pocituva svojata tatkovina i ima (seuste) nekoe dostoinstvo vo sebe,
taa manifestacija ne ja povrzuva so mnogu raboti, no nazalost ne so ubavi tuku pred sé, so negativni
raboti t. e. cuvstva...?!

Pomina uste edna Evrovizija i site sme sigurni deka i nasata drzava ucestvuvase na taa manifestacija
vo Maj 2005-ta godina, koja pred sé ja ima celta, preku muzikata da ja zblizi Evropa i da gi otvori granicite
pomegju narodite koi ziveat na ovoj nas kontinent. No sepak, ako gi pogledneme rabotite kako sto treba,
nasata drzava voopsto NE ucestvuvase na taa manifestacija.

Se prasuvate zosto?!

Pa zarem Vie go slusnavte ili procitavte barem ednas imeto na nasata drzava MAKEDONIJA, za vreme na nastapite
na nasiot predstavnik Martin Vucic ili za vreme na dodeluvanjeto na poeni, od drzavite koi ucestvuvaa
na Evrovizijata 2005?!

Ogovorot e kratok i jasen: NE!!!

Realnosta e nazalost taa, sto da ne se javese nasata estradna zvezda Karolina za vreme na dodeluvanjeto
poeni so recenicata "Dobra vecer od MAKEDONIJA", site ke pomislevme deka vsusnost ucestvuva nekoja drzava
so imeto "FYROM", namesto nas. Pa duri i nasite ni bivsi i najbivsi "brakja i sestri" ne uspeaa da go
zapametat naseto vistinsko ime i namesto da gi dodelat poenite
na nas, tie gi dodelija na nekoja si "Bivsa Jugoslovenska..." drzava, a pritoa i samite sebesi zaboravija
da se spomenat kako "Bivsi i najbivsi Jugoslovenski..." drzavi.

Zatoa Ve molime vo imeto na naseto Makedonsko Internet Drustvo i vo imeto na sekoj cesen i gord MAKEDONEC
na ovoj svet, da se pokrene inicijativa za predstavuvanje na nasata drzava vo Atina 2006 pod svoeto VISTINSKO
i EDINSTVENO ime MAKEDONIJA, od edna muzicka grupa so prepoznatliva patriotska makedonska etno-pesna,
so koja ke i pokazeme na tkn. "moderna, otvorena i ramnopravna" Evropa, deka taa ispolitizirana manifestacija,
koja namesto da gi zblizuva uste tolku gi razdeluva, podeluva i duri negira narodite na Evropa, ne ja
svakjame vo nikoj slucaj ozbilno i vsusnost ja bojkotirame!

A pri toa, taa poraka nema da bide edinstvenata tuku ke imame i moznost, barem ednas za vreme na nastapot
na nasiot predstavnik, preku pesna da go slusneme VISTINSKOTO i EDINSTVENO ime na nasata tatkovina MAKEDONIJA
i barem ednas da bideme sigurni deka stvarno ucestvuvame i nie na taa Evrovizija, so cel da mu pokazeme
na svetot, kako i na grckite nacional-sovinisti, deka imame i nie SVOJ JAZIK, IDENTITET i dolga, skapocena
TRADICIJA koja najdobro se otslikuva preku nasata specificna MAKEDONSKA muzika!!!

Vi blagodarime i Ve pozdravuvame so nadezd deka ke gi soslusate nasite predlozi i ke ni pomognete soodvetno
vo pokrenuvanjeto na ovaa inicijativa.



Кон врв
 Профил  
 
Покажи постара тема:  Сортирај по  
Испрати нова тема Одговори на тема  [ 1на тема ] 

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: Нема регистрирани членови and 67 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди до:  
Copyright © 2004-2023 Македонски Рап