Сега е точно : Aприл 27th, 2024, 10:48 pm

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]




Испрати нова тема Одговори на тема  [ � теми ]  Оди на страна Предходна  1, 2, 3
Автор Порака
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Maрт 25th, 2006, 1:50 pm 
Добро е да се читаат книги..Културна надоградба..Еве да ви препорачам и јас една книга..
Николо Макијавели - Владетелот



Кон врв
  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Maрт 25th, 2006, 8:29 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

Регистриран: Jуни 14th, 2004, 12:31 am
Мислења: 894
Локација: Tetovo , Brooklyn
Mitko , ima knigi i knigi , knigi za kulturna nadogradba i knigi korisni za work , dvete imaat znachenje , bez razlika normalno e da chitash/uchish od takvi knigi kakvi sto sakas, ama nemozesh da rechesh deka nema nikakva "lekcija" vo ovie knigi za X - Y - Z personi ....tue si u greska , normalno i ja citam/ucham takvi knigi kao so sugerirash , ali bash od ovie drugive mozesh da nauchish nesto za zivotot. A ete toa znachi deka ima rezultat od niv , ima lekcija itn....a sepak izbor e do cuekot dali saka da chita ili ne ...nemoze nikoj da zabrani na nekomu... :D

_________________
I'll be Brooklyn till i die!


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Maрт 25th, 2006, 11:04 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

Регистриран: Maрт 26th, 2005, 4:17 pm
Мислења: 2628
Локација: ваму таму
Многу ме мрзи да читам книги, но оваа ќе ја прочитам.

Еве ви неколку делчиња од книгата “Моќта на потсвеста“ од Joseph... (наводно се излечил од рак, бидејки цврсто верувал во таа моќ.) :shock:

------------------------------------------------------------------------------

"Srekjata e sostojba na duhot. Srekjata e zetva na spokojniot um. Najdobrite ne se sekogash najsrekjni, no najsrekjnite se sekogash najdobri vo veshtinata na ziveenje."

"Sé shto ke potvrdite svesno i ke go pochustvuvate kako vistinito ke se materijalizira vo vashiot um, teloto i vo delovnite aktivnosti. Mislete pozitivno i otvorete si ja na sebesi vratata na uzivanje vo zivotot."

"Ako ve obvzema strav ili griza, ne moze da se reche deka razmisluvate vo vistinska smisla. Vistinskoto razmisluvanje e napolno oslobodeno od stravot."

"Usoglasete se so beskrajnata intelegencija smestena vo potsvesta. Veruvajte deka ke vi go dade vistinskiot odgovor onaka kako shto ste i veruvale na majka vi dodeka ve drzela vo pregratkite. Samo taka ke steknete uramnoteznost i duhovno i emocionalno zdravje."

"Ako navistina iskreno i silno sakate da ja sovladate prechkata vo zivotot i jasno da svatite deka ima izlez i deka toj izlez se naogja na patekata po koja chekorite podgotveno, ke vi bide obezbeden uspehot."


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Maрт 26th, 2006, 12:19 pm 
Отсутен
Модератор

Регистриран: Авдуст 13th, 2005, 12:32 pm
Мислења: 3275
Локација: Битола
Би сакал да ја про4итам...А може и ќе ја про4итам.Меѓудругото се согласувам со nyx.И во тие книги што се како биографии и сли4но има поуки,кои нормално се важни во животот.Нема книга без цел пишувана и без поука.Исто е и со ликовната уметност..Некои изразуваат преку пишување,некои преку цртање и сли4но.

_________________
Поет ..


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Maрт 26th, 2006, 2:31 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Maрт 15th, 2005, 8:13 pm
Мислења: 294
Lorka,Neruda,Biblijata,Dostoevski,Markes,Matevski,Radovan Pavlovski,Siddhartha Gautama t.e Gautama Buddha,Tolstoj,Frojd,Ivo Andrich,K'ung Fu Tzu t.e Confuchie,Sarl Bodler,EA Po itn...

_________________
Raw Represent


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Aприл 1st, 2006, 11:34 pm 
Отсутен
Модератор

Регистриран: Авдуст 13th, 2005, 12:32 pm
Мислења: 3275
Локација: Битола
Јас мислам ( тврдам ) дека треба да 4итаме книги 24h дневно и повеќе ( по можност ).Дур имаме здив треба да 4итаме.Абе да се умриме од 4итање.Библиотека да отвориме и да станиме филозофи најтешки.


П.С. Искрено од душа.А и уште нешто остајте бе да се помајтапам еднаш.

_________________
Поет ..


Кон врв
 Профил  
 
Покажи постара тема:  Сортирај по  
Испрати нова тема Одговори на тема  [ � теми ]  Оди на страна Предходна  1, 2, 3

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: Нема регистрирани членови and 67 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди до:  
Copyright © 2004-2023 Македонски Рап