Сега е точно : Aприл 27th, 2024, 2:12 pm

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]




Испрати нова тема Одговори на тема  [ � теми ] 
Автор Порака
 Наслов на мислењето: ДА ПРОДОЛЖИМЕ КАДЕ ШТО ЗАСТАНАВМЕ
ТемаИспратено: Јули 10th, 2007, 12:32 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Октомври 24th, 2006, 12:08 am
Мислења: 417
Локација: Прилеп, ебаго :D
Претходната тема отворена од Cr|m|naL беше заклучена од администрацијата, затоа што почнаа караници. Сега мислам дека е време да се продолжи со полемизирање, давање идеи и мислења, се со цел да направиме нешто повеќе за културата. Не зборувам за разработување на планови и нешто слично, туку само мислења и идеи. Еве СПОРЕД ВАС, што мислите, како би го подобриле статусот на Хип Хоп културата во Македонија, што да направиме СИТЕ НИЕ, за да ја одржиме во живот културата која ја живееме? Затоа што очигледно е дека умира, полека, тивко, но сигурно.

П.С.
Ве молам без расправии и караници. Станува збор за ЛИЧНИ мислења, така да, не очекувајте секој да се согласува со секое мислење. Нормално е да има противречности и несогласувања. Затоа не започнувајте караници.


_________________
Rap music is something I do
But Hip Hop is something I live


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Јули 10th, 2007, 12:40 pm 
Отсутен
Модератор

Регистриран: Авдуст 13th, 2005, 12:32 pm
Мислења: 3275
Локација: Битола
Во Македонија , рапот не умира напротив продолжва и е во се поголеми размери.Рап имало и ќе има.Таленти има многу , а некој не успеале доволно да се истакнат али ќе бидни и то.Единствен проблем од моја гледна то4ка е неслогата , нон стоп серења , недавање подршка на другиот , омаловажвања ( еј јас сум подобар бе ти си послаб ) и + финансискиот проблем.Два големи проблеми шо ако успејме да ги надминиме тогаш рапот ќе има уште поголем развој.И не е само кај нас ваква ситуацијата во поглед на рапот.Туку сегде во светот.И мислам дека на нас влијај ненормално светот.Особено тие гангстерски филмој , па за гета и не знам шо влијат многу на нас..И то го гледам како една од при4ините за неслогата..Така да не сонвајте Македонија сме.И уствари шо е сонот ? Да сме она шо не сме ? Живејте си свој живот без да гледате другите како живеат и да ги имитирате.Мое мислење.

_________________
Поет ..


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Јули 10th, 2007, 2:07 pm 
Отсутен
Администратор
Членски аватор

Регистриран: Февруари 5th, 1987, 7:54 pm
Мислења: 1467
Локација: Скопје
Ја преместив темава во ХипХоп култура затоа што мислам дека тука и е местото.

_________________
You get fucked up by the world you live in,
You get fucked up by the people you believe in.


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Јули 10th, 2007, 2:14 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Октомври 24th, 2006, 12:08 am
Мислења: 417
Локација: Прилеп, ебаго :D
Mitko Напиша:
Ја преместив темава во ХипХоп култура затоа што мислам дека тука и е местото.

Мислев и јас тука да ја отворам, ама исто мислев да не погрешам. Благодарам што ја премести

_________________
Rap music is something I do
But Hip Hop is something I live


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Јули 19th, 2007, 8:21 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

Регистриран: Aприл 7th, 2007, 6:34 pm
Мислења: 341
hmmmmmm...Od kade da po4nam brat!! Otprvo pred se zaprashame shto treba za rapot da cuti i bla bla bla, treba da si go stavime prstot na glavata i da pomislime kakva kultura poseduvame, kakvi obi4ai gaime, i posle da zboruvame za hip hop kultura i za nejzinoto gradenje..Citiram Ago " Nema metalci, raperi sk8eri i shto znam shto ushte ne...IMA SAMO LUGJE I NE LUGJE"..Mislam dodeka ne go svatime nie ova , ne mozeme da zboruvame za nekakva HIP HOP CULTURE, nitu pak za hip hop, koj vistinski se gradni na megjusebna samodoverba, na pomaganje vo nevolja i sli4no, a jas za zal ne gledam mnogu od toa kako i vo odnosot na lugjeto, taka vo odnosot i megju "gradetelite na HIP HOP KULTURATA vo Makedonija"..Zatoa Chillirajte, no i zaprashajte se kakov e vashiot pridones za h.h.kulturata, kako ste izgradeni kako li4nosti, zoshto od toa najmnogu zavisi..KARAKTEROT NA CHOVEKOT SE GRADI OD MALI NOZE, nikoj ne moze da se smeni, mozi samo povremeno da mu e toa , no formalno ostanuva ist...Kaj nas treba da e podrug mentalitetot, treba da sme nekako poslobodni itn da ne zabegvam od temata....Samo karanje megjusebe, samo serenje megjusebe, ljubomora, zavist, nozevi vo grb da ne znaesh od koj poprvo da se chuvash,na deneshnicava mozesh i vo rodeniot brat da se somnevash, no kako i da e jebiga..Life goes on, kakvi saka neka se lugjeto , sekoj si plaka za toa shto kje go napravi pa Gospod se grizi za toa..Treba da se prestani so licemerstvo, ljubomora, zavist, ismevanje za da odi hhk vo prava nasoka, inaku teshko kje bidi iskreno .....Bidete mi pozdraveni i razmislete KADE ODIME!!!

_________________
Слика


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Јули 20th, 2007, 10:45 am 
Отсутен

Регистриран: Јули 15th, 2007, 8:12 am
Мислења: 274
Се додека се делиме на први и последни, горе и долу, подобри, најдобри, налоши... Не одиме никаде. Лицемеире има во изобилство. Наместо ние да се поддржуваме еден со друг, ние си ги копаме очите.
``Нема дно, нема врв, нема трет, втор или прв``. Само ретко кој го сфаќа тоа. Немаме култура за да се караме меѓу себе. Никој не се запрашал зошто хип хоп културата во Македонија не е сеопшто прифатена. Тоа е затоа што НИЕ како дел од неа не се прифаќаме меѓу себе. Тешко е се каже ``добро е, така треба, продолжи``, а лесно е да се каже ``шит, не чини, откажи се, за нигде си, не вредиш``. Кај нас владее западњачки менталитет. Ги гледаме оние од запад што прават. Е па извинете, ама тие на запад живеат 30 и кусур години Хип Хоп култура. ТИе ја основале. Ние немаме хип хоп култура од такви размери за да се препуцаваме меѓу себе, за да делиме нешто. Ставаме се на една вага и велиме ``Јас сум најдобар``. А зошто не оставиме другите да кажат колку вредиме?? Нормално е на некој да не му се допаѓа она што ние го правиме, ама сепак, понекогаш е тешко да прифатиме лоши критики, причината поради која почнуваат караници.
Наместо да се стремиме да направиме нешто повеќе од она малку што го имаме, ние гледаме да се поставиме на тоа, да господариме. Е па така ``мили`` мои, не се прави чекор напред. Правиме еден чекор напред, па потоа 3 назад. Ова не води никаде.
Треба да се седне и да се размисли што правиме, каде одиме, каде ќе стасаме со ваквиот начин на размислување.


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Јули 20th, 2007, 12:38 pm 
Отсутен
Администратор
Членски аватор

Регистриран: Maј 26th, 2004, 2:52 pm
Мислења: 1745
Локација: Los Angeles, CALIFORNIA USA
gledam tesna povrzanost na temava so sledniov moj citat od

http://www.freewebs.com/agato/makrappolitika.htm

Код:
Mozebi bese dete, ili takaa te vikaa radi tvoite godini so gi imase vo toa vreme?jebiga, taka bilo, ama kako bilo koga si izgubil sve, pa se nadevase deka rapot ti e samo eden period t.s. faza niz koja minuvas, i nikogas ne se ni nadevase deka so toa ke prodolzis.mozebi ne bile za gabe site onie amerikansko tinejgerski filmovi koga nekoi momci na 16 godini zemaat prostitutka i se izivljavat celi 10 sekundi. epa taka e i so poketo raperi vo mkd, se izivljavaat celi 10 sekundi a potoa gi nema, zavrsile so rap kariera, i na seto toa baraat i penzija da zemaat. cudno ali sekad me faka smeja koga ke pomislam deka sme 2 miliona so 6miliona razlicni karakteri, radi prevrtlivite i labilni osobi.nemame svoi stavovi, a najmalku i si se drzime na nivo na nacionalno edinstvo, ili ke recis obedinuyvanje. ali jebiga bulgarizmi (obedinieto pravi silata), kaj nas e druga prica. Aleksandar e GRK, i mi doaga da dodadam GRKrkrkrkr, ne za drugo nego imam slajm vo grlo, pa se zakaslav. za da ni stane jasno prvo treba da se prasas,dali e se oki vo mkd?rapot e crnecka muzika?epa...koj kurac se zamarame so istorija na rapot nie makeodncite, ...ziveeme vo 6 pati polosi situacii koi ne jadat psihicki, nemame pari, nema edna iskra za svetla idnina, da recis, aj ke bide bolje...umre i toa starskoto ke bidi podobro, ke dojde i naseto vreme, i sega se transformira vo : imalo i poloso. HA!batali site tie valkani corapi, koi nemas ni veke detergent da gi isperis, batali site tie dupki vo zidot, koga nemas kesh za malter!?vo stvarnost zaborjav so bese celta na ebanata priakska veke, se izgubiv ne vo nesto drugo, nego sakav da pisam za rapot, i istorijata vo mkd, koj koga kako zapocnale, ama dojdov do politika i makedonija. epa toa i mi bese celta, nemame nigerski zivot, ali imame neso beter!vikame deka ciganite se cigani, romancite se cigani, epa ...zalno ali i nie sme. goltari prisutni vo maskenbal na rap scenata.sega site se raperista, pa na site si dodavaat na svoeto ime MC (prepoln e forumot so takvi), site otvorija produkcii so mikrofon od 100 evra, i zvucna od 300. site stanaa producenti, i DJ...normalno so skrecovi od internet:) E TAKVA MASKA, TAKVA SLIKA IMAME vo nasiot maskenbal. sakav da kazam deka zaludno padnatite mastiki na skolskite stolovi, trebalo veke da ti dadat pottik deka ne se sedi na toa stolce, gazot ti e mnogu golem, a za da bidis malce posreken prodolzi so smrkanje boja za jajca, mozebi nekad i ke bidis zajak!:)

pozdrav! cicko AGATO


zivejte be braka i pomalce zamaranje so vakvi temi, po izvesen period ke svatite deka nema care.....na site mozni rap forumi do sega niz minatoto vo mkd bilo diskutirano i site se mirotvorci, a problemite seuste gi ima, duri mozi i pogolemi od bilo koga!!!!

peace i daj kulirajte

POCIT

_________________
http://www.freewebs.com/agato
http://myspace.com/agatodemon
[email protected]
Слика


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Авдуст 3rd, 2007, 12:22 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

Регистриран: Aприл 7th, 2007, 6:34 pm
Мислења: 341
Sekade kje ima dobri i loshi, pogorni i podolni, samo rapot kje stoj vmesto..karajte se vie, 2ca se karaat 3tiot koristi

_________________
Слика


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Авдуст 3rd, 2007, 4:07 pm 
Отсутен

Регистриран: Maрт 4th, 2007, 5:04 pm
Мислења: 947
Локација: Underground
Da da...nikoj ne mu poмaga a drugiot(´so retki isklucoci) ... site se delat, namesto da se obedinime zaedno, sekojdnevni se karanicite i na forumova, a i nadvor od nego, jas sum podobar, ti nemas vrska...treba da sednite i da razmislite kade odime vaka ... megjusebno se ubivame t.e. ja loubivame hip hop kulturata ... SE SAMOUBIVAME poleka poleka ама сигурно kako sto rece борн 2 бе во првиот пост...лицемерие има премноогу...нема искреност...прасањето е КАДЕ ОДИМЕ ВАКА? размислете...додека ние се караме...некој користи....

позз

_________________
Слика


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Авдуст 6th, 2007, 1:23 am 
Отсутен
Модератор

Регистриран: Авдуст 13th, 2005, 12:32 pm
Мислења: 3275
Локација: Битола
Џабе ти е нема да се свести никој..
Колку сме толку сме кур те боли за останатите..
И напредва хип хоп културата , не ширете дезинформации..
Од ден на ден се поразвиена е..И свеста кај луѓето се крева и општо се..
Голем прогрес има..Така да добро е и на добро оди..Неширете песимизам..
Ок е има по некој серло лево десно , и де4ки шо си ја креват цената али во глобала добро е..Само вака нека продолжи и добро ќе биди ..

_________________
Поет ..


Кон врв
 Профил  
 
Покажи постара тема:  Сортирај по  
Испрати нова тема Одговори на тема  [ � теми ] 

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: Нема регистрирани членови and 28 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди до:  
Copyright © 2004-2023 Македонски Рап