Сега е точно : Авдуст 21st, 2019, 7:07 am

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Следна

Зашто Македонскиот Рап се назадува наместо да оди напред?
Не го бива , секој е его-трипер. 42%  42%  [ 27 ]
Ќе го биде само овој статус кво период да престане. 50%  50%  [ 32 ]
Не ме интересира рапот , ме интересира само сопствениот Гз. 3%  3%  [ 2 ]
Не идам на туѓа журка освен на моите од маало! 5%  5%  [ 3 ]
Вкупно гласови : 64
Автор Порака
 Наслов на мислењето: Зашто во МК рапот умира?
ТемаИспратено: Maрт 31st, 2009, 5:34 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

Регистриран: Jуни 14th, 2004, 12:31 am
Мислења: 894
Локација: Tetovo , Brooklyn
Поздрав , значи темава ја отворам прибидејќи гледам дека нешто сериозно смрди у државава во врска со Рап музиката. Па затоа и сакав една анкета да направам и воедно да ги чуем вашите мислења во врска со тоа :

1. Зашто кога има рап журка во Скопје организирана од групи надвор од тој град, нема скоро никаква публика од Скопје?

2. Зашто рапот во Р. Македонија наместо да се издига на повисоко ниво тоне во калта се подлабоко и подлабоко? (се мисли на тоа дека нема нови и квалитетни изданија , нема оригинални цд-а албуми итн.) ?

Све најбоље па да слушнемо мислења , ја моето понатаму ќе го дадем сигурно...


_________________
I'll be Brooklyn till i die!


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Maрт 31st, 2009, 8:42 pm 
Отсутен

Регистриран: Jуни 5th, 2008, 5:50 pm
Мислења: 144
Локација: Veles
за првото поима неам брат оти не сум од СКоколу второто: немозе да испадне несо поквалитетно кога теско кој има финансии за сниманје на песна(да не зборуваме за цел албум) така да се додека дрзавичево ни е вакво како сто ни е теско да испадне воопсто несто а да не правиме муабет за квалитетно

_________________
http://s6.bitefight.org/c.php?uid=185308
http://s4.bitefight.org/c.php?uid=200008


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: Re: Зашто во МК рапот умира?
ТемаИспратено: Aприл 1st, 2009, 1:51 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

Регистриран: Maрт 26th, 2005, 4:17 pm
Мислења: 2628
Локација: ваму таму
nyx Напиша:
1. Зашто кога има рап журка во Скопје организирана од групи надвор од тој град, нема скоро никаква публика од Скопје?
...


Ова е многу интересно прашање и стварно ме чудат вакви нешта. Зарем имаме толку глуп народ? ц ц ц...

И зошто сеуште се двојат луѓето? Баравте рап журки, добивте и ве немаше... КАДЕ БЕВТЕ????

Чекам одговори, пошто стварно незнам ШТО е проблемот кај луѓето? Завист? Љубомора? Имаш кеш за цигари - немаш за да подржуваш Хип Хоп? Зошто се двоите?

Поздрав.

_________________
http://www.myspace.com/SpeciaListMK

„Или ќе чекориме заедно, или ќе умреме како робови“ АГО


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Aприл 1st, 2009, 2:27 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Maрт 2nd, 2008, 3:20 pm
Мислења: 1012
Локација: Ljubljana, Slovenia
Пример ви е темата шо ја сјебаа во журки..
Ете како е со раперите.
Нема почит!!!
Зато ќе нема ни рап.


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Aприл 1st, 2009, 8:10 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

Регистриран: Jуни 14th, 2004, 12:31 am
Мислења: 894
Локација: Tetovo , Brooklyn
Де бе , ајде коментирајте , барем оваа тема може нешто да направи за да се сменат барем малку работите во Македонија... :shock: гледам на бетл темиве и кај што треба да се расправате таму сте сите...овде двајца без тројца на темава....

срамота.

_________________
I'll be Brooklyn till i die!


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: Re: Зашто во МК рапот умира?
ТемаИспратено: Aприл 1st, 2009, 8:24 pm 
Отсутен

Регистриран: Aприл 6th, 2008, 1:18 pm
Мислења: 900
1. Зашто кога има рап журка во Скопје организирана од групи надвор од тој град, нема скоро никаква публика од Скопје?

би идел,али нема кој да ми каже дека има :) кај мене тоа е работата,не сум информиран ептен ,за другите незнам :)
а за квалитетни траки финансиите се проблем,а за квалитетен рап ,проблем се некои луѓе кои незнаат што зборат т.е
рецитираат на инструменталата
поз


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Aприл 1st, 2009, 8:39 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Ноември 2nd, 2008, 2:15 pm
Мислења: 448
На пример има некој со талент ,, другиот нема баш :) пА .. му љубомори го плука сере за него .. место да сака да се придружи за да се праи рап дружба да се напраи , соработка .. тој оди демек на друга страна смислува срања трачеви глупости
едноставно тие луѓе немаат почит ни љубов кон културата
рапот се расипува од такви поделби .. лоша( :evil: ) и добра( :D ) страна .. :) и слично .. мое мислеНЈе :)

damn i'm good :) :lol:

ае поздравчета

_________________
myspace.com/absolus


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: Re: Зашто во МК рапот умира?
ТемаИспратено: Aприл 1st, 2009, 9:44 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

Регистриран: Maрт 26th, 2005, 4:17 pm
Мислења: 2628
Локација: ваму таму
dzole Напиша:
би идел,али нема кој да ми каже дека има :) кај мене тоа е работата,не сум информиран ептен ,за другите незнам :)


Значи чекаш некој да ти прати екстра покана па тогаш би знаел за журката?

Имате информации по веб-страниве колку ви душа сака! Одвоите време и прелистајте малку по myspace на пример!

_________________
http://www.myspace.com/SpeciaListMK

„Или ќе чекориме заедно, или ќе умреме како робови“ АГО


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Aприл 2nd, 2009, 2:46 am 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Aприл 3rd, 2005, 4:48 pm
Мислења: 1567
Локација: "...I appear everywhere and nowhere at once..." - Veles
не знам што точно би кажал на темава, освен дека мислам дека рапот кај нас не умира, туку му треба време да се насочи...
и второ: мислам дека ептен денеска луѓево гледаат изговор во ситуацијата кај нас...економска политичка здравствена и шо ти ја знам каква...не мора да издавдеш 2 албума месечно, да го ебам...направи едно, ама квалитетно...ко шо рече специјалист, имаш пари за трава, цигари и остали непотребни "посластици", а кога ќе дојде ред да се поддржи некој настан, многумина се глуви и слепи...или дошло ред да се сними песна, па следи итрата и херојска мисла: "зошто да плаќам продуцент, шо разбира он, а не разбирам ја!? ќе си купам микрофонче, другар ми има нов ком, има арна звучна картица, може да се стави Acid, Qbase, или шо знам која програма, и ќе си снимам, а парите ќе ми останат! ништо не сум изгубил"...жими КУРОВ!!!
а настан кој бара поддршка кај нас нема секој ден...затоа и не би требало да е толку тешко да се поддржи истиот оти се случува еднаш во подолго време...наместо да инвестираш во нешто за кое се колнеш дека сакаш да инвестираш, ти си купил скутерче or some SHIT! многу се 1500 еур за инвестирање во рап нели? епа ако е така, зошто сите тие чукања у гради дека СИ вистински негувател на рапот како музички правец, на хип хоп културата или на тој начин на живот? изгледа проблемот кај нас е - сите сакаат да пробаат од новото, па кога ќе им дојде горчливиот дел, ќе почнат да го плукаат...јебига, некои од нас и ќе голтнат...ќе покаже времето...
почит
мир!

п.с. секоја чест за nyx за темава и за специјалист за таа другата слична на оваа...мора да се расчистат некои работи, и некои од децава шо сакаат да сфатат нешто повеќе, да сфатат, а тие што не сакаат, можеби ќе сфатат еден ден, и тогаш рапот ќе почне да си доаѓа на заслужената позиција...

_________________
"...to speak the truth it takes bravery,
and no man could stop my flow
because i know what i speak, and i speak what i know..."The RZA


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Aприл 2nd, 2009, 4:19 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Ноември 2nd, 2008, 2:15 pm
Мислења: 448
за се си у право брат,,,

_________________
myspace.com/absolus


Кон врв
 Профил  
 
Покажи постара тема:  Сортирај по  
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1, 2, 3, 4, 5 ... 16  Следна

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: Нема регистрирани членови and 3 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди до:  
Copyright © 2004-2009 Македонски Рап