Сега е точно : Aприл 27th, 2024, 11:46 am

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]




Испрати нова тема Одговори на тема  [ � теми ]  Оди на страна Предходна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 16  Следна
Автор Порака
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Декември 31st, 2007, 12:07 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

Регистриран: Септември 28th, 2007, 9:36 am
Мислења: 247
Локација: epicentar Skopje
dbojadzievski vaka:

imas kondenzatorski mikrofoni koj im e potreben nekoj napon za da dadat signal, site kondenzatorski mic ako ne se stava baterija vo niv se priklucuvaat vo phantom 48V znaci treba katrcata da ima phantom. Za predpojacala i tie raboti drug pat. Sega ako neam fantom za dzabe go kupuvash micot obicno go ima na kartici i na mixeti, pa da vozish mic-mixer-outmixer-kartica za da snimash. Da zaklucime za kondenzatorski mic ti treba phantom napojuvanje i pred pojacalo. Za dimamicki obicen mic toa ne ti treba ima ustye eden mic spored izvedbata ali toj ne e biten tolku. Toa e toa. Ako nemash predpojacalo zemi si Shure 58 i raboti go taka kako sto ti kazav toj e eden od podobrite dinamicki mic za tie pari.Pozdrav
AGO(edna ljubov)


_________________
Pravdata E Relativna Rabota No Vistinata E Edna


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето: a
ТемаИспратено: Декември 31st, 2007, 2:00 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Aприл 23rd, 2007, 2:50 pm
Мислења: 398
thx ago! I srekjna nova godina

_________________
I can't leave rap alone,the game needs me.
Hard to let go, cuz none of this came easy...


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Jaнуари 7th, 2008, 3:32 am 
Отсутен

Регистриран: Maј 10th, 2006, 5:25 pm
Мислења: 534
Локација: In Your fucked Brain
Ago da mi pises nekoi modelcinja za zvucna dokaj 80 do 120 eura
da gi zirneme na net da zeeme nesto :D
pozdravvvvvvvv

_________________
http://www.myspace.com/vrisokbeatz
http://www.myspace.com/jasskopileto


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Jaнуари 8th, 2008, 12:56 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

Регистриран: Септември 28th, 2007, 9:36 am
Мислења: 247
Локација: epicentar Skopje
Vaka vidi

Tascam US 122 L priklucok phantom za kondenzatorski mic 130 e
Tascam US 144 kako prvata so plus kanal nesto 160 e
TerraTec phase 26 nisto narocito ali vrshi rabota nadvoreshna e 120 e
M Audio audiophile 2496 mozesh da rabotish so nea protools 90 e
EMU o4o4 vnatreshna karta so dobra dinamika standard 100 e


Mislam deka taskamite ti se najdobra kombinacija solidna dinamika 104, i mozesh da zakacish kondenzatorski mic. Ako mozesh taskam da najdesh za tie pari ti vrshi rabota epten. Prashaj artist, audio centar ili ovoj ohriganecov Lepi. Pozdrav.

AGO(edna ljubov)

_________________
Pravdata E Relativna Rabota No Vistinata E Edna


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Jaнуари 9th, 2008, 1:27 am 
Отсутен

Регистриран: Maј 10th, 2006, 5:25 pm
Мислења: 534
Локација: In Your fucked Brain
fala brat golema rabota mi zavrsi :D
pozdrav

_________________
http://www.myspace.com/vrisokbeatz
http://www.myspace.com/jasskopileto


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Февруари 5th, 2008, 6:10 am 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Јули 4th, 2007, 3:58 pm
Мислења: 79
Локација: Bitola
AGO sakam da te prasam sto mislis za Teratec phase 8/8..dali vrshi dobra rabota za snimanje. na vokali..
i uste edno prasanje sto mic..bi mi preporacal za negde 150tina evra?

pozz

_________________
All good niggas, all the niggas who change the world, die in violence. They don't die in regular ways." -- Tupac Amaru Shakur


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Февруари 5th, 2008, 12:44 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

Регистриран: Септември 28th, 2007, 9:36 am
Мислења: 247
Локација: epicentar Skopje
Pa vidi za zvucnata, skoro site phaseovi imaat pominato od kaj mene.Kazi za kakva pravime muabet 88 rack verzija ili obickna so pincinja i dali e PCI ili Firewire ... Ako e rack verzijata mene sto mi ja dadoa na usluga dodeka mi stigne mackieto ne sum bash zadovolen mnogu, ali tebe ke ti vrshi rabota posto ima phantom pa mozesh kondenzatorski mic da priklucish. Ali ako ja imash obicnata 88 taa nema phantom a i sto ke ti se osum kanala koga nemash mikrofoni i mixeta (ako go imash rack verzijceto). Mislam vidi si dali ke gi iskoristish site kanali ne za dzabe frlaj pari za ukras da se najde :) . Ako imash u plan da zimash mic, a ne koristish poveke od 2 kanali zem isi nekoja sto ima samo phantom i pogolema dinamika. Anomalija na 88 rack verzija e toa sto ima slab signal po kanali pa treba da popustash gain ima malku nesiguren sound gledano od aspek na dinamika.

Za mic moj predlog, zemi si AKG perception 200 cini okolu 160 e. Razgledaj ubavo sto kade zosto, go imash mnogu poskap na nekoj mesta. Inaku go imam cueno ovoj mic i soliden e za tie pari. Nema mnogu nedostatoci vo pogled na frekfrentna karakteristika. Toa e toa, izborot e tvoj.Pozdrav!

AGO(edna ljubov)
ps Ako ima nesto drugo pishi

_________________
Pravdata E Relativna Rabota No Vistinata E Edna


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Февруари 6th, 2008, 5:15 am 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Јули 4th, 2007, 3:58 pm
Мислења: 79
Локација: Bitola
fala za sovetot..mi pomaga tvojata pomosh..

toa za zvucnata PCI i Firewire ..ne se razbiram mnogu okolu toa..
ali vaka ke ti kazam poprosto. ako mozis da pomozis :ima 8 pina vlezni i 8 izlezni i ima edno za midi priklucok ..ja zemav 250 evra. pa spored ova so go napisav ako mozis da zaklucis kakva e..kazimi..i ke te prasvav za toa mikrofonot so bese 160 evra ..dali treba plus pred pojacalo da zeaam za nego..fala odnapred za odgovorot..

pozz i po4it.

_________________
All good niggas, all the niggas who change the world, die in violence. They don't die in regular ways." -- Tupac Amaru Shakur


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Февруари 6th, 2008, 11:20 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

Регистриран: Септември 28th, 2007, 9:36 am
Мислења: 247
Локација: epicentar Skopje
Hehe znam koja karta ja imash, ne e firewire, imash edna kartica vo kompjuter plus i edno kockice so osum vleza i osum izleza sto se priklucuva na nea so kabel... Vidi nema phantom karticava. Ako zimash kondenzatorski ke treba i phantom, imash dve reshenia za so micot:
1. da kupish mic i plus edno pretpojacalce od 50 e
2. da kupish mic sto ne e kondenzatorski.

Druga rabota na toa kockickata sto ja imash so pinovite nemash tamu vlez za da priklucish obicen mic no imash kakov takov IN na karticata vo kompjuter so sto e povrzana kockata. No toj vlez ti e so malo banance kolku sto znam.
Neznam zosto si ja zamal kartava koga nema da gi iskoristish site vlezovi i izlezi za vlezovite treba da snimash osum kanali od ednash a za izlezite da davash osum kanali od ednash na nesto pr mixeta na koja ke gi izmixsash.
No nemash mixeta so 8 pinski vleza i izleza i ako zemash nekoj mixer ke treba da improvizirash so kabli (pin banana ili sto znam).

Neznam sto da ti kazam, kako i da e ke ti vrshi rabota. Nemoj da zaboravash da go setirash vo programite kaj sto rabotish driverot na karticata (obicno Option-Audio-Set driver i tuka mestish terratec)
Pozdav!
AGO(edna ljubov)
ps Jas mislam od muabetot deka za taa kartica se raboti no ako ne e taa najdi ja na net i prati tuka link.

_________________
Pravdata E Relativna Rabota No Vistinata E Edna


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Февруари 6th, 2008, 6:00 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Јули 4th, 2007, 3:58 pm
Мислења: 79
Локација: Bitola
takva e ago kako so ja kaza...abe vidi brat mi ja pustija karticava jas ne sum ja zel ...znam deka ne mi trebaat 8 kanali..ali greska e toa e sega..ako najdam nekoj odma bi ja sitnaal..i bi zel drugaa..tuku ke te prasvav na ovaa zvucna so e.. znaci ke mozam da vklucam kondenzatorski dokolku go zeam i toa pojacaloto?
i da te prasam ako znajs vo koja prodavnica vo sk mozam po taa cena 160 evra da go zeam toj majk so mi go kaza...i od drugi iam slusnato deka mn dobar mikrofon e..pozdrav i tnx..so me sovetuvas

_________________
All good niggas, all the niggas who change the world, die in violence. They don't die in regular ways." -- Tupac Amaru Shakur


Кон врв
 Профил  
 
Покажи постара тема:  Сортирај по  
Испрати нова тема Одговори на тема  [ � теми ]  Оди на страна Предходна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 16  Следна

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: Нема регистрирани членови and 36 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди до:  
Copyright © 2004-2023 Македонски Рап