Сега е точно : Јули 4th, 2020, 8:45 pm

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна Предходна  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Следна
Автор Порака
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Jуни 15th, 2008, 1:23 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Aприл 3rd, 2005, 4:48 pm
Мислења: 1567
Локација: "...I appear everywhere and nowhere at once..." - Veles
lele ama ja zatepavme, ama morame, ne se slozuvam so tebe
nema vrska, ti moze si dobar poet, ama ti treba da sednes i da napises nesto, ne moze sekoj odma, kolku i da vezba...
plus, nema sekoj inspiracija vo SEKOE vreme da napise nesto ili da kaze...fs e da se sostavi rima momentalno, a poezijata e da se sostavi TEMA - za podolg period, znaci vleguvaat vo igra podolgotrajni cuvstva i sentimentalni zaebancii:)
za fs treba brzo razmisluvanje, i instinkt, a za poezija toa voopsto ne e potrebno (sto ne znaci deka e loso ako se dodade)
poentata: btw - moe mislenje
so FS NE se podobruvaat poetskite sposobnosti - cisto za da ne zastrani muabetov:)
peace!


_________________
"...to speak the truth it takes bravery,
and no man could stop my flow
because i know what i speak, and i speak what i know..."The RZA


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Jуни 15th, 2008, 2:07 pm 
Отсутен
Модератор

Регистриран: Авдуст 13th, 2005, 12:32 pm
Мислења: 3275
Локација: Битола
Не си во право.

Секој можи одма да смисли т.е да рокни фрисјтал ( ако пиши подолго време рап ) .Само дали ќе биди добро то или не , то е друга работа.
А за инспирација.. како шо треба за текст инспирација така треба и за фс.
Така да ако немаш инспирација - не рокаш фс во моментот и крај.
Башка за подолготрајни 4уства..Во фс не влегват ? Влегват бе брат шо збораш.
Фс не зна4и само батл.
И грешка си.Со фс се подобруват поетски способности.Ако го нау4иш мозокот брзо да мисли ем квалитетно , се подобруваш.
Така да не си во право. :)
Али да не замараме по темите , адниме на мсн ќе збораме.
[email protected]

_________________
Поет ..


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Jуни 15th, 2008, 2:09 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Aприл 3rd, 2005, 4:48 pm
Мислења: 1567
Локација: "...I appear everywhere and nowhere at once..." - Veles
word

_________________
"...to speak the truth it takes bravery,
and no man could stop my flow
because i know what i speak, and i speak what i know..."The RZA


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Септември 1st, 2008, 7:21 pm 
Отсутен

Регистриран: Авдуст 22nd, 2008, 9:21 pm
Мислења: 3
Локација: ohrida grada
spored mene FS : e najdobar nacin na iskazuvanje na momentalnoto cuvstvo
i e edna od najdobrite veshtini vo hip hop rapot:)

_________________
what we live for? what we die for? this is stress,this is test ,this is my warr!!!


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Септември 28th, 2008, 3:02 am 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Авдуст 24th, 2008, 9:43 pm
Мислења: 43
Локација: Природна =)
и шо сеа?Нема ли више коментари за оваа тема?Дајте зборувајте уште,баш сакам да знам п мислите за фристајлот.. ја не мислев така до пред некое време,ама сеа ако кажам за шо го мислев фрее стилот има да си пукнете сите од смешки,затоа кје кјутам и кје бидам странен набљудува4 а вие пишете :wink:

_________________
Moжеби се загина,можеби тоа време стварно мина,можеби стварно се ми висеше на конец од пајажина,но јас сум таа што сум,јас сум таа Мартина..


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Октомври 1st, 2008, 3:40 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Авдуст 10th, 2008, 3:27 pm
Мислења: 4
Локација: Skopje (centar)
HIP HOP LADY nemoras samo da nabljuduvas zemi i ti pisi nesto cat pat pisi sto ima kako ima za fsto kako ti ide tebe fs dali si dobra na betl. Za fs nema vise sto da se zbori posto samiot zbor sve kazuva

_________________
ZASTO SUZE, ZASTO BOL KAD POSTOI ALKOHOL
http://www.myspace.com/sniffermkd


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Maрт 7th, 2009, 2:34 am 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Октомври 24th, 2007, 3:40 pm
Мислења: 74
Локација: Radovis
izvinete sto ne pisuvam na kirilica... u net kafe sum i nema instalirano....
sakam da kazam deka nekoj momci stvarno pogresno go svakat fsto...
zamisli ti doagat nekoj nafurano tipovi 20 dushi ti visnuvat na glava
ne te znaat ne te poznavat i ti vikat rokaj fs onaka zakanuva4ki....
ovaa mi se ima slu4eno...
uste koga gi vidov se preplasiv...
mislev ke me tepaat...
i mi vikat rokaj fs
mene srcevo so 200 mi lupa vikam ovie ke me tepaat
nemozev da otka4am zbor pod pritisok...
tipot po4na... da sere u prava smisla
i mi jade gomna nekoj so nemat vrska so mene
si prae nekoj fs tamu si zbori za mene tipot jade gomna a se so zbori nema veze
btw i veze nemase od rokanje saka brzo da recitira i ja useruva na sekoja vtora recenica
bitno e so tipot se smetase za pobednik zatoa so jas ne rokav i ne jadev gomna za nego
btw kako da jadma gomna za nekoj so ne go znam.?
posle jas si rokav onaka opsto nesto...
i sea tipot vika deka sum nemal veze od fs i deka sum bil degen
preku k mi e od takvi nafurani tipovi...

_________________
OSTANETE BLISKI


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Maрт 9th, 2009, 3:26 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Ноември 29th, 2008, 10:32 pm
Мислења: 122
Локација: Кисела Вода
Вака сеа...ги прочитав сите ствари шо се напишани у темава и можам да кажам дека не се слагам со некои работи.
Фристајл многу поштувам, ама еве ја лично не можам у живо тоа, многу се здткувам. Ја не можам да зборам ко шо треба, а не да рецитирам :mrgreen:. Мене ми треба време да ја смислам реченицата и затоа појќе ми иде пишуење. Сепак, вештината [како и се друго] се постигнува со вежбање.
Друго - не се слагам дека ако си лош у fs си лош и на лист, ама дефинитивно ако си добар на fs си добар и на хартија.
Толку.:mrgreen:
Поштовање

_________________
шкљ.


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Maрт 17th, 2009, 7:57 pm 
Отсутен
Членски аватор

Регистриран: Maрт 15th, 2009, 2:29 pm
Мислења: 2
PESE E NAJBOLJE U FS U MAKEDONIJA
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=-kMK7oj8aDs[/youtube]


Кон врв
 Профил  
 
 Наслов на мислењето:
ТемаИспратено: Jуни 16th, 2009, 1:30 am 
Отсутен

Регистриран: Maрт 23rd, 2009, 3:29 am
Мислења: 34
Локација: gradot na poroci
поезијата не бара брзина туку чуваства и мудрост...фс ти е црнечко срање типично мц-ување и те подобрува само како мц а не и како поет...гордон бајрон немал појма Што е фс :lol: :lol: :lol:

_________________
potpis data pijam voda


Кон врв
 Профил  
 
Покажи постара тема:  Сортирај по  
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна Предходна  1 ... 6, 7, 8, 9, 10  Следна

Часовникот е според зоната: UTC + 1 час [ Летно време ]


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: Нема регистрирани членови and 4 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди до:  
Copyright © 2004-2009 Македонски Рап